Se on rautafosfaattia, joka on maalille hyvä alusta.Mutterin pinnasta tulee mattaharmaa
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Se on rautafosfaattia, joka on maalille hyvä alusta.Mutterin pinnasta tulee mattaharmaa
Tuskin ovar sinkittyjä, sillä sinkki on tekninen ruostesuojaus, ei dekoratiivinen pinnoite. Sinkki liukenee happoihin ja emäksiin (amfoteerinen metalli), kromi lähtee suolahapolla.Moro
No entäs sitten sinkittyjen moottoripyörän pinnojen puhdistus kun ovat ikävästi tummeneet,pinnat ovat nyt irrallaan eli on helppo käsitellä,tulee entisöintiin,en viitsisi uusia hankkia kun vanhat olisivat kelvolliset jos vaan saisi siistiksi puhdistettua.
Nikkeli tummuu, sen vuoksi sen päälle tulee vielä kromi. Vrt esim Oraksen hanat, joissa on monikerrospinnoite Cu-Ni-Cr.Jotain mopon osia yksi paikallinen harrastaja käyttänyt niklattavana.
En tiiä sopisiko pinnojen käsittelyyn.
Niklausta käytettiin yleisesti autojen ja moottoripyörien osien pinnoitteena 20-luvun loppuun asti, sitten alettiin kromaamaan. Nikkeli vaatii kiilloituksen aika-ajoin.Nikkeli tummuu, sen vuoksi sen päälle tulee vielä kromi. Vrt esim Oraksen hanat, joissa on monikerrospinnoite Cu-Ni-Cr.
Jep, koska kromaus "keksittiin" vasta 1900-luvun alussa. Ja muistakaa ero kiilto- eli dekoratiivisen ja kova- eli teknisen kromauksen välillä. Kiiltokromikerros on alle puoli mikrometriä eli millimetrin tuhannesosaa, kovakromaus voi olla tuhat kertaa paksumpi, eli 0,5 mm ja ylikin. Palloventtiilitehtaalla muistan ainakin 700 mikrometrin kromipinnoitepaksuuksia nähneeni.Niklausta käytettiin yleisesti autojen ja moottoripyörien osien pinnoitteena 20-luvun loppuun asti, sitten alettiin kromaamaan. Nikkeli vaatii kiilloituksen aika-ajoin.
Tässä videolla muutama rautaosa n.3-5% sitruunahappokylvyssä. Osat oli kylvyssä yön yli ja hinkkasin niistä vielä irtoavan möhnän pois ja viimeistely hetken kylvyssä. Yllätys oli kuinka voimakkaasti alkoi reagoida.
En ymmärtä miksi happo pitää neutraloida emäksellä. Toki on kiva leikkiä kotikemistiä ja sekoittaa mahdollisimman monia aineita.sitruunahappoa, soodaa
Tuntuu hölmöltä, mutta lopputuloksen pitäisi oikein tehtynä toimia. Joskus kysyin tätä tsättipeteltä, joka antoi asiasta hyvin seikkaperäisen selityksen, reaktioyhtälöt, yms.En ymmärtä miksi happo pitää neutraloida emäksellä. Toki on kiva leikkiä kotikemistiä ja sekoittaa mahdollisimman monia aineita.
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.