Arkistoitu Tervetuloa!

Tila
Ei avoinna uusille viesteille.
Alkoi taas puolenyön kyykkäys ..nistifoorumilla, joten päätin tulla tutustumaan tänne. Hyvältä näyttää, ja kun foorumipojakin on "hieman" tuoreenpi, kuin sielä toisella, niin vaikuttaa lupaavalta.
 
Moro,sano mansenpoika! No tästä mansen naapurista ny kumminkin. Täälläkin kyselemässä tyhmiä,ja parhaani mukaan auttamassa ongelmissa,ennenkuin viisaammat ehtii:)
 
Onkohan noita alafoorumeita jo vähän liikaa? Äkkinäisen silmiin näytti aika...mitähän lukis. En itke, en valita,hyvältä näyttää kaikin puolin,kiitos.
 
Tämänkaltaiselle laajemmalle konefoorumille on kyllä tarvetta. Jos oikein ymmärsin, Anssi&Co yrittäjänä aikoo tarjota foorumikonetta ja ylläpitoa kaupallisessa mielessä harrastekerhoille, tämäkin on mainio asia. On hyvä, että löytyy ihmisiä jotka vielä haluavat kehittää tätäkin harrastetoimintaa ja haluavat yrittää hankkia elantonsa rehellisin keinoin.

Valitettavasti jos oikein arvaan, jotkut suomalais-ugrilaiset lajikumppanit haluavat kampittaa tätäkin yritystä. Elekee silti masentuko, ei nämä nilkoille potkijat pysy perässä kun vain pysyy liikkeessä!
 
Tämänkaltaiselle laajemmalle konefoorumille on kyllä tarvetta. Jos oikein ymmärsin, Anssi&Co yrittäjänä aikoo tarjota foorumikonetta ja ylläpitoa kaupallisessa mielessä harrastekerhoille, tämäkin on mainio asia. On hyvä, että löytyy ihmisiä jotka vielä haluavat kehittää tätäkin harrastetoimintaa ja haluavat yrittää hankkia elantonsa rehellisin keinoin.

Meillä tämän takana oleva alkuperäinen suuri visio on tosiaan se, että ottaisimme konekerhoja Konekansan "siipien suojaan" ja tarjoaisimme niille ajantasaisen ja hyvinvarustellun foorumisoftan oman kerhon foorumitarpeisiin sekä sen ylläpidon korvauksetta. Korvauksen ottaisimme Konekansan mainostuloina mainostajilta. Mainospotistaan kerhot siis vastineeksi joutuisivat joko luopumaan tai jakamaan sen Konekansan kanssa. Mutta itse näemme että useimpien kerhojen tapauksessa tuo ei näyttelisi merkittävää tulonmenetystä saavutettuihin etuihin nähden.

Valitettavasti jos oikein arvaan, jotkut suomalais-ugrilaiset lajikumppanit haluavat kampittaa tätäkin yritystä. Elekee silti masentuko, ei nämä nilkoille potkijat pysy perässä kun vain pysyy liikkeessä!

Vielä tällaisesta ei ole merkkiäkään, pikemminkin päin vastoin. Uusien Konekansalaisten palaute on ollut rohkaisevaa, ja todella negatiivista ei ole vielä korviini muualtakaan kantautunut. Me emme ole ketään kampittamassa, ja toivomme tietysti ettei meitäkään näinollen suotta kukaan koittaisi kampitella.
 
Pisnesneuvoja

On tietysti mahdollista ja jopa järkevää perustaa toiminta mainostuloihin. Itse tosin käyttäjänä olisin jopa valmis maksamaankin pikkaisen (esim. 10-20E/vuosi), jos palsta toimisi ilman päälletunkevia mainoksia. Tietysti asiaan (esim. traktorivaraosiin) liittyvät mainokset ovat paikallaan, jos ne ovat fiksusti toteutettuna.

Tietysti pitää olla tarkkana, ettei harrastetoimintaa saastuteta esim. piilomainonnalla, pitää selkeä tieto sekä käyttäjillä että mainostajilla pelisäännöistä. On myös selvää, että eri harrasteporukat haluavat toimia eri tavoin, pitää olla "asiakaslähtoinen toimintamalli".
 
jos tuollainen malli saa laajempaakin kannatusta (siis ei mainoksia jos maksaa jonkun vuosimaksun tyyppisen), se varmaan kannattaa ottaa ohjelmistoon. Tutkitaan....
 
"Harrastuksena" pyörittäminen ja siitä kympin kolehdin kerääminen esim. muutamalta kymmeneltä ihmiseltä tuottaa vaikkapa arvioituna 200e. Tuollainen raha melkein kattaisi sen pakollisen ja välttämättömimmän webhotellin tai palvelimen vuodeksi. Jos sitten kympin kolehdin saa sadalta hengeltä niin sitten on 1000e. Vieläkään ei voi bisneksestä puhua tai kovin ammattimaisena hommaa pyörittää jos pitäisi leivän päälle jotain saada. Jos olisi 10 000 maksavaa jäsentä niin sitten olisi jo 100 000e, tuolloin homman pyörittäminen bisneksenä olisi järkevää, toki ehkä jo pienemmälläkin määrällä.

Johonkin tuolle välille varmaan kolehdilla kerättävät rahat osuisivat. Mainosrahojen määrästä en osaa sanoa. Tuollaisen "harrastuksena" pyöritettävän ja kulut peittävän systeemin kolehtiin on ihmisten ehkä helpompi osallistua. Mikäli rahoja sitten menee "jonkun taskuun" saattaa tuollaiseen kolehtiin osallistuminen vaatia enemmän pohdintaa.

Hankalia ovat kaikki kuviot. Teki niin tai näin niin aina menee väärin. Mielestäni kuitenkin tällä hetkellä käsitykseni tästä palvelusta on se, että hyvin fiksusti ovat kaverit hommaan lähteneet ja sopivalla asenteella. Tästähän tämä kehittyy.
 
jos tuollainen malli saa laajempaakin kannatusta (siis ei mainoksia jos maksaa jonkun vuosimaksun tyyppisen), se varmaan kannattaa ottaa ohjelmistoon. Tutkitaan....

Eikös näitä tällaisia palveluita ole muitakin, tulee mieleen Spotify. Jos et maksa kärsit mainoksista ja maksamalla suojelurahaa ei tarvitse kärvistellä mainosten kanssa. Löytynee esimerkkejä myös vastaavammasta toiminnasta. Ihan hyvä idea kyllä. Vaan vaikuttaako se sitten niihin mainostuloihin enemmän kuin mitä tuosta mainoksettomuudesta tulee kompensaatiota.
 
Ei ole ihan sama juttu mainoksettomasta sisällöstä maksaminen Spotifyssä ja jollakin keksustelupalstalla... Mutta pitää pitää tämän kanssa tutka päällä. Jos tosiaan halukkaita on mainoksettomaan, mutta maksulliseen versioon, mikäpä siinä. Ei kyllä itseasiassa itsellä edes käynyt mielessä moinen.

Ei varsinaisesti ole ihan järjettömiä tuotto-odotuksia tästä hommasta ainakaan lyhyellä tai keskipitkälläkään tähtäimellä. Jos tästä tulee megasuosittu, silloina alkaa tietysti tuottokin olla jo jollakin tasolla, mutta tässä vaiheessa toive ja haave on että sivusto onnistuisi keräämään välittömät kustannuksensa edes jossakin vaiheessa. Noilla taas tässä vaiheessa tarkoitan lähinnä softan hankintakustannuksia, domaineja ja palvelintilan vuokraa.
 
Loistava käyttöliittymä ja nykyaikainen alusta. Tästä on hyvä jatkaa eteenpäin. Nyt on oikea meininki kun otetaan kaikki avosylin mukaan ja pitäkää palsta ilmaisena käyttäjille ja mainosrahoitteisena. Tässä on mahdollisuus tulla todellakin koko kansan konefoorumi :peuk: Tätä on odotettu ja kaikki muut traktoriforumit vain liittymään tähän, niin saa keskitetysti kaiken tiedon.:yesey:
 
Kiitos kauniista sanoista ja tervetuloa foorumille! Näin me tämän näemme, mukavaa että muuallakin ajatellaan samoin!

:kouhoti: (tohkeissaan)
 
Tila
Ei avoinna uusille viesteille.
Takaisin
Ylös