Starttimoottori ongelma

Hyvistä viesteistä sain idean kokeilla laittaa prikan toiselle puolelle jotta bendix kääntyisi hieman poispäin hammaskehältä ja näin rupesi heti toimimaan oikein. Eli nyt kysymys on että kylmän viileästi startti penkkiin ja laikalla 1mm pois?

IMG20250902130925.webp
 
Jos keskittävästä kauluksssta ottais ulko syrjästä sen millin pari pois, että startti siirtyisi sen verran ulospäin. Reijissä kait tuon verran löysää on
 
Hyvistä viesteistä sain idean kokeilla laittaa prikan toiselle puolelle jotta bendix kääntyisi hieman poispäin hammaskehältä ja näin rupesi heti toimimaan oikein. Eli nyt kysymys on että kylmän viileästi startti penkkiin ja laikalla 1mm pois?

Näytä liitetiedosto 156972
Ei se oikein hyvä ole kun on hammastukset vinossa toisiinsa nähden.
Ennemmin vaikka noin ku @topik ehdotti.
 
Varmaan hiosin keskityksen pois ja siirtäsin vaan koko starttia sivuun , tuo vinoon kiilaaminen ei oikein oo se paras vaihtoehto
 
Ottaisin kans siitä keskityskauluksesta milli pinnasta pois, että startti pääsee tulemaan ulommas.
Ehkä pultinreikiä voi kans joutua pikkasen isontamaan,
 
Mites nyt sattuikaan....
Tuos ehtoopuolella yks kaveri soitteli, ja ongelma täysin sama , Volvo Busterin / uuden tarvikestartin kanssa :tuumaus:
 
Mites nyt sattuikaan....
Tuos ehtoopuolella yks kaveri soitteli, ja ongelma täysin sama , Volvo Busterin / uuden tarvikestartin kanssa :tuumaus:
Hitto kun tuo kiinnitys on perinteinen päädystä pulttaus. GM tyylinen sivukiinnitys on tuossa suhteessa hyvä, kun sinne kuuluu simmilevyt väliin. Monessa kyllä kiljuu startti pahasti, kun on väärin simmattu.
 
Noniin, nyt kävin vaihtamassa startin toiseen Porin Traktoriosassa, loistavaa palvelua muuten siellä, ja tämä startti sopii ja pyörittää konetta. Nyt ongelmana olisi se että hydrauliikkapumpun imu että paineputket ei mahdu kunnolla kulkemaan. Tarvitseeko käydä jossain taivuttelemassa putkia koska itseltä ei siihen välineitä löydy, vai käärinkö paineputken kumiletkuun ja annan nojata starttiin ja laitan imuputken tilalle kumiletkun kuvien mukaisesti?

IMG20250905162805.webp


IMG20250905162813.webp
 
Kuvassa näkyy olevan putken pää irti. Paljonko putkea pitäisi taivuttaa startin takia. Itte olen omasta 320:stä vetänyt käsin paineputkea ulospäin startista käsivoimin.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Samankaltaisia viestiketjuja

Takaisin
Ylös