NETTIKONE, ym myyntipalstat,kaikille koneille, tai liittyvä , ei pelkästään traktorit

Olisi kiinnostavaa tietää miksi ei ole muutoskatsastettu jos kerran menisi läpi?
Olisko, että se maksaa rahaa, ja voipi viedä vakuutusmaksutkin ihan eri tasolle.
Voinut olla myös ns. tekemätön paikka muutoskatsastaa "vanhoilla" säännöillä.

muok: tuommoisissa autoissa noita varmasti paljon, ehkä jopa enemmän kuin
vanhemmissa bemareissa 2,5l tai isompia moottoreita vaikka papereissa "*20i".
 
Olisi kiinnostavaa tietää, miksi on laitettu joku kämänen pikkukutonen, kun samalla vaivalla olisi mennyt kasikin. Toki jos on nurkissa pyörinyt moinen ja pihan periltä romuista on kasattu myyntiin toimiva auto.

Ja kyllä kuukaudessa ilmapussit katkottujen kierrejousten kavariksi laittaa, mikäli joku näkee pakottavan tarpeen moisella tavalla pilata autonsa.
 
Ja kyllä kuukaudessa ilmapussit katkottujen kierrejousten kavariksi laittaa, mikäli joku näkee pakottavan tarpeen moisella tavalla pilata autonsa.
Jos myyntikunnostaa autoa, siitä harvoin saa sijoittamiansa rahoja takaisin. Jos 5000 €:n autoon tekee 2000 €:n muutoksen, saako siitä sen jälkeen 7000 €? Hyvin harvoin. Jos auto on katsastettu kuukausi sitten, vanhoissa jousissa ei voinut olla sellaista vikaa, että niille oli pakko tehdä jotain.
 
Eikös Caminossa ollut alkujaankin jotenkin paineilmalla säädettävä takapää? Bensaluukun takana oli venttiili, millä saatiin ilmaa alustaan?
Vai muistanko väärin?
 
Eikös Caminossa ollut alkujaankin jotenkin paineilmalla säädettävä takapää? Bensaluukun takana oli venttiili, millä saatiin ilmaa alustaan?
Vai muistanko väärin?
Noita ilmaiskareita oli monissa, sekä euroissa, että jenkeissä. Saattoi saada tehtaaltakin lisävarusteena. Osassa oli 12 V kompura, että sai perää nostettua kuormalla tai kärrin kanssa. 70-80-luvun hotrod-aikaan käyttivät myös perän nostamiseen. Mutta on ihan eri asia kuin ilmapussit. Ilmapusseilla korvataan jouset tai ainakin jouset katkotaan niin, että helmat viistää maata. Yleensa vielä tukivarsia tai muita osia leikellään, ettei pohjauskumit rajoita helmojen laskeutumista maahan kiinni. Sitten jousien tilalle laitetaan ilmapussit, millä saa tunkattua autoa sen verran, että pystyy välttävästi ajamaan.
 
Ei se pussitus aina tarkoita automaattisesti madaltamista samaan syssyyn.
Golffi kun jää näköjään itselle harrastepeliksi, (kerkeis vaan tekemään) ni vois olla ihan huomioon otettava vaihtoehto. Kunhan eka muutamia juttuja laittaa ensin.
 
Yhellä hurjalla oli-jtn. 60 lukuisessa Cadillacissa semmonen joku ilma?-alusta, että sai kylkiputkella tehtyä kaljatölkille - foorumi on automaattisesti poistanut tästä sanan, joka on jo loppuun kaluttu -.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös