NETTIKONE, ym myyntipalstat,kaikille koneille, tai liittyvä , ei pelkästään traktorit

Tuollainen muovipenkki hapertuu tuossa iässä vaikka olisi ajamaton kone. Etenkin jos auringonpaisteessa säilytetään.
 
Mittari pyörähtää kymppitonnissa.
Tottahan se vähintään kerran on pyörähänyt kun 50 vuotta vanha traktori sentään.
Paha noista kuvista arvioida. On noita traktoreita yllättävän vähän ajettujakin olemassa. Toki iso ja tehokas kone on usein hankittu isolle tilalle tai urakointiin. Enemmän vähän ajettuna on säilynyt pieniä koneita pientiloilta, mistä on laitettu pellot pakettiin jo pian koneen hankinnan jälkeen ja on ollut vain pihakoneena. Tai jopa seisonut pääosin, kun on muutettu kaupunkiin tai Ruotsiin ja kotitilalla käyty kesälomalla.
 
Viimeksi muokattu:
:) Juu ei se ihan mahdotonta ole ettei sen enempää tunteja ole kertynyt. Jos laskee että uutena olisi tullut alle 200h vuodessa ja sitten hankittu neliveto tai pari n10 vuoden kuluessa ja siitä eteenpäin toiminut lähinnä viljakärryn vetäjänä.
 
Kyllähän sitä tuossa 80-90 luvulla oli koneiden hinnat suhteessa maa/metsätilan tuloihin nähden sillä tasolla että sitä vähemmälläkin ajoilla pystyi hankkimaan itselleen uuden koneen.

Isommalla kotieläintilalla tai +500ha viljatilalla siihen 500h käyttötunteihin pystyä uuden koneen vaihtamaan. Sitten onkose taloudellisesti järkevää niin onkin asia erikseen.

Käytettyjen markkinoillahan tämä näkyy hyvin kun tuntimittareissa ruukaa pyöriä aika samat lukemat oli vuosimalli mitä vain.
 
Screenshot_20260813-163014.webp
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös