Kävi tällä kertaa pikku "asentajan erikoinenkin"

Rempan jälkeen ihmettelin erittäin laiskasti käyttäytyvää autoa, sekä sankkaa mustaa merkkisavua perässä.
Sitten rupesin ynnäilemään 1+1, että tosiaan tuli pistettyä erinäisiin putkiin paperitollot estämään kaikenmaailman vierasesineiden pääsy...Että eihän nyt sinne ilmanputsarin putkeen sitten kuitenkin ole jäänyt vaikka mielestäni kaikki poimin poiskin? No, sieltähän se turbosta löytyi sitten kun ilmanputsarilta tulevan putken otin irti


Paperi pois ja vetoja. Nyt tuntuis toimivan normaalisti, ja kaihan tuo olisi jo hajonnut jos sille turbolle nyt joku olis tullu. Mutta joo, tämmöstä se on kun on 100 rautaa tulessa samaan aikaan.
Eukon rottelolla tuli tehtyä vähän sama joskus kauan sitten. Petti takajarruputket (tuossa on sellaiset letku+putki yhdistelmät takatukivarsissa) ja niitä vaihtaessa sitten runkoputket rikki. Yritin noiden vaihtoa vielä kotipihassa, mutta ei toivoakaan pukkien varassa kun pitäisi saada pakoputki pois (no sen sai) ja kardaani tiputettua alemmas, sekä bensatankin etureuna irti.
Jarrunestesäiliö on kettumaisessa paikkaa, joten mulla oli konehuoneesta purettu myös jonkun verran jo tavaraa. Eipä siinä muuta kuin lavetilla kaverin hallille missä on nosturi ja apukädet kun omat ei riitä. Tuohan meni muulla kyydillä perille ja oli vaan tiputettu lavalta, vaihde päälle, ovet lukkoon ja avaimet avainsäilöön. Meni varmaan viikko saada tarvittavia osia ja kaverin kanssa sovittua aikaa, joten kaikki ajatukset oli vaan vaihtaa takajarrulinjat ja pakoputki ylös ja *ränn*.
Auto oli keula edellä hallin ovea vastapäätä, josta ajoin sen nosturille. Tuollaisen 3-ovisen kanssa kun on vähän noissa 2-pylväsnostimissa hankala kammeta keskimittaista ja sopusuhtaista vartaloani sporttipenkin ja oven välistä ulos, niin kaveri oli jo tallat sijoitellut ja sormi nosturin napilla. Tais jo nostaakin siinä kohtaa kun sanon, että nyt homma seis. Korjataan yksi isohko fuckup ennen kuin asia unohtuu. Tennispallon kokoinen paperitollo siis juurikin imuputkessa, ei onneksi pitkälle ollut päässyt kun ihan pintakaasulla ajelin halliin ja tuo imuputki on melkoinen snorkkeli tuossa mallissa.
Ja sen voin kyllä sanoa, että oli joku suojelusenkuli tai vastaava joka nuokin vaivat aiheutti. Huollon jälkeen ehkä viikon päästä olin kiikuttamassa vanteita ja kumeja samaiselle kaverille työstettäviksi, juurikin samaisella autolla. Tässä Perttulasta pohjoiseen oli joku onnellinen, joka ajoi noin 20km/h alle rajoituksien (myös 50km/h alueella). Oli ihan hieman tuskaista etenkin kun ei mitään syytä.
Röykän pohjoispuolella 80km/h alkaessa kirstusta pientä pesään, auto vasemmalle kaistalle ja turbolle lämpöjä. Saakeli että kulki kivasti, joten seuraavaa pykälää. Siinä rinnalla silmäkulmassa tajuan, että tuon ohitettavan jarruvalot syttyy. Mietin vaan, että on vissiin aran luontoinen kuski ja eikun seuraavaa pykälää sisään.
Laitoin pitkät päälle ja sit tulikin kiirus. Tiellä on kolme peuraa tai vastaavaa kebabbia. Vauhtia sen lakisääteiset. Sen verran onneksi olen joskus harjoitellut autolla ajamista, että saan kyllä tuollaisellakin kärryllä myös takajarrut "abs-lukkoon". Ehkä auton mitta jäi väliä kun kävelyvauhtia siitä otusten ohi päästelin. Sen verran oli adrenaliinia vielä kaverin hallilla, että piti ulkoistaa omat tekemiset kokonaan.
Oho ja pahoittelut pitkästä stoorista ihan väärään ketjuun...