Honda Monkey 125 '18 (Z125ma) - Iso-Monkey

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kymi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Hyvin tuossa vakiona on äänet pidetty kurissa. Ei juurikaan mopo-Monkeytä äänekkäämpi vakiona.

Tosiaan itsellä isoimmat mielenkiinnot tällä hetkellä on tuo imupuolen parannus kokonaisuutena, puristukset ylös ja parempi nokka. Toisaalta jos jotakin on tehtävissä jo samalla vaivalla noiden lisäksi niin tehdään mieluummin kerrasta kuin tipottain. Big bore+kansi+nokka+imupuoli -sarjoja on saatavissa. Hinnoista en ehkä ole samaa mieltä (suhteutettuna pyörän hintaan), mutta mietintämyssyssä nämä on silti käytettävä.
 
Miulla on liki jokakerta nokkaa vaihtaessa ollu ongelmana se että overlapin aikana venttiilit törmää toisiinsa , ongelma on korjaantunu sille että venttiilit sorvasin halkasialtaan just sen verran pienemmäks että istuu seettiin hyvin ja tiivistää vielä oikein , monessa venttiilinbreuna on tullu istukasta ylite melko reilusti että sen puoleen ollu vara koneistaa halkasiaa pienemmäks.
 
Bike:
Honda Monkey 125 viritys, osa 4 – ”Vauhti maksaa”


Ei se vissiin ammattilaisillakaan ihan puikkoihin mene tuo edullisen budjetin virittely.

Ensinnäkin moottoriin johdettavan ilman ja polttoaineen seossuhde pitää saada kohdalleen, emmekä onnistuneet siinä muuten kuin hankkimalla säätöyksiköksi Power Commander.

Okei, eli kuten jo alustuksessa pelkäsinkin ja osasin odottaa. Selkeästi siis mun projektiin tulee jokin täysin säädettävä ecu. Jos vakio kuutioilla nuo ovat nokan ja 12.5:1 puristusten kanssa kusessa, niin miten käy mun projektissa kun huonolla tuurilla kuutioitakin tulee lisää ja uutta 4V kantta jne.

Toiseksi alkuperäinen pakopuolikin on liian ahdas siinä vaiheessa, kun moottorin hengitystä on parannettu.

Yllättyneitä olivat?
 
Onkos täällä kellään kokemuksia ARacerin moottorinohjaimista? Oon näitä jo aikaisemminkin katellut, mutta nyt varmaankin pitää laittaa jostain tilaukseen. Ei tuo Power Commander kuulosta omaan korvaan mitenkään järkevältä. Maksaa paljon ja säätää sytkää ja ruiskua vakio-ecun rinnalla.

ARacer Super RC1 Stage 3 Ultimate Engine Management System ECU Honda Grom Monkey 125 2014-18

Tuo korvaa vakio ecun kokonaan. Säädettävää pitäisi löytyä laajalti ja ainakin prosyyrin mukaan vapaastihengittävien kanssa ei rajoittavia tekijöitä ja myös turbotus ja naurukaasut onnistuu. Laajakaistalambda-moduulilla saa autotunen. Jne. Vaikuttaa ainakin tekstien perusteella juuri siltä mitä kaipaan.


Yks mitä pitäis kanssa varmaankin alkaa miettiä on kytkin. Tuohon on saatavilla useammaltakin valmistajalta kireämmät jouset, sekä levyt erikseen tai pakettina. Ei siis herätä isoa luottamusta vakiokamaa kohtaan. Tuo kun on märkä monilevy, niin mieluummin vaihtaa koko roskan samalla kun kone on auki kuin polttaa vakiokytkimen tuohon pihatien päähän (jos sinnekään asti pääsee). Pitäisi vaan vähän keksiä onko valmistajakohtaisilla eroilla jotakin käytännön merkitystä vai onko se vain eri nimi laatikon päällä...
 
Sen verran tuolle Mopottimaailma-lehdelle pitää antaa tuosta nelos osasta positiivista palautetta, että nyt oli kerrankin lihaa luiden ympärillä jutussa. On vähän käppyrää eri asioista vertailuna ja pientä analyysiä näistä, sekä tuovat myös perusteita jutulle.

Taas on kymppi pois mun viribudjetista.
 
Noniin. Projektia potkittu vähän eteenpäin. Tilattu:
- moottorinohjaus aRacer Super RC1 optioineen
- kytkinpaketti (levyt + jouset)
- iso kaasuläppä + imusarja ja vähän muuta imupuolelle
- pyttysarja
- sytkäpuola

Kansihommelit on vielä vähän auki. Suutinhommeleissa ajattelin olla yhteydessä Finjectoriin, sieltä ennenkin saanut hyvää palvelua ja asiallisia hintoja.

Näistä nyt todennäköisesti moottorin isommat modifioinnit jäänee ajokauden jälkeiselle ajalle, siksi en tuosta kansihommasta ole vielä ihan liikaa huolissani. Nyt vaan sattui olemaan omaan makuun sopivilla myyntiteksteillä pyttysarja ja kytkinpaketti tarjolla samassa kaupassa muiden kamppeiden kanssa. Pääasia, että pääsee tuon moottorinohjauksen kanssa sinuiksi nyt vielä ajokauden aikana.

Nyt sitten odotellaan ja pelätään tulevaa tullilaskua...
 
Tää tilaus meni Steady Garagelle jenkkeihin. Valikoima sopivan monipuolinen omiin tarpeisiin ja jos nuo varastosta kamppeita myyvät niin veikkaan voittavan toimitusajassa Kiinat ja muut, saa myös paketille seurannan. Tulleihin tuolla ei ole vaikutusta.

Kuutioissa päästänee johonkin 180-190cc sektoriin minimissään kunhan kaikki lelut (myös ne toistaiseksi tilaamattomat) saa tontille ja viilailtavaksi.
 
Kappas. Täytyypä nyt jo varovaisen positiivisin fiiliksin nostaa hattua Steady Garagelle. Olivat vielä pyytämättä nostaneet toimitustapaa paremmaksi. Paketti on lähtenyt matkaan ja seurannan mukaan olisi viimeistään maanantaina pihassa. Näinköhän vaan taas menee tullaushommelit sopivalla aikataululla läpi...
 
Lähtö vissiin vähän myöhästyi, mutta nyt laatikko alkaa olla itärannikolla. Rahtifirmalta tuli jo tullausselvityspyyntö, joka tosin läksi bumerangina takaisin odottamaan rahtifirmalta saatavia tullaustietoja. Kuulemma alkuviikosta viimeistään pitäisi olla paketin sen verran vahvasti kotimaan maaperällä, että tarvittavat tullaustiedot minulle voidaan toimittaa.

Tämän hetken alustava toimitusajankohta on viimeistään tiistain aikana. Veikkaan, että juhannus + tullaus => keskiviikko. Projektin kannalta tällä ei ole mitään merkitystä, odotin enemmänkin kuukauden toimitusaikaa roippeille. Ja muutenkin, tulevat kun tulevat.
 
Todennäköisesti en. Katellaan syssymmällä. Kansi, nokka ja venttiilihommat sekä mahdollisesti veivipuolen muutokset on vielä auki.

Ecu tipahtanee kyllä nopealla aikataululla paikoilleen ja imupuolen muutoksia varmaankin katon jo kesän aikana (jos tuota kaasuläppärunkoa ja imusarjaa nyt vakiokanteen saa muoksimatta kiinni, voi olla vähän iso).
 
Juu, tosiaan:

Kansi, nokka ja venttiilihommat sekä mahdollisesti veivipuolen muutokset on vielä auki.

Tuli nyt vaan tähän tilaukseen kliksuteltua pytty ja mäntä mukaan kun sopivasti oli tarjolla. Noissa kokonaisvaltaisemmissa, enemmän osia sisältävissä sarjoissa tuppaa olemaan vakio-ecua varten huijausboksitkin mukana niin en sille ideologialle ihan lämpene (kalliimmat huijausboksit maksaa melkein sen mitä tuleva täys ecu ilman lisävarusteita).

Pitää vähän selvittää mittoja ja muuta kun tuon pytyn ja etenkin männän saa näköetäisyydelle. Syssymmällä, ecu on nyt prioriteetilla.
 
Koska meillä on joulu...

upload_2019-6-25_20-23-13.webp


Herkkua on siinä monen laista...

Ja jos lopetetaan em. joululauluteema sitten tähän. Lelupaketti tuli tänään, tämä siis viriosaerä numero 2 (eka oli pakoputki). Erittäin paljon positiivista palautetta on jo nyt kerrottavana, mutta mukaan mahtuu myös negatiivisempiakin asioita. Negatiivisista päällimmäisenä lienee imusarja ja kaasuläppä, jotka tulevat nauttimaan dremeliä ennen kansalaisluottamusta. Tuon hintaisilta osilta ei ihan moista toivoisi.

Ecu pitäisi/piti olla bolt on alkuperäiselle paikalle. Joo, ehkä niissä maissa missä ABS etujarru ei ole pakollinen. Tuossa Suomi-kulkineessahan on ABS painepumppu tiellä ja ecu:n lisälaitteiden johto on parisen senttiä tarpeettoman lyhyt. Nyt mulla on akku irti kannakkeestaan kun en ecua saanut tarpeeksi syvälle. Tämän parissa pitää jatkaa kun uutuudenviehätys on hävinnyt tai motti paskottu huonoilla kartoilla. Nyt tuo koko ecu lisälaitteineen on nopeasti vaan niputettu paikoilleen:

upload_2019-6-25_20-33-30.webp


Kaikki mahtuu helposti Monkey-sivupaneelin taakse, etenkin kun tuota nippua saa vielä siivottua. Ecu:lta tulee kuvan tapauksessa neljän kaapelin splitteri (nuo isot mustat liittimet), joissa on moduuleita liitettynä kiinni. Punainen piuha on usb-kaapeli kannettavaa varten (yksi moduuli siis tuokin) ja harmaa usb-kaapeli menee datankeruu-boksiin. Nämä piuhat ovat kuvassa paikoillaan vain demo-syistä, niitä ei ajossa tarvi.

Köyhän miehen kierroslukumittarikin tuli samalla:
upload_2019-6-25_20-37-30.webp


Ledit vähän tehneet tepposet kännykameralle. Vedin tuon nyt aluksi nipparilla tiukasti stongan-kiinnitysrautaan. Pysyy muuten tolkuttoman tukevasti paikoillaan. Vasurilla ajohanskat kädessä vähän vaikea käyttää ja oikealla pitäis vääntää kaasua - first world problems. Ylärivillä näkyy RPM ja AP (imusarjan paine), alemmalla rivillä kuvan tapauksessa SA (sytkäennakko) ja akkujänö. Alariville saa näkymään muutakin järkevämpää dataa. Lisäksi tuon vermeen kautta voi tehdä säätöjä softaan, vaihdettua karttoja jne.


Mitä taas itse ecuun tulee, niin melko messevä paketti. Vielä ei oo kaikkea sitä pyörässä kiinni mitä tuleman pitää, mutta reilun tunnin pyörimisen perusteella muodostui jo käsityksiä tämän hetken rajotteista. Vähän kyllä pitää vielä tutkiskella ja omaksua tuon ecu:n logiikkaa. Ohjelmoitavaa on, mutta vaikuttaa määrällisesti aika sopivalta omaksua. Lisäominaisuuksia saa käyttöön myöhemminkin jos vaikka jotain lisäosia vielä hommaa.

Ihan aina en jaksa ymmärtää yksikköjen valinnan köyhyyttä, etenkin miksi Lambda-arvo pitää esittää AFR:nä (bensan 14.7). Onhan se toki resoluution kannalta helpompi lukea, mutta lambda-arvo olisi litkuista huolimatta universaali. En pidä fiksuna ilmoittaa E85 lambda 1 = "14.7 afr". En oo toisaalta missään kohtaa huomannut, että olisi optio käyttää muita yksiköitä kuin metrit, litrat ja celsiukset ja näiden yhdistelmät.

Loggeri on kyllä loistava. Resoluutio datankeruussa hurjimmillaan 100Hz eli 10ms välein, keräten kaiken saatavilla olevan datan. Dataa saa visualisoitua yhtäaikaisesti 6 graafin riville, kullekin kaksi eri datakanavaa (esim. afr pyynti ja afr toteutunut, kanavat eivät ole riippuvaisia toisistaan). Lisäksi datana voi toimia myös gps, sisältäen nopeuden ja muuta gps-dataa. Logitettavia parametreja on jokseenkin about 100kpl, mutta käytettävissä oleva data riippuu pyörästä, ecun moduuleista, sekä loggeriin kytketyistä analogituloista.
upload_2019-6-25_21-29-22.webp


Tuo valkoinen piste on samalla dataloggerin käppyröiden aktiivinen datapiste. GPS data vaikuttaa sen verran tarkalta, että piti ottaa ruudulle vain pätkä lenkistä, ois näkynyt kotipihat ja muut suoraan kohtuu helposti hahmotettavissa tiemuodostelmissa (pyöriskelin tässä nurkissa jos ois tullut akuuttia säätötarvetta tai jotain limp modea).

Dataloggerin positiivisiin juttuihin kuuluu myös se, että data on ihan perus csv-tiedosto, eli pilkuilla erotettua aikaleimallista dataa. Tuo siis kelpaa ihan hyvin exceliin analysoitavaksi jos niin haluaa. Tai mitä itse mietin niin jokin pieni automaatio, joka osaa lukea tuota dataa ja tehdä sieltä tiettyjä havaintoja (esim. kaikki täyskaasukiihdytykset koostetusti kerättynä, tms). Loggerin vapaisiin analogituloihin mietin ihan jonkin napin tai nappiryhmän, jolla saa asetettua logiin merkinnän. Esimerkiksi oma muistiinpano tms kyseisistä impulsseista.

Datalogi myös synkkautuu suoraan ecun karttoihin, eli jos login perusteella säädettävää on niin kliks ja muoks.

Jos tässä muutaman tunnin opiskelisi tuota illan datalogia. Sellanen 20 miljoonaa "riviä" dataa, joista voisi vetää lisää johtopäätöksiä pikkunäytöllä havaittujen juttujen lisäksi. Samoin voisi koittaa tutkailla eroja nyt käyttämäni Stock-peruskarttalähtökohdan ja 170cc modatulle tarkoitetun peruskartaston välillä on.

Huomenna pakko saada parempaa softaa sisään jos ajokelejä on tarjolla... Ja viikonloppuna imupuoli levälleen, hengitysongelmaa tuolla koneella on kaiken muun lisäksi...
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös