Ei varmasti kauaa happane nettiautossa.Veikkaan ettei huomiseen kannata venyttää mietintöjä, jos tuon Taunuksen meinaa saada..
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Ei varmasti kauaa happane nettiautossa.Veikkaan ettei huomiseen kannata venyttää mietintöjä, jos tuon Taunuksen meinaa saada..
Ei huomiseen vaan vuosien päähän ei nyt ole resursseja rojektin hankitaan...Veikkaan ettei huomiseen kannata venyttää mietintöjä, jos tuon Taunuksen meinaa saada..
Tuliko sulle vai mulle
Nopeasti meni, mutta sen kyllä arvasi.
Ei mulleTuliko sulle vai mulle![]()
Hö eikä mulle.Ei mulle
Vieläköhän Raimo Päätalolla jalka vippaa?![]()
HW-318 (Hawk) myydään romuna pelkkä loppuunkäytetty tyhjä runko ilman kuomua, laskutelineitä, siipiä ja peräsimiä. (kohde 143), Tampere | Huutokaupat.com
HW-318 (Hawk) myydään romuna pelkkä loppuunkäytetty tyhjä runko ilman moottoria, kuomua, laskutelineitä, siipiä ja peräsimiä. (kohde 143) HW-318 (Hawk) myydään romuna pelkkä loppuunkäytetty tyhjä runko ilman moottoria, kuomua, laskutelineitä, siipiä ja peräsimiä. Kaikki laitteet ja muu...huutokaupat.com
Viimeksi kun tuollainen ja oli "peukun alla" niin maksoi vähän toistakymmentä tuhatta markkaa.Onpa alkuperäisenä säilynyt Range Rover aihio. Ei ole offialttarilla uhrattu. Tuo on vielä harvinainen Suffix A, eli ei vielä ainoatakaan päivitystä ole tehty. Suffix B tuli tammikuussa -73 ja on itseasiassa harvinaisin, kun sitä tehtiin vain tammikuusta lokakuuhun -73. Iso työmaahan tuo on ja ruostetta varmasti löytyy, mutta kyllä sitten mutterientisöitynä onkin haluttu ja arvokas. Yli viittäkymppiä noista maksetaan, Suomestakin on monta myyty maailmalle tuohon hintaluokkaan, suomalaisilla vaan ei tunnu olevan rahaa ostaa. Toivottavasti edes joku säilyisi Suomessakin.
Tuo alkujaan Buickin kasi, alussa 3,5 l ja myöhemmin 3,9 l oli noissa vanhoissa ainut kone. Joskus kasarin puolivälissä tuli VM:n 2,4 l diesel rinnalle.Viimeksi kun tuollainen ja oli "peukun alla" niin maksoi vähän toistakymmentä tuhatta markkaa.
Oli suunnilleen v-1988 ja auto taisi olla -72-74
Ihan siisti ja ehjä v8 . Olikos näita alkuperäisenä muulla koneella tarjollakaan?
Hölmönä kävin yhden toisen auton trailerilla hakemassa sillä vetäen.
Piti tankata![]()
Yksi juuri tuollainen Fiatin diesel tuli ja meni samoihin aikoihin myös. Muistaakseni liki puolet kalliimpikin, tai ainakin puolet helpompi myytävä. Mikä oikeastaan sama asiaSuomessa noita dieselöitiin kaiketi jo uutena ainakin Fiatin ja Mersun koneelle. Tai jotkut firmat teki näitä muutoksia uudehkoihin autoihin.
Niitä Fiatteja oli jonkun verran. Oli 3,5 litrainen, varmaan jonkun kevyt kuormurin kone tai sitten teollisuusmoottori, jopa samaa sukuavkuin traktoreissa. En tiefä dieselöikö maahantuoja vai oliko joku paja, missä niitä tehtiin. Jokusen Mersun 300 dieselin olen myös nähnyt, sen verran monta kuitenkin, että saattoi olla jonkun pajan tekeleitä nekin. Yhden vaihteiston välilevyn ja moottorin kiinnikkeiden teettäminen maksaa melkein saman, kuin pienen sarjan, niin uskoisin niitä tehdyn jossain sarjatyönä. Yksittäisiä olen sitten nähnyt/kuullut Valmetin 411:lla ja Perkinsillä sekä jollain Datsun-Nissanilla ainakin.Yksi juuri tuollainen Fiatin diesel tuli ja meni samoihin aikoihin myös. Muistaakseni liki puolet kalliimpikin, tai ainakin puolet helpompi myytävä. Mikä oikeastaan sama asia
Silloin luulin, että jonkun ihan oma moottorin vaihto oli se yksilö.
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.