Kyllä se hiukan luikerteli jäisillä polanteisilla sivuteillä nastarenkailla. Varmaan olisi pitänyt olla kitkat, jos oli kitkarengaskeli.Eteläisessä Suomessa on kuulemma kitkarengaskelit. Mahtaa nastarenkailijoita v*tuttaa.
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Kyllä se hiukan luikerteli jäisillä polanteisilla sivuteillä nastarenkailla. Varmaan olisi pitänyt olla kitkat, jos oli kitkarengaskeli.Eteläisessä Suomessa on kuulemma kitkarengaskelit. Mahtaa nastarenkailijoita v*tuttaa.
Olen huomannut, ettei liukkaalla jäällä pidä hyvin mikään rengas, varsinkaan vanha kovettunut nastarengas, vaikka olisi ulkoisesti kuinka hyvän näköinen. Traktorikokemuksen perusteella pitoa löytyy kunnon ketjuilla. Autossakin on ketjut olleet talvella mukana kymmenen vuotta, mutta vielä ei ole niin liukasta keliä osunut kohdalle, että olisi tarvinnut ottaa käyttöön.Yksi vannoutunut kitkarengasmies sanoi, että ne on muuten hyvät, mutta liukkaalla ne ei oikein pidä.
Miten pitää se vanha loppuun ajettu ja kovettunut kitkarengas tuossa tilanteessa.Olen huomannut, ettei liukkaalla jäällä pidä hyvin mikään rengas, varsinkaan vanha kovettunut nastarengas, vaikka olisi ulkoisesti kuinka hyvän näköinen.
Huonosti tietysti, mutta harvalla on niin vahva kitkarengasusko, että sellaisilla talvella ajaisi. Useimmilla nastarenkailla ajavilla sen sijaan on todella vahva nastausko.Miten pitää se vanha loppuun ajettu ja kovettunut kitkarengas tuossa tilanteessa.
Eli ei ole parempi siinä tapauksessakaan se kitkarengas. On ihmisessä vika, jos ajaa huonoilla renkailla nastoilla tai kitkoilla.Huonosti tietysti, mutta harvalla on niin vahva kitkarengasusko, että sellaisilla talvella ajaisi. Useimmilla nastarenkailla ajavilla sen sijaan on todella vahva nastausko.
Kyllähän sitä siivottavaa on moninverroin, kun pitää hiekottaa liukastelijoita varten. Jalkakäytävät joutuu kyllä valitettavasti nykyisten älyttömien vastuulakien vuoksi muutenkin hiekottamaan, mutta ajorataa ei tarviis kuin poikkeusoloissa, jos nastarenkaita käytettäisi.Ja jo vuosia sitten helsinki ilmoitti että ei enää osta nastarenkaita kalustoon.
Iten töissä asvalttn siivous, se on uskomatonta mitä noi nasta irroittaa massaa tienpinnasta ja edeleenkin on tuttavia jotka lokakuun alussa nastat alle ja ei suostu ajaa tai nousta kyytiin kun kitkat alla, se on edesvastuutonta.
Kuten jo kirjoitin edelis sivussa, viimeisenän, vanhat michelin kitkat toimi yllätän hyvin läpi talven, ei tarvinnu uusia niiten takia heti uusiin.Miten pitää se vanha loppuun ajettu ja kovettunut kitkarengas tuossa tilanteessa.
Kyllä ketjut oli alla monesti aikanaan. Kevyt auto, auraamaton mäkinen mökkitie ja iso autoa leveämpi kärri, on sellainen yhdistelmä, että ketjut on paikallaan. Vaikka nelivwtoinen vetäjä olikin, niin ei kyllä muuten olisi päässyt. Suosiolla ketjut ennen kuin edes yritti liikkeelle.Autossakin on ketjut olleet talvella mukana kymmenen vuotta, mutta vielä ei ole niin liukasta keliä osunut kohdalle, että olisi tarvinnut ottaa käyttöön.
Liikkuu kenties jossain auraamattomalla tiellä maalla. Sanoisin, että on vääränlainen ajoneuvo, tai kuskilla ei ole kaikki kohdallaan.Kaverila on ollu ketjut autossa mukana talvella varmaan yli kolket vuotta ja liukkauden vuoksi ei kuulemma oo kertaakaan käyttäny vaan siksi että rengas ei pidä märässä sohjolumessa jota on se 15-20 senttiä.
Vanhalla Teekolmosella sano ajaneensa auton ketjujen kanssa niin jumiin että kun ohjattavuus loppui ja alkoi kaivamaan edestä lunta pois, ei etupyörien joustovara riittäny maahan asti, niin paljon oli suojalunta lautannut keulan alle ennenkuin meno hyyty....
Millään tieliikennekelpoisilla nastarenkailla (huijaustestatuillakaan) ei saa niin hyvää pitoa, ettei hiekotusta tarvittaisi. Rallinastoilla varmaan saisi riittävän pidon paksulla polanteella, mutta vastaavasti sellaiset olisivat aivan onnettomat paljaalla asvaltilla, samoin ohuella mustalla jäällä.Kyllähän sitä siivottavaa on moninverroin, kun pitää hiekottaa liukastelijoita varten. Jalkakäytävät joutuu kyllä valitettavasti nykyisten älyttömien vastuulakien vuoksi muutenkin hiekottamaan, mutta ajorataa ei tarviis kuin poikkeusoloissa, jos nastarenkaita käytettäisi.
Joihinkin risteyksiin vähän liukkaalla kelillä, mutta ei tarvii sorastaa koko ajorataa kelillä kuin kelillä. Nykyäänhän auratkin usein vetää mattoa perässä lumenkin päälle.Millään tieliikennekelpoisilla nastarenkailla (huijaustestatuillakaan) ei saa niin hyvää pitoa, ettei hiekotusta tarvittaisi. Rallinastoilla varmaan saisi riittävän pidon paksulla polanteella, mutta vastaavasti sellaiset olisivat aivan onnettomat paljaalla asvaltilla, samoin ohuella mustalla jäällä.
Kundin ammattinimike ehkä kertoo miksi liikkuu auraamattomilla teillä.Liikkuu kenties jossain auraamattomalla tiellä maalla. Sanoisin, että on vääränlainen ajoneuvo, tai kuskilla ei ole kaikki kohdallaan.
Tämän olen lukenut jostain rengastestisä jo viime vuosituhannella, siis että lumipolanteella pakkaskelillä ns. kitkarengas on parempi pidoltaan.Onko jossain joku rengastesti missä kitkarengas on nastarengasta pitävämpi lumisella/jäisellä tiellä?
Hirvikolari vältetään todennäköisemmin oikealla tilannenopeudella ja terveellä varovaisuudella kuin testivoittajanastarenkailla. Vahva nastausko saa helposti ulosmittaamaan sen kuvitellun paremman pidon ja sitten kun rytisee, rytisee kunnolla.Itseä ei varsinaisesti kiinnosta pätkääkään miten tiet kuluu syksyllä/keväällä, onko rengasmelussa db:n ero tai se että kuluuko sitä polttoainetta 2% enemmän jos sillä renkaalla on mahdollisuus välttää yksi hirvikolari tai muu yllättävä tilanne..
Paitsi, että nykyisissä nastarenkaissa on vastaava lamellointi ja kumiseos kuin kitkoissa, niin sekään ei enää päde. On tosissaan viime vuosituhannen juttuja. Nykyisissä kitkarenkaissa ei tuossa suhteessa etua ole, haittana on, että liukkaalla puuttuu nastojen pito.Tämän olen lukenut jostain rengastestisä jo viime vuosituhannella, siis että lumipolanteella pakkaskelillä ns. kitkarengas on parempi
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.