Pienehköt kysymykset,joille ei viitsi tehdä uutta topiikkia.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja ToniT81
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mä kävin katsomassa. Auton töpselin saa paikalleen vain yhdessä asennossa.

20220715_031709.webp
20220715_031702.webp
 
Kun on täsmällinen ohje niin ei tarvitse kysellä. Mutta mitä näyttää yleismittari kun,

Oikosulku
- mittari antaa täyden lukeman
 
Naapurin Mikon mukaan, kun yleismittarilla mitataan sähköverkosta saatavan virran määrää, se näyttää kirkasta valoa.

Hetken. Vähän niin kuin kertakäyttöinen salamalamppu.
 
Kerran mittasin vahingossa verkon resistanssia analogisella mittarilla. Siinä oli huonosti merkitty vivun asento ja vastakkain Vac ja R niin oli väärinpäin.. no äkkiä sen huomas kun kävi sininen välähdys ja mittari pimeni. :D

Onneksi ei mennyt hyvä pilalle vaan oli joku paska kiinalainen mittarin näköinen kapine.
 
Tuossa ohjeessa on ajateltu analogista mittaria. Nykyään kun mittarit on pääsääntöisesti digitaalisia niin ”täysi lukema” on vähän huono sanavalinta.
Niinpä, mutta on tuo täysi vähän huono myös analogisen kanssa.
Vähän sama kuin kysyisi, että montako litraa sulla on tankissa ja vastaa, että se on täysi.
 
Viidennen kolonnan mies elokuvassa lyötiin mies tajuttomaksi sellaisella lyhyellä esineellä joka vaikuttaa joltain nahka/tekstiilipussilta joka täytetty raskailla hauleilla tms. Hieman kesäkurpitsan muotoinen, ehkä 15 cm pitkä.
Mikä tämän esineen nimi on ja mihin sen teho perustuu? Karhukoplan jäsenet käyttivät samanlaista ainakin vanhemmissa aku ankoissa.
 
Viidennen kolonnan mies elokuvassa lyötiin mies tajuttomaksi sellaisella lyhyellä esineellä joka vaikuttaa joltain nahka/tekstiilipussilta joka täytetty raskailla hauleilla tms. Hieman kesäkurpitsan muotoinen, ehkä 15 cm pitkä.
Mikä tämän esineen nimi on ja mihin sen teho perustuu? Karhukoplan jäsenet käyttivät samanlaista ainakin vanhemmissa aku ankoissa.
Tarkaitatko tätä: https://www.recoilweb.com/striking-distance-143325.html
 
mihin sen teho perustuu?
Millä hyvänsä riittävän raskaalla esineellä, tai ihan kämmenellä tai nyrkillä, kun lyödään ihmistä päähän, aiheutuu kalloon kiihtyvyytä jota aivot ei ehdi seuraamaan vaan iskeytyvät kalloluita vasten aiheuttaen aivoissa shokkitilan jolloin "tietokone menee hetkeksi pois päältä", eli aiheutetaan tahallinen aivotärähdys josta seuraa hetkellinen tai sitten pisempi tajuttomuus. Johonkin kaulan sivuun tai niskaan kohdistuva lyönti aiheuttaa hermoshokin josta seuraa tajuttomuus tai voi seurata vaikka kuolema.

https://www.terveyskirjasto.fi/dlk00641
Aivojen vammasta voidaan puhua, jos päähän kohdistuneen iskun tai rajun heilahdusliikkeen jälkeen esiintyy ainakin jotain seuraavista:

  • minkä tahansa pituinen tajunnan menetys
  • millainen tahansa muistin menetys, joka koskee vammaa välittömästi edeltäviä tai seuraavia tapahtumia
  • ohimenevä tai pysyvä hermoston oire (tuntopuutos, halvaus tms.).
 
Rakensiko @jusape joskus semmosen systeemin jossa ykslankaiset parkit toimii myös vilkkuina vai muistanko väärin? Mietin että sellainen systeemi ois ehkä 175:seen käypä
 
Periaatteessa ne eivät ole laillisia Suomessa. Mutta mielestäni jokainen toimiva tuikku traktorissa on aina parempi kuin ei mitään.
 
Laillisuus ei kiinnosta. Tuossa ei vilkkuja alun perin oo ollut lainkaan eli on laillinen ilman niitäkin... Peräkärryn valot jos sais oikein toimimaan (eli vilkkupolttimo vilkuttaa ja parkki palaa normisti) samalla systeemillä niin ois hyvä.
 
Kummallekin parkille siis oma NC rele ja elektroninen vilkkurele normaalin vilkkukytkimen kanssa. Kärry varmaan tarttis vilkuille NO releet (tai ei mitään) ja ohjaus samalta vilkkureleeltä. Parkitkin katkoo sitten kärryssä vilkuttaessa mutta se ei haittaa.

Edit. Toki kärryn valoille voi vetää oman johdon ennen sitä katkovaa relettä.... Mutta pitää katsoa aiheuttaako liikaa vaivaa
 
Viimeksi muokattu:

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös