Jotenkin minulle tulee aina nuo, "leuka rintaa vasten ja kohti uusia pettymyksiä", rojektit
Tuli tänään soviteltua ja mallailtua tuota sumujen saarilta saapunutta konetta paikoilleen. Aika hyvin sen saa mahtumaan tuohon sarvitraktorin kylkeen.
Mutta sitten alkoi ongelmat. Ensin rikoin hihnapyörän taper holkin. Ei mennyt holkki akselille sitten millään, mutta pitäähän se sinne mahtua kun olen ihan itse oikean kokoisen holkin tilannut.
Minähän tietenkin voimien tunnossa päätin isolla ruuvarilla holkin hahlosta vähän avittaa reikää isommaksi ja halkihan se meni koko holkki.Ei se ollutkaan 25,4 mm akselille, vaan 25 mm akselille. Holkin leveys oli 25,4 mm.
Tuon aksitentin jälkeen tietenkin piti kokeilla uutta moottoria tulille. Öljyä ja bensaa koneeseen ja käyntiin. Lähtihän se hyvin käyntiin ja kävikin melkein kymmenen sekuntia.
Sitten kone sammuikin hetkessä. Eikä sitten sammumisen jälkeen suostu pyörimään yhtään, aivan jumissa koko kone


Nyt sitten leuka rintaa vasten ja kohti uusia pettymyksiä


