Voimavirtahaketin

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja refy
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Pehmo sopi melkein kuin olis suunniteltu.

FFnVRSlXEAg6DL_
 
Releboksi lähti vihdoin kytkettäväksi. Vielä vähän auki tehdäänkö rajakytkinpiiri SELVinä vai PELVinä, ensimmäinen on toistaiseksi ajatuksissa.

264259250_1066461110858410_324502214715384639_n.jpg
 
Vähän kytkentöjä aloiteltu. Täytyy korvata kiskot wagoilla että saadaan tilaa. Ja painonapin liitäntäosa on hävyksissä.

upload_2021-12-30_15-8-18.webp
 
Pieni kukkanen tuossa on kun käynnistysnappi ohittaa rajakytkinpiirin. Hoituisi pitosilmukkaan pantavalla diodilla joka päästäisi virran vaan kontaktorilta poispäin, mutta eipä tuosta taida haittaa olla. Pystyihän benskonettakin nykimään narusta rajakytkimen asennosta riippumatta.

270119336_3269541879995869_1342399040813292375_n.jpg
 
Itse asiassa se on ihan hyvä toiminnallisuus että sanka edessä käy niin kauan kuin starttinappia painaa. Helppo tsekata lyhyellä painalluksella pyörimissuunta.
 
jos perus diodista tekee joku 1N5408 on 3A ja aika paksuilla jaloilla, juottaa johdon väliin kutistesukka päälle tai virittää sokeripalaan. Varmaan tuo abikomallikin on jees
 
Tuo alareunan keltainen möykky on se diodi, joka päästää pitovirran välireleen ulostulosta kelalle mutta estää starttinapilta kelalle tulevan käynnistysvirran kulun kelalta ulostuloon ja siten kontaktorille. Eli toisin sanoen estää starttinappia ohittamasta rajakytkinketjua.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös