Velo Solex 3800

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kymi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Pyörän kun otin irti ja rupesin vähän hahmottelemaan miten mitäkin tuossa on kiinni, niin
upload_2019-6-8_19-36-51.webp


Ilman työkaluja lähti tuo lukitusmutteri ja sisäkooli yhtenä pakettina ylös. Kuulat näkee jo kuvasta, että ovatten aika kuivia kuin @klappi'n jutut toisinaan (yleensä/aina).
 
Toisen puolen laakerin pelastus on toki tuo jarrurumpu. Laakeri ei altistu juuri muulle kuin jarrukengistä irtoavalle pölylle. Tää ketjun puoli on käytännössä täysin avoin kaikelle sille jaskalle mitä vaan keli irti suo.
 
Ranskasta tuli vähän terveisiä tähän projektiin. Vissiin tuolla Christianilla on kahvilassaan kaikkea varastossa kun paketti lähti liikenteeseen jo tilausta seuraavana aamuna. Rahdille ei tunnustusta voi tälläkään kertaa antaa, ylläripylläri paketin lähettäjänä GLS Finland Oy.

Paketin sisältönä oli ainakin seuraavaa (mahdolliset kuvasta puuttuvat osat saattaa selvitä Paukepäivillä 2020):
upload_2019-7-19_18-40-51.webp

Kuvassa siis:
- täydellinen takapyörä jarruin
- etupyörään molemmat gummit ja vannenauha
- etujarrupalat (varalle)
- vetopyörä (varalle)
- vapaakytkin (varalle)
- jotain liimattavia kelmuja hipistelyyn
- ilmansuodatin elementti, tiiviste ja kiinnike
- muutama polttimo
- tulpan johto

Vetopyörästä pitää kertoa kun siitä on kyselty. Tuo on siis tollanen nelisen senttiä paksu rulla, joka on pinnoitettu ~millin raekoon hiekalla. Ihan runsas kerros, jatkuu laippojen väliin joten paha sanoa pinnoituksen paksuutta, ehkä jopa sentti.

Noita rullia on eri kokoisia, mutta isojen poikien virisivustojen mukaan saavutettavissa oleva hyöty huippunopeuden kanssa jää kuitenkin tehon puutteen vuoksi saavuttamatta. Solexi kun ei oo mun niin viritysaste on vakio. Enkä mä kyllä tiedä haluaisinko isosti viritettyä tuollaista ees ajaa, paukkeilta vieläkin muistissa ne sutimiset ja puskemiset.

Pitäs vaan keksiä koska tätä joutaa rakentamaan, nyt on taas vähän sitä ja tätä, enimmäkseen sitä...
 
Römpsöö on Römpsöö ja siellä ei selkeästi tätä viikonlopun remonttihommaa tehty. Olipa taas vastoinkäymistä vastoinkäymisestä toiseen.

Uus täydellinen takapyörä tuli laiteltua. Oli vähän ajatuksessa ottaa ketju samalla irti ja liottaa ja pestä kunnolla, mutta tuo eturatas on niin lähellä runkopalkkia (sisäpuolella), että ketju ei mahdu tulemaan siitä välistä ulos. Takapyörän kiinnitysten leveys oli myös jonkun 2cm kapeampi joten tuossa joutui vaivaamaan päätä jotta tuon rungon sai sopivaksi.

Isoin ongelma operaatiossa tuli kuitenkin siitä, että takajarrun käyttövipu on vähän eri mallinen kuin entisessä. Tuossa on vaijerin päässä pulttikiristeinen nippa ja polkimien tienoolla vaijerin kuoren päässä säätökierteet. Vedin vaijerin johonkin ajatukselliseen pänniin takanipalle ja aloin säätää. Tai siis yritin mutta tuntui jotenkin oudolta. Tuolla on se vaijerin kuoren päähän tuleva holkki, jossa mutteri ja kierre kokonaan poikki. Eipä tarvi säätää.

Polttimot piti kanssa vaihtaa. Tilasin täydellisen sarjan tuohon pyörään, jossa tuli kolme kierrekantaista pientä lamppua. Pyörässä on kuitenkin edessä yhdysrakenteinen pitkät/lyhyet lamppu ja takana painettava tappikantainen. Nuo on nimellisesti 6V jännitteellä, joten moponettien hyllyt on tyhjä arpa sen suhteen.

Tulpan johdon vaihtaminen vaatii vauhtipyörän poistamisen paikoiltaan. Enpä tuohon ollut varautunut, toki normaalilla ulosvetäjällä tuota ei muutenkaan pois oteta. Vauhtipyörässä on 3 pultin reikää ja niiden keskellä akseli.

Kahvojen kumit ja muovit piti kanssa vaihdella. Johtuen noista sarvien päihin nivelöityjen kahvojen kiinnityksistä, tuossa on vähän normaalista poikkeavat kumit ja oikean käden kahvassa vieklä joku muoviputkilo. Tuo muoviputkilo on rikki ja sen vuoksi koko kahva pääsee pyörimään vapaana. No, johtuen noista kahvoista sarvien päässä, pitäisi näköjään vaijerit purkaa pyörästä, niitä ei saa sarvien päästä irti.

Etupyörään uus ulkogummi nyt on suoraviivainen homma vaihtaa kuten polkupyörään normaalistikin. No problem. Johtuen rengasprofiilista ja vanteen kehäjarruista, tuo gummi on helpoin laittaa paikoilleen ilman paineita pyörässä. Jostakin syystä tuo uusi eturengas jää kuitenkin hankaamaan johonkin kiinni. Koitin jo pyöräyttää renkaan toisinpäin ja vähän kanittaa sitä kieirtysvaiheessa hahloissaan. Eipä apuja juurikaan. Vähän alkoi ajatukset ja aika loppua kesken joten jatketaan näistä synkistä tunnelmista joskus tulevaisuudessa.
 
Näköjään kohta vuotta tarjoaa edellisestä päivityksestä. Tuon jälkeen toki ei juuri mitään ole tapahtunut. Eturengas ottaa edelleen kiinni ja pyörä on "ajokiellossa". Piti asiaa vilkaista nyt viikonloppuna, mutta tuli sitten tuo akuutimpi Rally-projekti (ja sitä seurannut pieni ketutus).

Syksyllä edellisen päivityksen jälkeen sovittelin vielä seisontajalkaa tuohon alle. Pyörässä oli aikaisemmin niitit seisontajalan kiinnityksissä, nämä porailin pois ja hankkimani korjaussarja piti sisällään jalan lisäksi sopivat pultit ja mutterit vanhojen niittien tilalle (mahdoton niitata purkamatta koko pyörää).

Seisontajalan jousi kuitenkin oli about mahdoton tehtävä ja homma jäi syksyllä mökkivieraiden vuoksi vähän vaiheeseen (eikä ollut oikein sopivia työkalujakaan tuolloin). Nyt vihdoin pääsi jatkamaan epistolaa ja nyt jalka jousineen on paikoillaan. Kevyesti vielä vaatii säätöä ja voitelua, ei oikein varpaalla jaksa pitää jalkaa paikallaan kun pyörää seisottaisi, eikä jousi vedä itekseen jalkaa ylös.

Piti sitä nyt käyntiin koittaa, ja vallan mainiosti tuo lähtikin. Pari kymmenen metrin taivalta tuli taitettua. Alla olevan kuvan ottamisen jälkeen käynnistäessäni tuo etupyörä tökki kostealla nurmikolla ja meinasin lentää sarvien yli kun etupyörä ei pyöri. Pakko nyt seuraavalla kerralla tehdä tuolle etupyörän jumimiselle jotain, se vetää ihan lanana jos moottori ei käy.

upload_2020-6-7_22-45-8.webp
 
Appi-isällä olisi tuollainen kaupan jos joku kiinnostunut. Kajaanissa.

Miten tuossa meni tuo Kats ja ym vaatimukset?
 
Liikaa kuullu tuosta noita ranskalaisuuksia. Koitan pärjätä v. -52 Victorialla, joka on tarakassa.
 
Appi-isällä olisi tuollainen kaupan jos joku kiinnostunut. Kajaanissa.

Miten tuossa meni tuo Kats ja ym vaatimukset?


Kaverin piti ihan mopoksi katsastaa ja vakuuttaa :confused:. Oli vielä pirruuttaan kysyny että entäs jos hän veivaa polkemalla sillä moottori irti kytkettynä niin saako ajaa polkuttimen säännöillä ilman kypärää:D. Kuulemma ei saa:eek:.
 
Appi-isällä olisi tuollainen kaupan jos joku kiinnostunut. Kajaanissa.

Miten tuossa meni tuo Kats ja ym vaatimukset?

Aikaisemmin mopo, nykyään L1e-A. Ketjussa aikaisemmin juttua. Käytännössä lähes 1:1 vaatimukset mopon kanssa, mutta ei tarvitse kilvittää. (vakuutus, kypärä, jne)

Ja kuten mainittua, tuo on aina moottorilla varustettu, vaikka tuon moottoripaketin kääntäisi irtiasentoon.
 
Pientä hienosäätöä:
upload_2020-8-2_17-17-38.webp


Selvittelin tuota etupyörän jonnekin laahaamista nyt ihan primäärinä hommana. Osottautui, että moottorin jousikuormituksen pultin kanta ottaa renkaan kylkeen kiinni, ja toisella puolen pakoputken päässä oli havaittavissa tuoretta kulumaa. Kuvassa parin millin hienosäätö etuhaarukkaan, änkkäriä kiepautin ihan kämmenellä.

Vaan eipä taas ongelmitta sujunut tämäkään epistola. Huomasin tuossa hienosäätäessäni, että etupyörän laakeri on huomattavan huonossa kunnossa ja samoin vanteessa (tai osin laakerissa) on heittoa. Koska Paukkeet on ihan just, niin nyt menee tilaukseen uusi etupyöräkokonaisuus.

Tästä jää hyvä varagummi eteen tai taakse ja mulla taitaa olla vielä yks sisugummikin käyttämättä. Pitänee solex kahvilaan laittaa viestiä, että tää on sitten asap toimitus eilen, ja lupaan että liimaan mainostarroja paukkeilla joka paikkaan jos tästä vielä kalu tulee.
 
Laakeria voinee kiristää ja vanteen heitto oikenee pinnojen kireyttä säätelemällä. Eikö tuo ihan fillarin vanne ole?
 
Laakeria voinee kiristää ja vanteen heitto oikenee pinnojen kireyttä säätelemällä. Eikö tuo ihan fillarin vanne ole?

Voi toki. Takapyörän laakerien kunnosta ja etupyörän pölysuojien kunnosta arvioin, että Paukkeet tapahtuu ennen kuin tuo lakru on kunnossa (pyörä ei oo mun nurkissa). Tarvinnee uutta kuulaa. Pinnatus on tuttu juttu ja varmasti ihan mahdollista jos pinnat ehjät (ts ei jumissa). Mutta sitä ennen lakrun pitäis olla timmi.

Epävarmuus kuntoon tulemisesta aikataululla Pauke tai 100€ täysin uudesta kokonaisuudesta... Muutakin arbeettia tässä enkä tiedä paljonko aikaa ennättää viettää fillariliikkeissä. Miten kaukana ovatkaan.
 
Voi toki. Takapyörän laakerien kunnosta ja etupyörän pölysuojien kunnosta arvioin, että Paukkeet tapahtuu ennen kuin tuo lakru on kunnossa (pyörä ei oo mun nurkissa). Tarvinnee uutta kuulaa. Pinnatus on tuttu juttu ja varmasti ihan mahdollista jos pinnat ehjät (ts ei jumissa). Mutta sitä ennen lakrun pitäis olla timmi.

Epävarmuus kuntoon tulemisesta aikataululla Pauke tai 100€ täysin uudesta kokonaisuudesta... Muutakin arbeettia tässä enkä tiedä paljonko aikaa ennättää viettää fillariliikkeissä. Miten kaukana ovatkaan.
Jep. Vilkaisin noiden kiekkojen hintoja ja 90-100 yksikköä ei ole mikään hävytön hinta uudesta vanteesta.
 
Jep. Vilkaisin noiden kiekkojen hintoja ja 90-100 yksikköä ei ole mikään hävytön hinta uudesta vanteesta.

Ja tuossa 100€ paketissa tulee koko setti uutta. Vanne laakereineen suorana, vanne/pinnanauha, sisäkumi ja ulkokumi.

Jos tuosta nyt harrastuksen nimissä alan purkaa laakereita auki, sen jälkeen rassaamaan kuulia ja metsästämään uusia, pölysuojat pitäs vaihtaa, vanteessa on pistekorroosiota ja sisältä melko ruosteinen (kun vaihdoin päällikummin niin tuli putsailtua). No, kivaa rustiikkia, mutta ei tuo työ ole mikään pieni enkä keksi syytä säilyttää. Pitäisi myös tehdä joku teline heittomittareineen tuolle vanteelle kun ei sellaista valmiina oikein ole.

Takapyörähän tuli kaikkineen uusittua. Sen osalta toki pitää tuota takajarrua arvioida vielä ennen Paukkeita jos ehtii. Uudessa takapyöräkokonaisuudessa oli hieman pidempi ja eri muotoinen jarruvipu, niin siinä ei ole nyt voimaa. Lukittuu työntönopeudessa kyllä, mutta aikaisemmalla sai pyörän lukkoon myös ajossa. Jos ei muuta, niin vaihdan jarrukilven hiluineen kokonaisuudessaan. Mutta tämä nyt on ehkä prioriteeteissä viimeinen asia, paljon muuta pitää tapahtua ennen tälle ja muillekin värmeille. Tuolla takajarrulla ei paljon tarvetta ole vaikka onkin mielettömän järetön.

Varmasti jätän (tai siis käsken jättämään) tuon pyöräkokonaisuuden varaosiksi kuten entisenkin takapyörän. Jää nyt sitten toki lähes uusi ulkokumi ja uusi sisäkumi hyllyyn. Joten saapa lanata tietä kuin eräskin vihtiläinen "välys".

Tää kun ei silleen oo varsinaisesti omasta budjetista ja pyörä kun on ollut tuon etupyöräongelman takia vuoden käyttökiellossa, niin eipä tässä oo juurikaan vaihtoehtoja. Omistaja on melkeinpä hiillostanut tuon käyttökuntoon saamisen suhteen ja nyt olen vasta toista kertaa tälle koronavuodelle tarkistamassa tilannetta. Vähän muutakin pikkunippeliä on tarpeissa, niin tilaus lähtee "any minute now".
 
Löysin pesän jossa noita apumoottori mopeedeja useampi kymmenen, jälkituotu ruotsista, Norjasta ja islannista, luonnollisestikaan ei myytävänä, mukana sellaisiakin harvinaisuuksia joita ei tänne ole aikoinaan tuotu.
 
Vastustaa... Pari tuntia nyt temunut tuon etupyörän parissa ja se ois kyllä nyt vihdoin ainakin Pauke-ok.

Mutta nyt on häiritsevämpänä ongelmana se, että vetorulla luistaa tuota kumia vasten. Ei kunnolla ehdi ees luvata niinä hetkinä kun kitkaa on. Ehkä sytytyksen saa per 300m.

Mulla on uus vetorulla kyllä, mutta se purattaa koko motin ja vaatii erikoistyökalut.

Keli on aivan tappoa tuon polkemiselle. 24 oli jossain kohtaa varjossa, no täs ei kyllä hommissa varjoon pääse. Välitys on aika ankara jo pelkkänä pyöränä saati kun moottori yrittää jarruttaa.
 
Se pyörii sittenkin! Toki taas ojasta allikkoon. Tarvii näköjään ihan huolella rengaspaineita ja nyt ottaa kumi taas kiinni.

Ennen kun oli auton venttiilit sisukumeissa niin sai kompuralla ilmaa. Nyt prestat ja marketin halpispumput.

Pitää vielä vähän säätää. Tuo on aika voimaton paitsi suoralla ja alamäessä. Ja Pauketontti on pelkkää ylämäkeä...
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös