Kuorma-auto

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja kymi
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Tila
Ei avoinna uusille viesteille.
Jos tälläät vaikka puutarhaletkun pätkän sen liitoksen päälle ja nittoa lisäks, niin ei se sieltä paikallaan ollessa mihinkään hierry rikki. Nippareilla vielä voit hirttää kiinni johonkin.
 
Mulla oli veneestä akun kaapeli ihan nitolla teipattuna koko ajan, mitä kone oli pois. Normaalisti virrat oli päällä kun muuta touhusin. Eikä mihinkään ollut sidottu, siellä se konehuoneessa roikkui missä muukin johtosarja.
 
Noi muut askareet on ehkä viikonloppuna tehty, niin ei oo silleen tarve hosua. Vaikka takuukäsittely nitkahtaisi huomenna eteenpäin, niin mulla ois viikonloppu aikaa purkaa startti pois.
 
1688145382562.webp


Muita hyviä ideoita?
 
Dodih, startille palautuskoodi saatu, eli pitänee kaivaa jotain vesijohtoputkea sinne plusnavalle kun ei joutanut tekemään suunniteltuja asioita vielä kokonaan pois.

Kerroin takuuhommeleissa myös terveisiä Konekansalta tavarantoimittajalle:
Despite the car being a truck, it's a hobby/project. And what comes to that, I do have a "blog" on a forum and you bet there's always some people blaming either Mercedes-Benz or Bosch. But most of those drive Volvos (or cheap-ass Toyotas), so I don't care. :D Those brands are nothing compared to Premium from Germany.


Täytyy nyt perjantain yllättynyttä fiilistä ehkä vähän kertoilla lisää. Tuo torvisarjahan on siis MB aftermarket-retrofit pillit. Prosyyrissä nuo on piirretty kuskin oven yläpuolelle koriin, korin ylä-äärivalon taakse molemmat päällekkäin. Eipä tuossa Ategon korissa ole suoraa peltipintaa oven yläpuolella, ja vaikka olisikin (korkeampi hytti, joita ei ole olemassa), niin pidempi torvi pitäisi laittaa kopin takaosan levitykseen, jotta se mahtuu äärivalon taakse, eikä sekään onnistu kun kiinnityspinta on putken suunnassa.

1688339967458.webp


Lisäksi tosiaan odotin, että sarja olisi melko plug-n-pläy. No paketissa oli torvet, niihin auttavasti kiinnitystarpeet, paineilmavena ja uudemman mallin kojelautaan kytkin. Ei sähvöjuttuja, ei paineilmaputkia-liittimiä, ei mitään käytännön ohjetta. Ja tosiaan vasta viikonloppuna paljastui, että Ategossa nuo trumpetit menee spoilerin kylkeen, eli jostain pitää keksiä paineilma kabiinista ulos ja katolle.

Nyt on toki hyvä hetki säätää spoileria, lisää downforcea jos sais.
 
Kyllä tuollaiset pillit kannattaa asentaa kabiiniin sisälle. Niitä voi sitten ihailla siellä sadetta pitäessä ja töräytellä ihan omaksi ilokseen.
 
Lyhyt tilannekatsaus. Startti on nyt irti. Visuaalisesti ei tuossa uudessa startissa ole mitään vikaa. Koska se lähtee takuuvaihtoon, niin en ala kiusaamaan itseäni ja muita sillä, että mittailisin ja testailisin sitä sen enempää, tai yrittäisin avata. Takuuvaihdossa on myös keskusteltu josko tehdään pientä inventaariota vaihtoehdoista, eikä tulisikaan suoraan samanlaista (refurb mallia) tilalle.

Vanhaan starttiin on huolto-osat saapuneet. Tämä etenee kun etenee, voi olla helppo tai haastava hommeli. Otin samaan syssyyn hiilipäätyyn uuden laakerin ja rungon tiivisteet. Auto saa nyt olla sähköittä kunnes on jotain mitä laittaa startin paikalle. Tai sitten keksitään tarpeen mukaan jotain, on tuossa 24Vdc virtalähde jossa muistaakseni suoraan tupsyt liitäntä optiona.

Siinä startin alapulttia hamutessa tuli huomattua eturenkaasta Michelinin kyljestä paistoleima 0520, eli erittäin buenos hommeli. Olivat siis about vuoden vanhat kun auton ostin. Ovat kyllä erittäin hyväkuntoisen näköiset (mitä ei pinnotetuista takagummeista kehtaa sanoa).

Ja jos jotain hyvää, niin luonnollisesti jotain huonoakin, sehän kuuluu tämän projektin luonteeseen. Hantin puolen etuiskari oli ehkä kosteahko. Ei aiheuttane välittömiä toimenpiteitä, mutta pitää alkaa vilkuilla Bilsteinin suuntaan josko siellä olisi jotain soppelia alustasarjaa millä pääsee Nyrren alle 10min.
 
Tila
Ei avoinna uusille viesteille.
Takaisin
Ylös