Transporter T4 piristys

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja aaretti
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
88heppainen ilman välijäähdytintä, 102 heppaisessa cooleri moottorin päällä, 150heppaisessa keulacooleri muuttuvasiipinen turbo isommat suuttimet ja kaikissa versioissa tietenkin eri ohjelma ja kyllä t4:sta on saanut 150 heppaisella 2,5tdi:llä
 
tuossa 88hv on heikompi vaiheloota, sama ku 2.4D eli 02B loota. tunnistaa siittä että pakki on 1 vieressä ja kestävemmässä pakki on nelosen vieressä.
 
Tässä tuli ongelma, sähköpistoke on erilainen. Alkuperäisessä pumpussa on 8 pinniä joista 7 käytössä. Lisäksi on 2 pistoketta joissa on yhteensä 3 johtoa. Vaihtopumpussa on 10 pinniä ja kaikki käytössä. Osaako kukaan sanoa että miten kytketään?
 
Pistokkeen pinnit ilmeisesti on numeroitu, kytketäänkö näiden numeroiden mukaan? Vai pitäisikö johdoissa olla numeroita?
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös