Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Sehän on "palvelu".....Onhan toi tullausjutut sellasta asiaa, joka ei periaatteessa kuulu postille mitenkään......
Äsken tuli muistutus tekstiviesti, että muistathan tullata lähetyksesi. Ja linkki, mistä voisi maksaa käsittelymaksun. Täällä taas sanottiin samaa, mitä tullin sivuilla. Ota näistä sitten selvää.No eikös se sähköposti sitten lähetetä tuonne huolintaan, eikä palautteeseen?
Onko siis tullilla ohjeissa virhe?
Tuon postin käsittelumaksun siinä säästää, mutta tulluksen vaivaa ei. Vaikka verot olisi jo maksettu, pitää tullaus silti suorittaa. No se ei ollut kovin vaivalloinen homma. Postin kanssa onkin homma kesken vielä..Pari tavaraa jäänyt tulliin, ovat niin halpoja että ei kannata maksaa postin käsittelymaksua saati tullata. Tilata uudestaan sillä lailla että alv menee ebayn kautta niin säästää tullauksen vaivan...
Tuon postin käsittelumaksun siinä säästää, mutta tulluksen vaivaa ei. Vaikka verot olisi jo maksettu, pitää tullaus silti suorittaa. No se ei ollut kovin vaivalloinen homma. Postin kanssa onkin homma kesken vielä..
Tuo se varmasti on se pienimmän riesan tie. Siis maksamalla pois.Seittämän aikoihin tuli nyt aamulla tekstari että paketti tullut ja tullata täytyy, maksaa päräytin tuon käsittely maksun myös.... Mitä tullausnimikettä olette käyttäneet sorvin terille tai plasman suuttimille?
Edit: Tullia ei tosiaankaan nyt mennyt.
Tuo se varmasti on se pienimmän riesan tie. Siis maksamalla pois.
Tossa ylempänä lukee että jos tullista sanotaan ettei veroja tarvi maksaa, ei tarvi maksaa käsittelymaksua?Seittämän aikoihin tuli nyt aamulla tekstari että paketti tullut ja tullata täytyy, maksaa päräytin tuon käsittely maksun myös.... Mitä tullausnimikettä olette käyttäneet sorvin terille tai plasman suuttimille?
Edit: Tullia ei tosiaankaan nyt mennyt.
"ALV maksetaan verkkokauppaostoksen yhteydessäTuon postin käsittelumaksun siinä säästää, mutta tulluksen vaivaa ei. Vaikka verot olisi jo maksettu, pitää tullaus silti suorittaa. No se ei ollut kovin vaivalloinen homma. Postin kanssa onkin homma kesken vielä..
No omalla kohdalla maksoin verot ebay myyjälle samalla kuin itse tuotteenkin. Sitten postilta tuli ilmoitus tullattavasta lähetyksestä. Sitten tullin sivuille kirjauduin ja seurantakoodin, lähetyksen sisällön ja arvon näpyttelin sarakkeisiin. Sitten ilmoitettiin, että verot on jo maksettu, ei maksettavaa. Sitten postille viestiä, että viitsisisittekö pistää paketin tulemaan... Nyt vaan ootellaan. Ja toivotaan, että jotain tapahtuu 20 päivän sisällä, koska sen jälkeen paketti lähtee takaisin kiinaanPosti toimittaa tulli-ilmoituksen Tullille tarkoittaa mielestäni että ei itse tarvitse vaivautua? Vai eikö tää homma toimi ebayn kanssa vaikka alv siellä peritään ostoksen yhteydessä?
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.