Ja tapahtui niinä päivinä. Tai oikeastaan jo eilen. Eilen klo 16:50 tuli tekstiviesti, että läheisen marketin Matkahuollon automaattiin on tullut rengastoimittajalta paketti. Paketissa oli kaksi vahvasti kumilta haisevaa Eurostone-merkkistä sisärengasta. Valmistettu Koreassa. Kokomerkinnät olivat toivotut, joten kaikki on tässä vaiheessa hyvin. Odottelen enää, että saan vanteet maalaamosta ja sen jälkeen ne läheiseen autoehjäämöön verol... päällepantavaksi...Ei autonosia, mutta niitäkin liike myy. Rengasmarket Turku.
Ostin maanantaiaamuna klo 6:09 nettikaupan kautta 2 kpl tuollaisia renkaita, eli ei puheluita eikä muutakaan vanhanaikaista, jossa joutuu reaaliaikaisesti toisen ihmisen kanssa tekemisiin.
https://rengasjatarvike.com/tuote/13-6-36-bkt-tr-135/
Rekkakuski soitti tiistaiaamuna 10:45, että on tulossa ja jo oikealla paikkakunnallakin. En ollut kotona, joten kehotin jättämään renkaat pihaan. Kun tulin kotiin n. 2 tunnin kuluttua, 2 rengasta odotti kuormalavalla. Ainakin pikaisesti katsoen oli sitä mitä oli tilattukin (en ole vieläkään tarkemmin tutkinut). Renkaissa oli laput (nitojalla!) kolli 1/2 ja toisessa 2/2, eli kaikki tuli, mitä siihen toimitukseen kai kuuluikin.
Mutta sisärenkaat puuttuivat.
https://rengasjatarvike.com/tuote/13-6-36-tr218a-sisarengas/
Lähetin tänään klo 8:09 kysymyksen, onko sisärenkaat unohtuneet, vai loppuneet varastosta. Sain vastauksen, että sisä- ja ulkorenkaat tulevat eri paikasta, joten siksi ne toimitetaan erikseen, eli siksi toiset saapuvat ennen toista. Ja tämä vastaus tuli 8:14, eli 5 min sen jälkeen, kun olin lähettänyt kysymyksen! Eihän suomalaiset verkkokaupat tapaa näin nopeasti toimia! Mutta vahva suoritus tähän asti, vaikka sisärenkaat ovatkin vasta tulossa.
Pientä miinusta siitä, että tilausvahvistuksen jälkeen ei kuulunut mitään. Siksi renkaat tulivat tiistaina vähän yllätyksenä, vaikka eivät pyytämättä tulleetkaan.
Viimeksi muokattu:
