Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Muistaaksen n. 4050-4150rpm on mitä 6.2D kiertää....

Jos moottori ei kestä max. rpm. niin naulatehtaalle joutaa. Oon satoja savutusmittauksia ottanut. Aloitin silloin, kun tuli pakolliseksi. Alkuun oli kaikennäiköisiä ongelmia, mutta ne eivät johtuneet testaajista eikä testistä. Niissä moottoreissa oli oikeasti vikaa (tai säädöt päin anusta).
Itse painin saman asian kanssa kuin keskustelun aloittaja. Tosin en ole koskenut pumpun ajoitukseen vaan irroitin kannet vaihtaakseni tiivisteet. Kansihan on sitten väärällä kohdalla ja nyt pitäisi löytää sille oikea asento. On kertakaikkiaan hankalaa puuhaa.
Jos kone ryntäyttää niin saa liikaa ainetta? Jos ei meinaa lähteä ollenkaan niin liian vähän, ja tuomta välimaastosta pitäisi löytää se oikea kohtataitaa olla mekaanisesti helpommin sanottu kun tehty. Vinkkejä kokeneemmilta?
Karkeasäätön kymmenyksissä, hienosäätö luokkaa 0.05mm ....Jos sitäkään.
No nyt...
En tiä mitä sanos. Tärkein kai on, että auto käy ja lähtee avainta näyttämällä käymään.
Ajateltiin vielä koittaa sitä 180 asteen pieleen laittoa pumpun ajoituksessa. Laitettiin moottorin ajoitusmerkit kohdilleen, minkä jälkeen piti lukita pumppu Tammer Dieselin asettamaan ennakkoon ja pyöräyttää kampiakselin siivapyörästä konetta ympäri.
Kun moottori oli merkissä, tarkastettiin vielä pumpun merkki. Ei sinneppäikään! Ihmettelyä ja pohdintaa, että mikä mättää. Jos Tammer Diesel on lukinnut pumpun 0,65 asteen ennakkoon ja me olemme sen laittaneet koneen merkit kohdallaan paikalle, niin miksi ei merkit kohtaa. Silloin pumpun asennuksessa luotin sokeasti Tammerin asettamaan ennakkoon eikä vaan tullut tarkastettua pumpun merkkiä asennuksen yhteydessä. Kaikkea muuta on sen jälkeen koitettu, mutta ennakkoon ei koskettu, koska se on varmasti kohdallaan.
Eli minun näkemykseni asiasta on, että Tammer Dieseliin lähtiessä pumpun ongelma oli kannen pielessä ollut sijainti/asento. Tammer laittoi tuon kuntoon, mutta syystä tai toisesta ajoitus oli asetettu päin honkia. Pitääpä kysyä vielä Tammerista heidän näkemyksensä asiaan.
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.