mietojen happojen käyttö ruosteen poistoon ja puhdistukseen

Jotain mopon osia yksi paikallinen harrastaja käyttänyt niklattavana.
En tiiä sopisiko pinnojen käsittelyyn.
 
Moro

No entäs sitten sinkittyjen moottoripyörän pinnojen puhdistus kun ovat ikävästi tummeneet,pinnat ovat nyt irrallaan eli on helppo käsitellä,tulee entisöintiin,en viitsisi uusia hankkia kun vanhat olisivat kelvolliset jos vaan saisi siistiksi puhdistettua.
Tuskin ovar sinkittyjä, sillä sinkki on tekninen ruostesuojaus, ei dekoratiivinen pinnoite. Sinkki liukenee happoihin ja emäksiin (amfoteerinen metalli), kromi lähtee suolahapolla.
 
Jotain mopon osia yksi paikallinen harrastaja käyttänyt niklattavana.
En tiiä sopisiko pinnojen käsittelyyn.
Nikkeli tummuu, sen vuoksi sen päälle tulee vielä kromi. Vrt esim Oraksen hanat, joissa on monikerrospinnoite Cu-Ni-Cr.
 
Nikkeli tummuu, sen vuoksi sen päälle tulee vielä kromi. Vrt esim Oraksen hanat, joissa on monikerrospinnoite Cu-Ni-Cr.
Niklausta käytettiin yleisesti autojen ja moottoripyörien osien pinnoitteena 20-luvun loppuun asti, sitten alettiin kromaamaan. Nikkeli vaatii kiilloituksen aika-ajoin.
 
On tuo ruoste vaikea vastustaja ainakin pidemmällä aikavälillä. Huomasin muutama vuosi sitten, että kylpyhuoneen noin 15 vuotta vanhan vesikiertopatterin alakulmassa kukki aika ikävän näköisesti noin 5 x 5 cm alue. Hioin alueen eekerintukalla huolellisesti kaikesta irtoavasta ja hapotin aluetta parin viikon ajan fosforihappoa sivellen puolenkymmentä kertaa. Maalasin kohdan n 10 ohuella kerroksella Bilteman patterimaalia, koska värisävy lähes täydellisesti sama kuin ruotsalaisessa patterissa oli alunperin.

Nyt muutama vuosi myöhemmin korjausalueella puskee ruskeaa lähes koko alueella. Kyseinen patteri on ollut korjauksen jälkeen myös suojassa roiskevedeltä. Aiemmin patteri kastui säännöllisesti alareunasta, kun suihkuvesi osui siihen, mutta ei enää korjauksen jälkeen, koska asensin suihkukaapin suojaamaan kylpyhuonetta teinien lotraukselta.

Jotain tuli ilmeisesti tehtyä väärin?
 
Moro

Pesin pinnat seuravanlaisella liuoksella,n. 10 %.n etikkaliuos jossa Fairy tiskipesuainetta ja puoli nyrkillistä soodaa ja vähän timjamia.
Lähti paskat ja hyvän huuhtelun ja kuivauksen jälkeen olivat ehkä vähän kiillottuneitakin,taidan käyttää pinnat ihan sinänsä uudelleen,vai maalaanko sinkkimaalilla saapas näkee.
 
Niklausta käytettiin yleisesti autojen ja moottoripyörien osien pinnoitteena 20-luvun loppuun asti, sitten alettiin kromaamaan. Nikkeli vaatii kiilloituksen aika-ajoin.
Jep, koska kromaus "keksittiin" vasta 1900-luvun alussa. Ja muistakaa ero kiilto- eli dekoratiivisen ja kova- eli teknisen kromauksen välillä. Kiiltokromikerros on alle puoli mikrometriä eli millimetrin tuhannesosaa, kovakromaus voi olla tuhat kertaa paksumpi, eli 0,5 mm ja ylikin. Palloventtiilitehtaalla muistan ainakin 700 mikrometrin kromipinnoitepaksuuksia nähneeni.

 
Viimeksi muokattu:
Tässä videolla muutama rautaosa n.3-5% sitruunahappokylvyssä. Osat oli kylvyssä yön yli ja hinkkasin niistä vielä irtoavan möhnän pois ja viimeistely hetken kylvyssä. Yllätys oli kuinka voimakkaasti alkoi reagoida.
 
Tässä videolla muutama rautaosa n.3-5% sitruunahappokylvyssä. Osat oli kylvyssä yön yli ja hinkkasin niistä vielä irtoavan möhnän pois ja viimeistely hetken kylvyssä. Yllätys oli kuinka voimakkaasti alkoi reagoida.

Ne syntyvät kuplat, joista huomaat reaktion olevan käynnissä, ovat vetyä. Sähköpinnoituslaitoksessa vetyä syntyy veden hajoamisesta elektrolyysissä vedyksi ja hapeksi ja joskus kuuluu hauskoja ääniä kun syntynyt vety syttyy altaan pinnassa saadessaan jostain lämpöä/kipinää.
 
Annitrolia myytiin ainakin ennen Motonetistä ”tiskin alta”. Sitä sai pyytämällä varaosatiskiltä, mutta hyllyssä ei ollut.

Tokmannilla on näköjään ihan taaperokorkeudella hyllyssä.

IMG_7870.webp
 
Olen varmaan 15 vuotta meinannut tehdä yhden jutun. Nyt päätin, että se on viimein tehtävä sitä huolimatta, että saatavilla olevat materiaalit eivät ole ihan parasta A-luokkaa.

Kävin borgholmin kuivatelakan takana kuusen alla b-metallivarastossa ja hain sieltä 40x40 kalusteputkea. Pätkin laikalla sopivat palat projektiin. Kihnutin lamellilaikalla pahimmat ruosteet pois. Sitten liotin fosforihapossa lyhyemmät putket ja pidempiä lutrasin fosforihappogeelillä. Kuvassa näkyy pätkä käsittelemätöntä kuvan alalaidassa.

Varmuusvaraston putket ovat jännää evästä. Epäilen että ne ovat Cortenia. Ne ovat olleet ruosteessa iät ajat, mutta ruoste ei etene. Nämä hyvin edulliset (ilmaiset) putket ovat peräisin Koreasta tulleiden isojen työstökeskusten kuljetuslavetista.


IMG_7892.webp
 
Tollanen tuli vastaan, sotki vettä, sitruunahappoa, soodaa ja Fairyä ja tuloksena on tehokkaampi ja 10 kertaa halvempi tuotos kuin jenkkien suosima ja puuilossakin kalliilla myynnissä oleva Evapo-Rust. Evapo-Rust ainetta oli joku käyttäny myös ultraäänipesurissa huikealla menestyksellä mutta uskaltaako tuota ainetta laittaa sellaseen jos siitä tulee vähän vetyä? Tämän etu pelkkään happoon on siis se että ei käytännössä mainittavasti syövytä tervettä metallia.

 
En ymmärtä miksi happo pitää neutraloida emäksellä. Toki on kiva leikkiä kotikemistiä ja sekoittaa mahdollisimman monia aineita.
Tuntuu hölmöltä, mutta lopputuloksen pitäisi oikein tehtynä toimia. Joskus kysyin tätä tsättipeteltä, joka antoi asiasta hyvin seikkaperäisen selityksen, reaktioyhtälöt, yms.

Happo puskuroidaan osittain emäksellä ja saadaan yhdistettä, jonka ruosteenpoistokyky perustuu kelaatioon. Samalla syövyttävyys vähenee, koska se on ei-toivottu ominaisuus.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös