Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Niitotanoin.....eli silloin maksimityvi on se aboust 60 senttiä joka sahaan sopii, vai teetkö sahayksikön jaloista cowboymallin...
Niitä täytyis ehkäpä pajotella melkosittain, jotta terää päälle. Töisevämmät verratuna noihin kumipyöriinHömmm...... Tuota ..... Jotkin vanhat fiskarssin kyntövälttien rautaiset tukipyörät ???
Jos vaikka 55 "reippaasti" menisi, niin alkais olla jo hyvä, tuo 60 olisi jo erinomainen. En aatellu länkisääriseksi runnoa vaan ihan suorin jaloin seisovaa.
Olet kyllä osaltaan oikeassa, ei se 65 vielä paljon ole. Ja pitimille täytyy jättää varaa. Raudan määrää tässä uhkatiukkaan laskeskellut, että riittäis nuo mitä on, jottei joutuis nöyrtymmään ihan kaupoille..täytyy miettiä vielä.65cm kiskojen väliksi on aika vähän. Ota huomioon, että tukinpitimet tarvitsevat myös tilaa puun molemmille puolille.
Ei pysty kattoo tollasta videota, kun sattuu silmäpohjiin tuo kameran huojunta![]()
Jokseenkin noin se minustakin on helppo ja hyvä. Paljaat laakerit ja tuki aina säteen suunnassa. Ei tarvita rulliin olakkeita (jotka sitten voisivat kihnuttaa, ellei asento ole ihan oikea).Eikös tuo videossa oleva terän kolmen tukilaakerin systeemi olisi pätevä?
Hyvä huomio!Tuo selkäpuolen tukilaakeri on periaatteessa tarpeeton, mutta on hyvä indikaattori oikealle sahausnopeudelle. Kun säätää laakerin niin, että se ei ota kiinni terään sahan pyöriessä, mutta jos laakeri lähtee pyörimään sahatessa voi syöttöä pienentää.
Ei pysty kattoo tollasta videota, kun sattuu silmäpohjiin tuo kameran huojunta![]()
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.