NETTIKONE, ym myyntipalstat,kaikille koneille, tai liittyvä , ei pelkästään traktorit

Nykymaailma on täynnä kamaa. Sitä pursuaa joka paikasta.

Löytyy kuitenkin vanhan maailman ihmisiä, joille tavara on aina rahanarvoista. Siksipä se seuraa heitä uskollisesti kunnes kuolema erottaa. Realistiseen hintaan myyminen vaatisi niin suuria alaskirjauksia, ettei mieli niihin taivu.

Möin eilen kohtuullisen kasan oviprofiiliputkia epämääräisinä pätkinä. En taipunut neljään käteiseuroon, vaan kotiin tuotu kahvipaketti oli tiukkaakin tiukempi "hinta".
Moni rakastuu rojuihin, kokee inhimillisiä tuntemuksia kylmää rautaa kohtaan. Pystyn jopa josssin määrin ymmärtämäänkin. Toisaalta säälikin puikkelehtii mielessä kun tavaranhamstraaja hinnoittelee itselleen tuiki tarvitsematonta tavaraa rakkauslisillä korotettuna. Käytetystä, olkoonkin käyttämätön, tavarasta ei kannata uuden hintoja pyydellä mikäli niistä eroon haluaa.

Eilen pyörähti nettimarkkinapaikoilla muuan tämän maakunnan traktori. Kohtuullisen kopakka kuvissa. Hintapyynti vm 80 n 4000h ajetulla länsikoneella alle 4k€. Ohessa oli myynnissä muutakin kalustoa. Kauppa kävi ilmeisesti hyvin koska ei näy enää.
 
Mäkin myin tovi sitten mun ensimmäisen crossipyörän. Ajot oli viime vuosina lähinnä kerran vuodessa 5km lenkki. Jossain vaiheessa meinasin, että 750€ olis sellainen, jolla sen ehkä myisin.
Mutta sitten tuli niin hyvä tarjous eräästä traktorista, että päätin alkaa keräämään rahaa sitä varten. Pyörän hinnaksi 500€ ja meni vuorokaudessa. Ja mielestäni oli hyvät kaupat molemmille, ostajalle ja myyjälle.

Hieman haikeana katselin lastausta, mutta sitä romua saa aina lisää, jos tarve vaatii.
 
Joopa ..... Uutta saa kaupasta, halvemmalla ......

Realistinen hinta on joskus vaikea määriteltävä ..... Joskus 4v sitten Paukkeilla eräs tuli kysymään et myynkö Nuffin, saat 5000€ heti käteen ..... Tuumasin, et sil rahal saat ehkä pelkän moottorin .....
Nyt tänävuonnakin jollekkin sanoin, et osta kisavalmis Nuffi, 12.000€ ei riitä ehkä omakustannehinnaksi edes, kaikki työmäärä päälle, mut tarjouksena se 12.000 vois olla hintaluokka, millä saattais saada kauppaneuvottelut alkuun ...

Jotenki tuntuu että jos toi olis toteutunu niin olis ollu selvä suunnitelma ja aihio valmiina mistä olis tullu nopeella aikataululla edeltäjän tappaja :rolleyes:
 
Jotenki tuntuu että jos toi olis toteutunu niin olis ollu selvä suunnitelma ja aihio valmiina mistä olis tullu nopeella aikataululla edeltäjän tappaja :rolleyes:
Suunnitelma ja toteutustapa olis tiedossa, kaikkine mahdollisine parannuksineen kyllä, mut aihiota ei olis ollu, et tälle kesälle tai siis syksyn kisoihin ei olis konetta ollu....
Rakentaminen ottaa kuitenkin äkkiä yhden 500 tuntia töitä, jos riittääkään....
 
500 tuntia on äkkiä täynnä kun alkaa rakenteleen ja parannuksia tietysti aina tulee mieleen rakennusvaiheessa jotka sitten ottavat oman aikansa
 
Tässä on mielenkiintoisen näköinen Valmetti. Näyttää kyllä tehtaan tekosilta, mutta onko kuitenkaan, kun mikään Valmetin historiikki ei ole tuollaisesta kertonut mitään.

https://www.nettikone.com/valmet/pr110/1731960

proto1.webp
proto2.webp
proto3.webp
Valmet proto.webp
 
Asioita joihin ei ihan 100% tietoa mistään helpolla löydy......
Valmet teki konekehityksensä aikana monia protoja, joita ei sitten kuitenkaan testiajojen jälkeen purettu ja sulattoon kaitettu ( kuten joillain on tapana protojen kanssa ), vaan ne päätyivät yleensä monasti tehtaan omien työntekijöiden ostamiksi , joista koneista monia on edelleen hengissä.
Kuulopuheiden mukaan myös se proto Valmet 20 diiselimoottorisena, sekä eräs tai kaksikin 1102 K Vallua, toinen tehdasasennus 1502 kabiinilla ja toinen normikajuutalla. Ja näistä toinen olisi Deutsin kuutosella ja toinen vallun omalla vapari 611C koneella
 
Pakoputkipuljussa tuli nähtyä muutamia mielenkiintoisia protoja -80/90 /00 luvuilta, pulju valmisti (valmistaa)sarjatutantotaktoreiden huutosuolet
 
Pitäskö sun ostaa ja kattoo onko se niin paska kun väitetään. :D
Ei pitäisi :eek:, yksi kiinan krossi oli jonkun kuukauden tallissa ja lähipiirissä on vastaavia laitoksia ollut. Eli hieman kokemusta löytyy ja kokemukset vastaa myyjän kokemuksia.

Mielenterveys on tärkeä asia, eikä sitä kannata ehdoin tahdoin mennä härnäämään :D
 
Ei pitäisi :eek:, yksi kiinan krossi oli jonkun kuukauden tallissa ja lähipiirissä on vastaavia laitoksia ollut. Eli hieman kokemusta löytyy ja kokemukset vastaa myyjän kokemuksia.

Mielenterveys on tärkeä asia, eikä sitä kannata ehdoin tahdoin mennä härnäämään :D

Käytiin eilen ostamassa käyttäri pylväspora Raumalta. Myyjällä oli hallissa lähes uuden veroinen 5hp Terhi, ei halunnu myydä.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös