Mopon hankinta

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Trakpa
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Kolme pyöräistä saa ajaa ilman korttia kunhan ikää riittävästi, tosin vaihtoehtona siihen taitaa olla ainoastaan Piaggio Ape
Tuollaisella Piaggion Apella ajeli täälä yks paikallinen reilun vuoden, kun poliisi otti kortin talteen.

Itselläni ei tuokaan onnistuisi, ihan muutaman hassun päivän liian myöhään syntyny…

Ja onnistuu tuollaisella rahtari -hommatkin. Hän mm toimitti lipputangon yhdelle asiakkaalle tuolla 🤭
 
Tuolta vuoskymmenten takaa muistelen että Erkkolassa se mopokilpi olis kuiteskin ollu...ihan varma en kyl ole.
Minunkin muistikuvani mukaan vakuutuskilpi niissä oli. Olisikohan kyseessä ollut jonkinlainen ilmainen vakuutus joidenkin vakuutusyhtiöiden taholta. Jonkinlainen tunnustus ehkä sotainvaliideille aikoinaan.
 
Kaikissa näkemissäni Erkkoloissa on ollut kilpi vasemmassa takalokarissa takavalon alla.
 
Kaikista Erkkoloista löytyy vanhan mallin mopo-vakuutuskilpi. Uusimmissa se inva-status purettiin ja niihin tuli rekisteröintivelvoite ja on aina ollut maksullinen vakuutus.
 
Tuollaisella Piaggion Apella ajeli täälä yks paikallinen reilun vuoden, kun poliisi otti kortin talteen.

Itselläni ei tuokaan onnistuisi, ihan muutaman hassun päivän liian myöhään syntyny…

Ja onnistuu tuollaisella rahtari -hommatkin. Hän mm toimitti lipputangon yhdelle asiakkaalle tuolla 🤭
Juu rahtari hommat onnistuu, naapurin papalla on tuollainen ja olihan se aika hurjan näköinen täysi klapi säkki kyydissä, kyseiseen yksilöön vaihdettu joku n 120cc sylinteri ja kulkee muuten ainakin 60km/h
 
Ape vois olla hauska peli. Pitäisi vaan saada tollanen vanhemman sukupolven härveli - vai onko tuossa Classic-mallissa edelleen vähemmän näkyvää muovia?

img-20180605-wa0038_orig.jpg
 
Tommonen on hauska peli, kulkee saman taakse kuin eteen. Heti kun jaksoi vivusta tempasta käyntiin, alettiin veljen kanssa rällään tuollaisella.
 
Onkohan noissa vakiomopoissa isoa eroa kulkupuolessa?
Ja kai niitä virittämäänkin pystyy ihan laillisesti, pistää vaikka tiheämmät välitykset tai olisko jo niin fiksuja mopoja että olisi nopeuden rajoitin? Ennenhän tyyppikilvessä oli välitys ja kaasutin merkattu, mutta onko enää moisia?
Että jos kuutiotilavuus ja huippunopeus pysyy sallituissa rajoissa, homma ok?
 
Mulla lukee mopon välityssuhde rekisteriotteessa. Rakenteelliset muutokset on kieletty, jos lähdetään lakia syynäämään. Onko välityksen muuttaminen tiheämmäksi sitten rakenteellinen muutos?
 
Monissa on kierrosten rajoitin joka tekee moposta ylätehottoman ja jos siihen lisäksi on pakoputkessa kuristus ja kaasutin säädetty kuristusta varten niin on varsin tunkkanen ajettava, ei väännä eikä ole kierroksillakaan kulkua. Mutta se kannattaa käydä joku uudehko vakio mopo koeajamassa niin selviää minkälaisa ovat. Ite nakkaisin ne kurit hyvin äkkiä kuikaan ja julkisilla teillä ajetaan rajoitusten ja sääntöjen mukaan.
 
Onhan niitä. Cdi boksilla moni värkki on nykyään rajoitettu.
Juu, mutta eikös nuo pääsääntöisesti rajoita kierroksia? Se ois mielestäni parempi, jos rajotettaisiin nopeutta. No kierroksiahan siinäkin rajoitetaan, mutta pienemmillä vaihteilla ja hitaammissa nopeuksissa pelais nätimmin.
 
Pihassa seisovassa apriliassa on kuristukset kaiketi karsittu pois ja mielestäni nuissa nykysähköissä ei ole enää kierrostenrajoitin toiminnassa (ei oo mitattu) mutta renkaiden halkaisia kasvoi hieman ja tätä kompensoitiin välityksillä. Siti kyllä kulkee aika raikkaasti eikä ole sellainen tirisijä niinkuin vakiot on.
Kaasutin on vakio mutta suurinta piti rassata isommaksi kun hyllystä löytynyt 115 kävi pieneksi :)
1,5 mm poralla kun poras ni alkoi toimia eikä vedä laihalle.
Liika kovaahan se hieman kulkee mutta järki päässä kun ajelut ajettu niin ei ole ollu huomauttamista.
 
Läheskään kaikissa ei ole kierrostenrajoitinta ollut uutenakaan ja jos on niin se on kiinteä osa sitä CDI:tä ja sen eliminointi ei yleensä onnistu muuten kuin vaihtamalla rajoittamaton CDI.
 
Raju pääsuutin jos 150. Omassa suzukissa taisi olla 70 vakio ja 70cm³ sylinterin kanssa 94 tai sinnepäin, alle 100 kuitenkin.

Eikös jonkun mopon CDI-boxiin porata reikä tiettyyn kohtaan ja porauksen tuhoama piiri poistaa kierrostenrajoittimen?

Tuo nopeudenrajoitin olisi fiksu. Mopossa voisi olla enemmän tehoa, mutta kulku olisi rajoitettu vaikka 49km/h, kuten T3b luokan traktorimönkijöissä on.
 
Läheskään kaikissa ei ole kierrostenrajoitinta ollut uutenakaan ja jos on niin se on kiinteä osa sitä CDI:tä ja sen eliminointi ei yleensä onnistu muuten kuin vaihtamalla rajoittamaton CDI.
Tuossa ei ole orkkis sähköissä ollu käsittääkseni rajotinta mutta nuissa viime vuonna vaihdetuissa moric sähköissä on. Edellinen seppä on porannu sen boksin netti ”ohjeiden” mukaan mutta enpä tiedä tosiaan mittaamatta että rajottaako vai ei, korvakuulolta kiekasee kyllä kovin korkealle.
Tunturi mulla kiersi aikanaan jonkinverran vakiota enempi ja siihen lähinnä pohjustan tuon kuulostamisen.
 
Raju pääsuutin jos 150. Omassa suzukissa taisi olla 70 vakio ja 70cm³ sylinterin kanssa 94 tai sinnepäin, alle 100 kuitenkin.
Rajulta se kyllä tunnosti mutta pienemmällä sitä ei säätöihin saanu. Tuolla pelaa nätisti ja vetää alakierroksilta huipulle asti ilman minkäänlaisia vaipumisia tai rötäämisiä.
Mutta samapa tuo kun pelaa.
 
Tuo suuttimen koko riippuu merkittävästi kaasuttimesta ja moposta, pojalla oli Aprilia AM6 koneella, 17,5mm dellortolla ja 120 suutin oli sopiva, kylmillä keleillä olisi saanut olla himpan isompikin suutin
Sitten mulla viritetty tunturin puch kone jossa 22mm kaasuttimessa noin 100 numeron suutin. Lisukkeena vielä se että kaikkien kaasuttimien suuttimet ja numerointi ei ole samalla mitoituksella.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös