Lämpövoimalaitos

eisemitään toimi.. uusiks män. tuntus että siinä ei termaria ole tai sitten on jumissa, millin heilauttaa säätönuppia niin siellä on joko a) täydet lämmöt tai b) ei mitään..
 
No, jos pienentää vähän, ei tapahdu mitään. Sit vähän lisää vielä pienemmälle ni kylmä tulee... Helpompi säätää sivuikkunalla...
...jaa ei mulla noin hienoja juttuja oo...katossa vaan 3 suulaketta mitä voi kääntää mutta ei niitä tarvii käännellä.
 
Tuollainen hanaohjattu ajoneuvon lämmityslaite on hankala ohjattava, kun hana luultavasti kuristaa virtausta lineraarisesti. Kun lämmityslaitteen kennon lämmitysteho riippuu sekä jäähdytysnesteen massavirrasta, että sen jäähtymisestä kennossa, ei tehon säätö olekaan enää lineaarinen.

En jaksa lähteä laskemaan, mutta tapahtuisikohan tuossa niin, että kun hanaa sulkee hieman, niin pienenevää massavirtaa kompensoi se, että neste ehtii jäähtyä kennossa enemmän. Näin puhallusilman lämpötilassa ei ole merkittävää muutosta. Mutta sitten kun virtausta pienennetään entisestään saavutetaan lopulta piste, jossa kennosta poistuva neste on jäähtynyt (lähes) samaan lämpötilaan kennon läpi kulkevan ilman kanssa. Tästä eteenpäin lämmitysteho romahtaakin nopeasti kun virtaus pienenee.

Tuollainen keskuslämmityksessä käytettävä haaleaa ja kuumaa vettä sekoittava venttiili on paljon helpompi hallittava. Niin on myös nykyään lämmityslaitteissa käytettävä kylmää ja lämmintä ilmaa sekoittava järjestelmä. Jostain syystä kuitenkin vielä viime vuosikymmenellä valmistetussa puimurissa on edelleen hana suoraan 80-luvulta.
 
eihän tuo tule ikinä toimimaan tuolleensa, termostaattihan siinä pitää olla mikä pitää lähtevän veden esm vaikka 55 asteessa, olin vaan tietämättömyyksissäni sitä mieltä että tottakai tuo käppyrä on termarilla.. no kaikkee sitä oppii.
 
Pitää siihen shuntiin laittaa sähköllä toimiva kääntökones. Jos haluat että kanaalissa vakiolämpö ni esim Ouman 800 löytyy menoveden vakiolämpösäätö. Jos kelpaa että menoveden lämpö ulkolämpötilan mukaan sopiva ni sitten käy vanhempikin Ouman 80 säädin tai mikä vaan vastaava. Tuo sun shuntti tais olla jotenki erikoinen, onko siinä liikerata 180 astetta ku normaalisti 90 astetta mihin nuo säätimet passaa... Näitä säätimiä saa torista muutamalla kympillä.
 
Pitää siihen shuntiin laittaa sähköllä toimiva kääntökones. Jos haluat että kanaalissa vakiolämpö ni esim Ouman 800 löytyy menoveden vakiolämpösäätö. Jos kelpaa että menoveden lämpö ulkolämpötilan mukaan sopiva ni sitten käy vanhempikin Ouman 80 säädin tai mikä vaan vastaava. Tuo sun shuntti tais olla jotenki erikoinen, onko siinä liikerata 180 astetta ku normaalisti 90 astetta mihin nuo säätimet passaa... Näitä säätimiä saa torista muutamalla kympillä.
Vanhemmankin Oumanin saa toimimaan vakiolämpösäätimenä, kun asentaa sopivan vastuksen ulkolämpöanturin tilalle.
 
Toimisikohan tuossa sellainen termostaattiventtiili, jolla pidetään kattilaan syötettävän veden lämpötila vakiona?
 
Screenshot 2024-01-09 at 19.43.50.jpg
no nyt tuli sitten tämmönen... termostaattiventtiili pitämään kanaalia kurissa, katotaan miten tälle käy

myös tuossa aiemmin tuli arduino viritettyä mittaroimaan varaajan lämpöjä, ylimpänä savukaasujen lämpö ja sen jälkeen varaajan ylä ja alalämpö.. en sitte jaksanu alkaa sen suurempia käyttöliittymiä runoilemaan näytölle kun itehän minä vaan noita lueskelen :baghead: tässä on kuvassa jo hiillos menossa, siksi alle 200 lämmöt.. tuntuu huitelevan siellä >300c tietämillä normipoltolla, riippuen vähä millasta tavaraa menee. pääasiassa naapurin kattoa on tullu tässä poltettua pois... :virne:
Screenshot 2024-01-09 at 19.43.31.jpg

niin ja tulihan sitä kötösteltyä paisuntasäiliötkin, 2kpl 24l ex-vesipumpun säiliötä, muuan fiksu insinööri kertoi mulle että 2x pieni on yhtä kuin yks tuplasti isompi :baghead: en oo vielä täyttäny tietenkään mutta kai sitä joku päivä.. huomatkaa hienot korkit säilöissä.. oikee styroksiräpäleet ja kaikkee
Screenshot 2024-01-09 at 19.54.56.jpg

seuraavaks varmaan vois viritellä jonkun menetelmän joka nappaa pannusta luukut kiinni kun varaaja saavuttaa vaikka 90 astetta, en tiiä saisko sillä menetelmällä sitten vähän huolettomammin pistää palikoita pesään ilman että se keittää koko vehje.. servollahan sen sais pudottamaan luukun paikalleen, se mulla tuossa olikin joskus paloilman säätönä, mutta ei se jaksanu nostaa sitä läppää ylös, ehkä jostain hilumiinistä vois kikkailla siihen kevyemmän läpän.

ja tää koko arduinon purkki pitäis hinata johonkin seinälle lojumaan ja laittaa piuhat kuriin... mut kevväämmäällä....
 
Viimeksi muokattu:

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös