4G LTE nettiyhteys ja antennit

Olikos pyhät sitten ilmeisesti huomioitu ajassa.... kermaanista mulle normiviikkoina saapunut n. viikos paketit, eli 5-6 arkipäivää, eli total 6-8 tilauksesta.....
 
On sähkökatko, mutta läppäri pelaa vielä ja modeemi sekä reititin ovat upsin takana. Tiedonsiirtonopeus on kasvanut melkein tuplaksi. Ilmeisesti muita käyttäjiä on tippunut verkosta kun ei ole sähköä.
 
Viimeisin kermaanipaketti tuli tänään postlåådaan.... 20kpl BA15D polttimoita, 10wattisina.....
Olis niiitä suamestakin saanu, hintaan luokkaa 6+€ PARI :tuijo:

Näille jäi kipalehintaa vajaa 1.40 ekee, rahteineen, eli pari alta 3€ ......
 
Valaskaa tyhmää tai köh - ymmärtämätöntä : mikä on LTE Ja mikä on sitte dual carrier..? Ja miten se lukitaan mahdollisesti..


Ei oo itelle ajankohtasta tää 4g kun yli vuosi sopparia kiinteessä yhteydessä jäljellä mut sitte ehkä täytyy ottaa langatonta taas kokeiluun.. Tänään kävin hakemassa gigantista 49 euron nokia lumian xxx mallin niin siinä kun puhelinliittymää rukattiin netilliseksi niin kyselin kans sit muuten nettiliittymistä.. Säästäis n. 15e /kk jos 4g vaan toimii täällä.
 
LTE tulee sanoista long term evolution. Liekö sitten mitä tarkoitus kertoa. Kai tuo meinaa jotain siihen malliin, että on tuota tullut kokeiltua kaikenlaista tätä ennen.



LTE on paras langaton verkko tällä hetkellä. Kaipa se on jo ns. oikea 4G. Dual Carrieria on myyty 4G:nä, mutta se on eräänlaista huijausta. Kyseessä kun on ikäänkuin 2kpl 3G-yhteyksiä yhdessä. Ja 3G on tätä, mitä nykyisellään älykännyköissä enimmäkseen on. 2G:tä on näissä vanhan liiton näppäinkännyköissä. Toimii kuin junan vessa, mutta on hidas. 1G:tä ei kukaan oikein edes muista.



4G vaikuttaisi kelvolliselta ADSL-lankayhteyden korvaajalta. 3G:stä ei siihen ihan vielä ole.



Notta jotain tämmöistä, meikäläisen mietteet.
 
Njoo.....kyllähän sitä 4 geetä ja sen seuraajia kovasti hypetetään ja onhan ne kilpailukykyisiä hinnoiltaankin kiinteeseen verrattuna....mutta ku aina on se et päivällä töissä ja iltasella kotona kun sitä tarttis eniten, tarttee ne kaikki lähiympäristön kakaratkin sitä kaistaa peleihinsä ja videoiden katseluun.......eli nopeus putoo.
Sitten kun saavatten JATKUVAN esim. 50/10 tai 50/50 yhteyden, saatan harkita ainooksi....
 
Onneksi täällä on populaatiota vielä sen verran vähän, että vielä on kaistaa. Mutta on totta, ettei varmaan ole pitkään.

Toisaalta on vielä monta tyhjää mastoa joihin mahtuu rojua.
 
Niin no, ehtoosin nettii itekki käyttää eniten..

Mut saattais silti riittää vaikka nopeudet hiukan putois, ei ne tällä adsl:kään kauheen hyvät oo... 24meganen liittymä ja 5-7 megaa tulee.. Valittaisin jos ei olis omia virityksiä talon sisällä. Joskus vielä testaan eteisen pistokkeesta jonne tulee se alkuperänen puhelinpistoke..;)
 
Venttaa kesää ja "miljoonaa" mökkiläistä lähiseudulle ku kakaroilla ei oo mitään tekemistä...kokemusta on.....siellä on joka tolppa tukossa.
Välttämättähän ei yhteyden hidatuminen ole edes "omasta" tolpasta kiinni, sieltä menee piuhat keskukseen jossa on muitakin tolppia kiinni.
Puheyhteydelle annetaan kuiteskin etuoikeus, samoin viranomaisliikenteelle, sitten loput runkoyhteydestä jaetaan kaikkien käyttäjien datayhteyksille....
 
Kävin tänään sitten hakemassa Elisan 4G liittymän kahdeksi vuodeksi.
Vajaan viikon testin perusteella nopeudet pääsäntöisesti yli kahtakymmentä megaa eli paremmin kuin langalla.
Ja tuo ylöspäin lataus ainakin parani huomattavasti.

Reititin sama vissiin kuin Borgilla eli Huawei B593s.

Kerroppas Borg sitten niitä kokemuksia antennista, kun saat setin toimimaan.
Jos hyvä niin pitää samanlainen setti tilailla kans.
 
Täällä korvessa huomaa lomalaisten vaikutuksen, kesällä ja pidempinä pyhinä porukkaa tunkee mökeilleen ja alkaa kummasti verkko tukkeutua..
 
Borg:in lähettämä modeemi taitaa olla postista noudettavissa kun muita paketteja en muista ainakaan olevan tulossa.. Ei liity ihan aiheen alle mut sallittaneen ehkä..:mitenlie:
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös