Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Mitä suurempi puhuri käy lämmittimen läpi sitä enemmän saadaan lämpöä talteen.Moro
Varmaan liikkuukin mutta kerkiääkö se ilma yhtään lämpenemään jos oikein puhuri käy siellä lämppärissä.
Siksi omassa pajassa ajan kiinanlämmitintä pikkuteholla. Täysillä viima on melkoinen.Toki jos jossain verstaassa ollaan ja kohtuullisen viileää ilmaa puhaltaa niin, että tukka lepattaa, niin voip olla vedon ja kylmän tunne vaikka lämpöä tuleekin.
Je melu.Siksi omassa pajassa ajan kiinanlämmitintä pikkuteholla. Täysillä viima on melkoinen.
Vaatii aika paljon monimutkaista elektroniikkaa tuon puhaltimen ohjaukseen. Aurinkopaneelilla propelli pyörii silloin kun paistaa.Itsellä oli ajatuksena laittaa 100mm tai 125mm kanavapuhallin, näitä 10-20e malleja. Ilma liikkuu näillä ihan erilailla kuin laitetuulettimella.
Näytä liitetiedosto 109806
Ei ne anturit riitä. Siellä pitää olla rakennettu kaikenmaailman releet ym. systeemit, että onnistuu sähkömoottorin ohjaus. Aika hintoihin tulee, kun pyytää sähkömiehen askartelemaan tuollaisen järjestelmän.Eikös sellainen kahden lämpöanturin ohjain riittäisi, että puhaltaa kun anturi A on lämpimämpi kuin anturi B.
Kesähelteellä voisi kääntää flektin ja johdot toisinpäin, jäähdytykselle.
Ehkä isoin ero tulee siitä, että verkkosähköjuttuja ei saa tehdä kuin sähkömies ja hituvirtoja saa. Näin hituvirralla voi nuo rakennella itse, ei tarvitse kaikkea vieraalla teettää.Totta, tuleehan niistä helposti niin monimutkaisia, että homma kaatuu siihen.
Mutta älyttömän monimutkainen systeemi aurinkokennopuhallinkin on, jos sellaisen yrittää itse alusta asti rakentaa.
Piisaako puolitoista kuutiota minuutti...vai tarviiko olla 2 kuutiota minuutissa...vai peräti kolme mottia minuutti...Verstaallahan mulla oli mahdollisuus vaikka verkkovirta käytölle mutta sillon pitäs olla ohjaus niinku tossa tallin kapineessa niin siksi sinne person tota auringosta sähkö systeemiä
Puhallus tehoa kyllä sais olla ja paljon näyttää vaan olevan tosi asia että tehokkaampia kohtuu hintaisia 12 volttisia föönejä ei oo saatavilla.
Piisaako puolitoista kuutiota minuutti...vai tarviiko olla 2 kuutiota minuutissa...vai peräti kolme mottia minuutti...
. Ilmeisesti toi kax kuutiota minuutissa ei kovinkaan kova puhku oo kun semmonen mulla pyörii tuolla olohuoneessa tälläkin hetkellä eikö se mitenkään tukkaa heiluttava puhallus ooPuhehan oli kohtuu hintaisia tuulettimia....Venepuolelta moottoritilantuuletin kipinäsuojattu 12 24v jostain 8kuutioo min
Mut silloin se ei keräimen alareunan rakosesta ime uutta raitista ilmaa ulkoa, keräimen kautta taas sisään puhallettavaksi .....Itse laittaisin puhaltamaan...
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.