2.2 TDCI syöttöongelmat

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja refy
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Joo semmosta stooria kuullu että nää kommonrailit ois paskoja...en sit tiiä onko käyny tsägä että noin vähillä ropleemilla päässy :raaps:
Oon kyllä tietoinen että noita ransun 2.2:sia on kilahtanutkin. Suuttimien vauriot kai sen konerikon sit aiheuttaa (mutu)?
Korihan tosta lahoaa kyllä.
Käsittääkseni toi on kuitenkin parhaimmasta päästä voorttin dieseleitä, siis näitä uudempia.
 
Tuossa on vasta 180400 mittarissa niin ei kovasti pitäisi kulumavikaa olla.
Pikemmin liian vähästä käytöstä oireilee.
 
Suuttimet ja satasen paineensäädin on aika pieni harmi oikeastaan.
Timpurien tietotoimiston mukaan isoista ja järjellä käsitettävän hintaisista pakuista paras vaihtoehto on tämä. :peukku:
 
Yksi kestävimpiä common raileja tuo foortin pata on. Omat vikansa toki siinäkin. Vanhoissa löystyy suutinten kiinnitys. Egr jumiin kuten kaikissa. Joissakin malleissa on ohjelmassa vikaa, jonka vuoksi suuttimet kusevat ja halkaisee männän tai useamman.

Refyn tapauksessa epäilisin egr-venttiiliä, jää vähän auki, mutta sen verran vähän ettei anna koodia. Oman kokemuksen mukaan kun se saa jäädä kunnolla auki, että puskee mustaa ja kulku on hukassa, ennenkuin sytyttää vikavalon. Egr-venttiilin ja imusarjan välinen putki voi olla myös puhki, vetää silloin ilmaa anturin ohi. Ja ainakin vanhemmissa on MAP anturi juuri siinä kohtaa imusarjaa mihin egr:n kaasut tulevat ja paskaantuu helposti. Voi toki johtua vähäisestä käytöstäkin ongelmat. Refyn palkkaa nyt keikkakuskin, joka käy ensin ajamassa moottorin lämpiksi. Sitten raskaampi kärry perään ja kunnolla runtua ja kuormitusta koneelle.
 
Ok, saanti näky heittelevän aika lailla, hetkittäin alle 2100 ja seuraavana hetkenä saattoi olla yli 2400
 
Forscanilla näköjään pystyisi kokeeksi blokkaamaan yhden sylinterin ja katsomaan tasoittuuko frp.
 
frp pyynti, saanti ja rpm.​
​
1745256542965.webp
​
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös