Tämä Tecomec Super Jolly tietääkseni hioo molemman puoleiset hampaan saman mittaisiksi ilman, että tarvitsee säädellä konetta (muuta kuin tietysti hiomakulman kääntö). Myös Jolly Evo toimii samoin. Jolly Starista en (vielä) tätä tietoa ole löytänyt. Jokin aika sittenhän Tecomec on päivittänyt hiukan näitä Jolly hiomakoneita, joten lienevätkö silloin myös huomioineen tämän hampaiden hionnan samanmittaisiksi?
Oregonin hiomakonemallit 410-230, 520-230 ja 620-230 ovat Tecomecin valmistamia ja taitavat ollakin täysin samoja kuin nuo Jollyt. Hintoja kun olen hiukan maailmaltakin tutkaillut, niin Jolly Evo näyttää olevan Saksassa halvimmillaan 159 euroa (Suomi 199 / Uittokalusto). Jolly Star maksaa halvimmillaan 250 euroa (Suomi 293 / Mototarvikkeet) ja Super Jollyn halvin löytämäni hinta on 312 euroa (Suomi 399 / Uittokalusto ja 349 / Mototarvikkeet).
Jussi90: Kun sinulla on kokemusta koneesta, niin pitääkö paikkansa, että tuolla Super Jollylla molemman puoleisista hampaista tulee saman mittaiset ilman säätöjen muuttamista?