Mullakin oli jossain vaiheessa bensa-petrooliseokset El Caminon tankissa.-90 puolivälissä vielä Raision Essolla tankkailin Blazeriin petroolia mittarista - ja oli maanalainen säiliö.
Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
Mullakin oli jossain vaiheessa bensa-petrooliseokset El Caminon tankissa.-90 puolivälissä vielä Raision Essolla tankkailin Blazeriin petroolia mittarista - ja oli maanalainen säiliö.
Mulla oli töissä El Caminossa nestekaasu polttoaineena. Omaan Skodaan asensin itse kaasulaitteet ja 19 Kg moottorikaasupullo takapenkin ja moottorin välissä.Mullakin oli jossain vaiheessa bensa-petrooliseokset El Caminon tankissa.![]()
Yläneeltä et ole koskaan saanut petroolia mittarista.Mullakin oli jossain vaiheessa bensa-petrooliseokset El Caminon tankissa.![]()
Eikä ylipäätään ollut petroolia Yläneellä myynnissä enää silloin, kun minä sitä ostin.Yläneeltä et ole koskaan saanut petroolia mittarista.
Tärpättiä käyttävät konemiehet nykyään bensapetrooli vehkeissä.Mootoripetroolia sai 1980 luvun alussa melkein joka asemalta, petro Talbot horisontit ja Saabit sitä ainakin tarvitsi. Joensuun viimeinen mittari oli muist Joki asemalla ranassa kun vanhat Wickströmmit - Porilaiset veneisiinä sitä tarvitsi, poistui joskus vuosituhannen vaihteessa.
Ptääkö nykyisin esimerkiksi bensa/petrooli piikilangankiristäjiin ostaa valopetroolia a"30€ 10l pönttö puuilosta?
Mineraali vai mäntytärpättiä. Varmaan mineraalitärpättiä. Lakkabensaa.Tärpättiä käyttävät konemiehet nykyään bensapetrooli vehkeissä.
Sitä saa 200l tynnyrissä suht järkevään hintaan.
Juu sitä.Mineraali vai mäntytärpättiä. Varmaan mineraalitärpättiä. Lakkabensaa.
Kelpas myös työkaverin mosseen ku oli häppä vähis ja pimpan viereen viidenkymmenen kilsan päähän tartti päästä...Lakkabensaa.
Varmasti suurin osa käyttää bensalla. Bensalla vaan pitää poistaa polttoaineen esilämmitys toiminnasta.Tärpättiä käyttävät konemiehet nykyään bensapetrooli vehkeissä.
Sitä saa 200l tynnyrissä suht järkevään hintaan.
Olisko ollut jotain -95-96 ?Milloinkas se taas olikaan kun moottoripetrooli kuluttajatuotteena jäi kokonaan pois? 90 -luvun lopulla?
Autokäytössä halpa litrahinta oli juurikin sen ainoa etu. Käynnistys- ja kylmäkäyntivaivat oli ihan normi juttu. Kylmänä sammui yleensä muutaman kerran vaikka kuinka varovasti koitti kaasua painaa.Kauanko oli verollisena markkinoilla? Kun ei kai siinä muuta hyvää ollut kuin halpa hinta?
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.