Mitäs sitä onkaan tullu tänään tehtyä

Polttopuita esipalasteltu ja koekäytetty varavoimaa

IMG_20260813_162204.webp
 
Meillä tuli kanssa hyvä omppu sato, puut mutkilla omenista, ja ihan puhtaita.
Talvella puhuttiin hedelmäpuiden joukko kuolemista keväällä hankalan talven vuoksi, ei toteutunut meillä.
Mitäs muitten omenapuut.
 
Meillä tuli kanssa hyvä omppu sato, puut mutkilla omenista, ja ihan puhtaita.
Talvella puhuttiin hedelmäpuiden joukko kuolemista keväällä hankalan talven vuoksi, esim toteutunut meillä.
Mitäs muitten omenapuut.
Sama täällä kymeenlaaksossa.
Omenasato näyttää valtavalta.
Kuution puhdas pänikkä pitäisi saada. Koittaisi tehdä vaikka omenaviini etikkaa.
 
Etikkaa tarvii moneen, esim pyykin pesuun.
Kurkkuja olen säilönyt vahingossa syntyneeseen omppuviini etikkaan. Ja syönytkin kaikki aina.
Justiinsa muutama päivä sitten väsäsin 20l sankollisen ja pari isohkoa lasipurkkia päälle.
Valkosipulia, tilliä suolaa ja hunajaa laitoin sen etikan lisäksi.
Jännä nähdä mitä tulee.
 
Luumupuut kuoli, tai on yksi kolmesta puoliksi elossa.
Ei kuollu, mutta ei tuu luumujakaan kun pari. Viime syksynä niitä olis saanu ämpäritolkulla. Harmi et meidän paremmat luumut pysyy vaan aika kitukasvusina koko ajan, niitä huonompia pieniä sinisiä tulee tosiaan välillä ihan määrissä.
 
Niin kosteeta on ettei ollu edes alkuillasta mitään asiaa katolle laitteleen harjapeltejä. Linjanarun kävin sinne virittämässä hommaa varten, koska se helvatan katto näkyy. Ei kestä katella jos ne pellit ei olis linjassa. Ei siellä niinku kastetta ollu, mutta jotenkin kostee se pinta pellissä kuitenkin. Linjanarun sai laiteltua kun pysty pitään harjalta varuilta kiinni ylimmästä ruoteesta, mutta ei siellä mitään asennushommia kyllä voinu tehä, kenkä lipsu vähän väliä.
 
Joskus nähnyt jollain harrastelija maalarilla tuon tapaisessa nassessa laitettu maalarinteipillä noiden suodattimien päälle kahvinkeittimen suodatinpussit ikäänkuin keräämään maalipölyt pois, ovat varsin kustannustehokkaita siihen hommaan vaikka vaihtaa joka maalauskerralle uudet
Kahvinsuodatin on hiukka huono läpäisemään ilmaa, ite ostin karkeasuodattimeksi metritavarana saatavaa ilmastointikoneen suodatinta, palaset kuminauhalla suodatintötsän päälle, oikein pölypaskasessa hommassa kaksinkertaisena.
 
Sama täällä kymeenlaaksossa.
Omenasato näyttää valtavalta.
Kuution puhdas pänikkä pitäisi saada. Koittaisi tehdä vaikka omenaviini etikkaa.
Jossain työmaalla timpuri,hoiti perikunnan puutarhaa.Pudonneista omenista teki viiniä ja piti työkavereille sadonkorjuu juhlat. Peijaiset kesti joskus useamman päivän.Hauska tyyppi,varmaan oli lystiä kaikilla.
 
Paljonkos sille lattian lakkaukselle kertyi neliöhintaa?

Vitusti.

Ensin ostin 2 kpl 2.7 litran pänikkää unicaa Hankkijasta. á 84.95

Sitten kolmanteen kerrokseen hain 2.7 pänikän lisää, se loppui hiukan kesken hain 0.9 astioita 2kpl á 32,95 joista toinen jäi avaamattomaksi.

Eli lakkaa meni 287.80€ edestä n. 25 neliöön tekee 11.5 euroa neliö. AAttelin että petsi on kallis mutta sitä meni noin alle satasella.

Täytyisi katsoa laskut tarkemmin mutta Hankkijalla mulla ollut 15% rakentaja-alennus laskulla pl. tietty tarjoukset.

Ei siitä oikein hyvää kuvaa saa mutta tommonen siitä tuli. Osinhan hain tarkoituksella vaaleampia kohtia, toki kahteen kertaan petsaus olisi tehnyt tasaisen värin mutta se taas jo peittaa niin paljon että olis sama melkein vetää betoluxit päälle. Tuo on varmaan makuasia pitääkö onnistuneena vaiko onko pilalla. Jännästi puu muuttelee sävyä aina mustasta eri ruskeaan. Petsiputeleita sekoitwltu keskenään pensselikippoon jotta eräeroja ei tulisi. Toki on sitäkin eroa että varmaan tuossa kohtaa kun ovelta kuvattu on kaksi pakettia viime vuotsta lautaa kun oli pidempää niin kannatti käyttää. Mattoahan ja huonekaluja päälle tulee

IMG_20260807_185538.webp
 
Viimeksi muokattu:
Joo. 15 neliön makuuaitta tekeillä. Lattialankku on ulkokuivaa, joten se varmaan menis vihtuksi kuitenkin, koska kuivaessa raot. Eli jos laitankin jotain muuta, tai ponttilankun alle ja ja...
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös