Tänään testasin
Everlastia,ja voin heti todeta että kone on aivan eri tasoa kuin
Stahlwerk, eli kaikki säädöt toimii,ja vaikuttaa hitsisulaan,taajuussäätö muuttaa kapeammaksi,virran säätö potikka säätää jännitettä oikein,poljin toimii,niin että kun nostaa jalkaa saa niin pienen jännitteen että sula jämähtää kokonaa ja valokaarta voi pitää siinä päällä elossa,asia jota ei voi tehdä halpiksella,sen valokaari kuolee kokonaan,kun vähän nostaa poljinta.
Pienen testaamisen jälkeen
nr 1 ja 2 on vedetty
Everlastilla,joita tehdessäni myös huomasin sen minkä olen jo aiemmin sanonu,että taidonpuute on suurin tekijä.
Olellista iso ero halpiskoneeseen on se että se pitää mitä lupaa,halpis tekee mitä sattuu.säätöjen suhteen.
Sitten vaihdoin takas
Stahlwerkkiin kun halusin nähdä oliko eilinen vain sattumaa,ja
nr 3 ja 4 on ajettu eilisillä säädöillä,vähän kokeillen eri etäisyyttä ja kuljetusnopeutta,joka näkyy jäljessä.
Sen jälkeen kokeilin
1.6mm volsua ja kaasulinssiä.mutta menin typeryyttäni samaan aikaan säätää jännite potikan nollille,kun olin aiemmin saanu sillä mielestäni ok jälkee,mutta
nr 5 on tulos siitä kun jännitettä onkin niin paljon että sulaa heti puhki koko palikka,asia jota on tapahtunu koko ajan.
En voi mitenkään pystyä oivaltamaan,että kun säädän vakiovirran
35A arvosta alemmas niin sitä tuleekin enemmän,toisin sanoen
nr 5 on täysin pilalla.
Sitten kokeilin arvoa
38A ja
nr 6 on vedetty sillä,sulaa pystyy hallitsemaan,ja langan syöttöä muuttamalla saa vähän eri näköstä.
Pellinpalat on 250x25x1mm