Castoreum on majavan perärauhasista peräisin olevaa eritettä, jota on perinteisesti käytetty hajusteissa ja aromaattisissa yhdisteissä vaniljan tai vadelman kaltaisten tuoksujen luomiseen. Sen käyttö elintarvikkeissa, kuten vaniljajäätelössä, on kuitenkin erittäin harvinaista.Olikos se nyt niin, että majavan perärauhasen eritettä (Castoreum) käytetään paremmissa vaniljajäätelöissä lisäaineena, koska sillä saadaan aikaan hyvä vaniljan tuoksu? Maun takia sitä kai ei käytetä?
Vaikka castoreumin yhdisteet voivat antaa tuoksun vaniljalle, niiden käyttö elintarviketuotannossa on nykyään melko rajoitettua ja harvinaista. Useimmissa markkinoilla olevissa vaniljajäätelöissä ja muissa vaniljatuotteissa käytetään sen sijaan keinotekoisia tai luonnollisia vaniljauutteita tai -aromeita.
On tärkeää huomata, että castoreumista saatavat yhdisteet eivät liity majavanlihan tai majavan ravinnon makuun. Castoreumin käyttö elintarvikkeissa on nykyään hyvin vähäistä ja sen esiintyminen ruoissa on erittäin harvinaista.
Jos sinulla on lisää kysymyksiä tai tarvitset apua ruoanlaitossa, olen täällä auttamassa sinua!