Käytät vanhentunutta selainta. Selaimesi ei mahdollisesti näytä tätä tai muita sivustoja oikein. Sinun tulisi päivittää selaimesi tai käyttää vaihtoehtoista selainta..
Stephen Hawkingin kuolema on nostanut ALS-aiheisia artikkeleja näkyviin. YLE uutisoi, että taudin tutkimuksessa on tehty läpimurto mm. suomalaisen kantasolututkimuksen avulla. Läpimurto on ehkä hieman liioitellusti sanottu ja kertoo enemmän toimittajan kapeahkosta asiantuntemuksesta kuin itse sairaudesta ja sen tutkimuksen tilanteesta.
ALS on hyvin monimuotoinen sairaus. Saman diagnoosin alla on suuri määrä toisistaan eroavia ilmiöitä ja niiden aiheuttajia. Ne kuitenkin yleisesti niputetaan yhden kolmikirjaimisen lyhenteen alle. Tutkittavaa riittää.
ALS on hyvin monimuotoinen sairaus. Saman diagnoosin alla on suuri määrä toisistaan eroavia ilmiöitä ja niiden aiheuttajia. Ne kuitenkin yleisesti niputetaan yhden kolmikirjaimisen lyhenteen alle. Tutkittavaa riittää.
Niinhän se on vähän tuolla tiedepuolellakin....kun ny puhutaan vaikka että joku on fyysikko, niin montakos eri aihe- ja aiheen alaaihealuetta sieltä löytyy....
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.
Tämä sivusto käyttää evästeitä sisällön personoimiseksi, käyttökokemuksesi räätälöimiseksi sekä pitämään sinut kirjautuneena sisään mikäli rekisteröidyt.
Jatkamalla tämän sivuston käyttöä hyväksyt evästeiden käytön.