Huijaukset, kalastelut jne. Nettikaupoissa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja paska
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Hobby hallkin alkaa olla lähellä huijausta.

Hobby Hall muutti toimintaansa – lukuisat suomalaiset pettyivät
 
Hobby hallkin alkaa olla lähellä huijausta.

Hobby Hall muutti toimintaansa – lukuisat suomalaiset pettyivät
Voisiko nuo maksumuurin taakse piilotetut klikkiotsikot referoida lyhyesti?
 
Eikö harrastushalli oo muuttunu kiinatavaran myyjien kokoontumispaikaksi, ja osa niistä tekee dropshippingiä jostain temusta tai mistä lie. Ite en oo koskaan sieltä ostanu mitään
 
Eikö harrastushalli oo muuttunu kiinatavaran myyjien kokoontumispaikaksi, ja osa niistä tekee dropshippingiä jostain temusta tai mistä lie. Ite en oo koskaan sieltä ostanu mitään
Varmaan joskus kasarilla tilasin jotain kun kuvasto tuli postissa. Joku tilauskuponki oli lehden mukana, mikä postitettiin. Jonnet ei...
 
Meidän arkiastiasto on hh:lta tilattu just tollasella kupongilla. Samoin keittiössä oleva kattovalo. Ja ex-röipaikka oli 2000-luvun alussa periaatteessa kävelymatka hh kaupasta. Ei ollut vielä se kiinalaistuminen iskenyt.
 
Hobby hallkin alkaa olla lähellä huijausta.

Hobby Hall muutti toimintaansa – lukuisat suomalaiset pettyivät
Tuosta linkistä nyt ei vielä tosiaankaan selvinnyt asiasta yhtään mitään.

Että mitä HÄH ? Mikä sis on homman nimi ?
Otsikon näkee, muttei muuta.
 
Joo jonnet ei tiedä että silloin joskus dinosaurusten aikaan ei ollunna verkkokauppoja joista klikkailla tavaraa tulemaan, oli noi silloiselta nimeltään postimyyntifirmat aikalailla sirkkelimiehen yhden käden sormilla laskettavissa, siis ne joiden kuvaston voi antaa lapsenkin lukea. Tainnu juuri muita olla ku Anttila ja HobbyHall, olihan sitten isojen poikien lehdissä joitain tilausjuttuja mut ne on eri asia.

 
Jaa, jäi taas huomaamatta, että on maksumuurin takana. Alla uutinen, josta n. kolmannes on poistettu.

Mitä tapahtui Hobby Hallille?
Päivi tilasi Hobby Hallista itselleen kaksi talvitakkia. Kun hän nouti paketin, hämmennys oli suuri. Merkkilelun tilannut Ouna tajusi pian, mitä paketissa oikeasti oli. Suomalaiset ottavat Hobby Hallin takia nyt jatkuvasti yhteyttä viranomaiseen.

Perinteinen Hobby Hall teki toimintaansa ratkaisevan muutoksen liki kaksi vuotta sitten.

Kilpailu- ja kuluttajavirasto paljastaa yrityksestä tiedon: suomalaiset ilmoittavat nyt jatkuvasti Hobby Hallin toiminnasta viranomaiselle.

Hämmennystä herättää myös se, että monet Hobby Hallissa myytävät tuotteet löytyvät joskus täysin identtisiltä näyttävillä kuvilla myynnistä kritisoiduista verkon halpakaupoista kuten Sheinistä ja Temusta.

Huonojen kokemusten juuret näyttävät vievän toukokuuhun 2023.

Muutama kuukausi sitten Päivi Vikman tilasi Hobby Hallista kaksi takkia talven pakkasia varten. Ensimmäinen takeista saapui muutaman viikon kuluttua tilauksesta.

Kun Vikman avasi paketin kotonansa, hämmästys oli melkoinen.

– Talvitakin kangasta, mitä oli kaksi kerrosta. Mitään villaa, pumpulia tai muuta siellä ei ollut välissä, Vikman kuvailee.

– Se oli ihan surkea riepu. 4–5 kokoa liian pieni.

Vikman otti heti yhteyttä Hobby Hallin asiakaspalveluun. Tilaukseensa pettynyt Vikman kuvaili asiakaspalvelulle paketin sisältöä ja kysyi palautusohjeita.

Verkkokauppa väitti vastauksessaan, että 14 päivän palautusoikeus on jo umpeutunut.

– On harmi, että et ottanut yhteyttä aikaisemmin, vastauksessa todetaan.

Vikman ihmetteli vastausta, sillä hän oli hakenut paketin ajoissa, ennen kuin palautusajan olisi pitänyt umpeutua.

Vikman pyysi uudelleen pikaista ohjetta, ennen kuin todellinen 14 päivän palautusaika umpeutuu.

Siihen Hobby Hall vastasi pahoitellen, ettei heidän järjestelmänsä ollut päivittänyt tilaustietoja. Vikman hyväksyi anteeksipyynnön, mutta toinen takeista ei ole tullut perille vielä tänäkään päivänä.

Erikoisia kokemuksia Hobby Hallista löytyy myös Ouna Iikkaselta. Hän tilasi verkkokaupasta Fisher Price -merkkisen lelun. Tai ennemminkin luuli tilanneensa.

– Lähdin etsimään nimenomaan kyseistä lelua. Katsoin, että Hobby Hallilla oli se huomattavasti halvempana kuin muilla sivustoilla. Nimenomaan tämä Fisher Price -lelu, Iikkanen selventää.

Aluksi Iikkanen hieman epäili hintaa – miten voi olla mahdollista, että Fisher Price -merkkinen lelu on noin edullinen.

– Sitten ajattelin, että Hobby Hall on suomalainen ketju, ei kai tässä voi muuta kuin luottaa.

Perinteikäs Hobby Hall olikin aiemmin suomalainen. Se aloitti toimintansa postimyyntikauppana jo 1960-luvun alussa, ja kuului aiemmin Stockmannille.

Stockmann myi Hobby Hallin suomalaiselle SGN Groupille vuonna 2017. Vuonna 2021 SGN Group myi sen eurooppalaiselle pääomasijoitusyhtiö Mid Europa Partnersille.

Mid Europa on keskittynyt Keski- ja Itä-Euroopan kasvumarkkinoihin, mutta Hobby Hallin liiketoiminta on jatkunut Suomessa entisellään.

– Myyntikuvissa oli aivan selkeästi se Fisher Pricen pakkaus. Siinä näkyi selkeästi se merkki, Iikkanen kuvailee.

– Ostajalle tuli todellakin selväksi, mitä hän ostaa.

Paketista paljastui kuitenkin jotain aivan muuta kuin Fisher Priceä.

– Kun paketti saapui, olin heti että hetkinen. Paljon näkyy jotain kiinalaista tekstiä.

Iikkasen hälytyskellot soivat, ja hän otti välittömästi asiakaspalveluun yhteyttä.

– Miksi mainostatte lelun olevan Fisher Pricen lelu, jos se ei sitä ole? En olisi tätä ostanut, jos olisin tiennyt, etten saa sitä mitä tilaan, Iikkanen tivasi.

Hobby Hall sivuutti kysymyksen täysin.

Ketju lähetti Iikkaselle pitkän sähköpostivastauksen Marketplace-tuotteiden palautusohjeista.

Huonoja kokemuksia on myös Janina Jokisella.

Hän tilasi Hobby Hallista Playstation 5 -pelikonsolia varten uuden ohjaimen.

Jokisen mukaan ohjain saapui aivan alkuperäisen näköisessä, Sonyn Playstation 5:n ohjaimen pakkauksessa.

Kun Jokinen vertasi pakkausta vanhaan, Prismasta ostetun Playstation 5:n ohjaimen pakkaukseen, ulkomuoto oli täysin identtinen.

– Oli ihan samanlaista pahvia, oli ihan samanlainen muovijuttu mihin ohjain on upotettu, Jokinen kuvailee.

– En minä olisi uskonut, mitä sisältö voi olla.

Pakkauksesta paljastunut ohjain painoi ensinnäkin puolet vähemmän kuin Prismasta ostettu Playstation 5 -konsolin ohjain.

Kun Hobby Hallista ostettua ohjainta yritettiin yhdistää pelikonsoliin, ruudulla ilmoitettiin, ettei Playstation 4 -ohjaimella ole mahdollista pelata.

– Se oli kyllä ihan identtinen kopio, Jokinen toteaa.

Huonojen kokemuksien lisäksi Hobby Hallin asiakkaita on hämmentänyt se, että Hobby Hallin verkkosivustoilla myytävissä tuotteissa on paljon yhtäläisyyksiä halpaverkkokauppajäteissä, kuten Temussa ja Sheinissä, myytäviin tuotteisiin.

Esimerkiksi Hobby Hallin verkkosivustolla reilun 18 euron hintaan myytävä lasten maalauskirja on fonttia myöten lähes samanlainen kuin kiinalaisen Temun vastaava, jonka hinta on 2,80 euroa.

Hobby Hall selittää tässä jutussa esitettyjä ongelmia sillä, että usein tuotteet ovat kolmannen osapuolen myymiä.

Hobby Hall on toiminut toukokuusta 2023 alkaen niin sanottuna ”marketplace-alustana”, eli markkinapaikkana, jossa useat eri yritykset Hobby Hallin itsensä lisäksi voivat myydä tuotteitaan.

Sähköpostivastauksessaan Hobby Hall sanoo myös, että IS:n haastattelemissa esimerkkitapauksissa on ollut kyse kolmannen osapuolen myyjien myymistä, ei Hobby Hallin, tuotteista.

Yritys kertoo toimivansa markkinapaikkana neljässä maassa, yli 4000 myyjälle.

– Kaikkia markkinapaikkamme myyjäyrityksiä sitovat tiukat sopimukset, joiden mukaan heidän on noudatettava tuotteiden laadun ja asiakaspalvelun suhteen korkeimpia standardeja.

– Kaikki myyjät ovat sopimuksella sitoutuneet myymään vain alkuperäisiä ja sertifioituja tuotteita – suhtaudumme tähän erittäin vakavasti. Valitettavasti hyvin pieni joukko myyjiä päättää olla noudattamatta sopimusehtoja.

Hobby Hall kiistää jyrkästi myyvänsä plagioituja tai väärennettyjä tuotteita.

Vaikka Hobby Hall kiistää myyvänsä plagioituja tuotteita, yrityksen mukaan ”valitettavasti hyvin pieni joukko myyjiä päättää olla noudattamatta sopimusehtoja”.

Seuraukset siitä ovat Hobby Hallin mukaan tiukat. Tuotteet poistetaan ja myyjät saavat sakkoja. Jos harhaan johtaminen on tahallista tai suunniteltua, Hobby Hall sanoo poistavansa kyseiset myyjät markkinapaikaltaan.

Kysyttäessä kommenttia siihen, että monen suomalaisasiakkaan tuote ei ole vastannut sitä, mitä verkkokaupassa on myyty, yritys vastaa näin.

– Mitä tulee palautteisiin Marketplace-myyjien tilauksista, kehotamme aina asiakasta ottamaan suoraan yhteyttä myyjään, ja jos ratkaisu myyjän kanssa ei ole odotusten mukainen, asiakaspalvelumme pystyy auttamaan.

Se, että Hobby hall on nykyään markkinapaikka-alusta, selittää myös sitä, miksi Hobby Hallin tuotevalikoima näyttää nykyään hyvin samalta kuin muiden verkkokauppojen, kuten Temun ja Sheinin.

– Hobby Hall on markkinapaikka-alusta, samanlainen kuin Amazon, Ebay, CDON, Gigantti, Temu yms. On melko yleistä, että yritykset käyttävät useita eri markkinapaikka-alustoja myydäkseen tuotteitaan asiakkaille ympäri maailmaa.

– Emme kerää myyjiltä tietoa siitä, millä markkinapaikka-alustoilla tai muissa kanavissa he myyvät tuotteitaan, yritys kirjoittaa sähköpostissaan.
 
Tainnu juuri muita olla ku Anttila ja HobbyHall, olihan sitten isojen poikien lehdissä joitain tilausjuttuja mut ne on eri asia.
Kuponkiuutiset tais olla pisimpään sellainen julkaisu, joka jaettiin joka talouteen.

Olihan lähes jokaisella suuremmalla kauppaliikkeellä aikoinaan postimyynti. Ja niitä oli paljon enemmän kuin sirkkelimiehillä sormia. Muutamia mainitakseni: biltema, mopo-sport, nakkilan pyörä ja mopo, motonet, jne... Kaikissa oli luettelon takasivuilla tilauskaavake.
 
silloin joskus dinosaurusten aikaan
Kuponkiuutiset tais olla pisimpään sellainen julkaisu, joka jaettiin joka talouteen.

Olihan lähes jokaisella suuremmalla kauppaliikkeellä aikoinaan postimyynti. Ja niitä oli paljon enemmän kuin sirkkelimiehillä sormia. Muutamia mainitakseni: biltema, mopo-sport, nakkilan pyörä ja mopo, motonet, jne... Kaikissa oli luettelon takasivuilla tilauskaavake.
Eli puhutaan ajasta jolloin ei vielä ollu motonettia, biltemaa tms. vielä ollut joko olemassakaan tai ei ollut suomessa, eli jostain ksikeetluvun puolivälistä taaksepäin...
 
Eli puhutaan ajasta jolloin ei vielä ollu motonettia, biltemaa tms. vielä ollut joko olemassakaan tai ei ollut suomessa, eli jostain ksikeetluvun puolivälistä taaksepäin...
Biltema perustettu 1963, mopo-sport 1974, motonet 1989, nakkila 1990. Jallu 1958.
 
Biltema perustettu 1963, mopo-sport 1974, motonet 1989, nakkila 1990. Jallu 1958.
eipä noita piltemoja oikein ollu missää lähellä, ite 2004 ku lähin tanpereelle opiskelee kanniskelin biltema kamaa kotiseudulle ku täällä ei ollu moisia lafkoja lähistöllä
 
Asustelin Turussa, kun Motonet perustettiin. Se oli vähän samanlainen, kuin apteekki. Pitkä myyntitiski, josta käsin ostokset tehtiin. Samanlainen periaatteessa kuin Motonetin varaosatiski nykyään. Tuotteita ei ollut juurikaan hiplattavaksi. Aivan samanlainen myynti on nykyisin Virtasen kaupalla. Kaikki tuotteet on tiskin takana varastossa, josta myyjät ne noutavat asiakkaille.
 
Väljästi liittyy aihealueeseen, niin pistetään tähän.

Lomaosake.

Satuin tuossa alkuviikosta menemään perheen kanssa kylpylään yöksi, jonka omistaa eräs loma-osakeyhtiö. Asiaa ei oltu sen paremmin harkittu, uusi paikka testiin. Menomatkalla loma-osakeyhtiön huntteri soitti puolisolle ja ehdotti diiliä. Seuraavana päivänä heti aamupalan jälkeen 2 tunnin lomaosake-esittely ja saatte 100€ lahjakortin (voimassa vuoden), sekä perhelippu seikkailupuistoon (arvo 60€). Periaatteessa olen ollut aina vastaan tälläisiä, mutta nyt olisi ehkä joutilasta aikaa ja muksut ehkä muutenkin pitäisi siellä seikkailupuistossa käyttää. Oikeastaan olisi ihan mielenkiintoista nähdä, että miten tässä koijataan. Ok, sovittiin aika.

Seuraavana aamuna sinne lomaosakemyynnin toimistolle. Siellä oli ehkä kymmenen myyntiedustajaa, joista pari mahdollisesti esimiestä. Myyntiedustajilla oli omat sermikopit ja joka koppiin oli sovittu asiakastapaaminen. Seurailin tilannetta. Meidän myyntiedustaja oli varsin lipevä tapaus. Ensin yli tunnin yritti rakentaa luottamuksellista suhdetta kertomalla mm. nyyhkytarinan tyttärestään, joka joutunut kahteen(?) auto-onnettomuuteen ja vammautunut pysyvästi. Lisäksi tytär menettää nyt luottotiedot, koska hävisi jutun ja joutuu maksamaan 70k€ korvaukset, joita ei pysty maksamaan, koska ei voi tehdä töitä koskaan. Eikä siinä vielä kaikki. Ilmeisesti minä en ollut oikein mukana jutussa, koska kertoi vielä saman tarinan toiseen kertaan vähän myöhemmin. Sitten oli sellaista smalltalkkia, jossa muka oli kiinnostunut asiakkaasta.

Myyjällä tietysti itsellään oli pari lomaosaketta. Jutun juoni ei ollut se oma lomaviikko siellä X lomaosakkeessa vaan, koska sen voi vaihtaa. Eikä viikko maksa kuin 229€. Tätä asiaa pyöriteltiin useampaan kertaan. Lomaosakkeita on ympäri Suomea ja ympäri maailmaa, loistohomma. Väliin tiputeltiin muun jutustelun keskelle joitain lukuja, koska ne on mainittava kauppaa tehdessä. Joo se vuosivastike lomaosakkeesta on 400-800€, mutta on niin helppoa lähteä ja tulla, kun kiinteistöhuolto pitää paikat kunnossa ja siivoaja tekee loppusiivouksen... RCI on se kansainvälinen firma, joka hoitaa näiden osakkeiden viikkojen vaihdot, se tietysti ottaa 150€ jne. plaa... plaa... mutta kun se on niin halpaa se viikon vaihtaminen kun ei maksa kuin 229€.

Minä vähän haukottelin jo siinä, niin se kysy, että miltä tuntuu? En siinä sitten kehdannut suoraan sanoa, mutta jamppa tais ymmärtää naamanväänteistä ja lipevä myyntitykki lähtikin esimiehen juttusille. Näillä on jokin erikoinen tapa, että käyvät välillä neuvottelemassa taktiikkaa esimiehen kanssa. Koijari palasikin uutta intoa täynnä ja alkoi tässä vaiheessa esittelemään joitain Rukan kohteita. Tässä vaiheessa mentiin vasta itse lomaosakkeisiin. Siinä se vetäs esittelyn läpi ja korosti, että hyvin on myyty, tämäkin kerrostalo kokonaan, vaikka huhtikuun loppuun oli tavoite. Sitten se homma taas lipsahti smalltalkin puolelle ja minä taas kattelin seiniä ja seurasin muiden kaupankäyntiä. Myyntiedustaja lopulta kysyi multa jotain ja sanoin, että mennään eteenpäin asiassa. Siinä vaiheessa se varmaan luovutti, lähdettiin käymään katsomassa jotain huoneistoa, koska niin pitää tehdä. Se ei edes ehdottanut meille tarjouksen tekemistä (esimies tekee sen). Sieltä kun palattiin niin kohteliaana miehenä kiitin ja sanoin, että eihän sitä koskaan tiedä. Myyntikoijarikin ymmärsi nauraa tälle...

Mutta joo. Sijoitat vaikka 10-20k€ viikko-osakkeeseen, maksat 400-800€ vastiketta vuodessa, vaikka et käytä sitä. Lisäksi RCI:lle 150€ ja lisäksi 229€ jos haluat vaihtaa viikon toiseen kohteeseen. Ulkomaankohteita lopulta aika vähän ja pelkät lennot tietenkin vähän kalliimpia niihin. En tiedä kenen matematiikalla tästä tulee edullinen lomailumuoto. Lisäksi kohteessa on kaikki palvelut törkeän kalliita ja mitään ei kuulu hintaan. 0,33cl tölkki lager Aura-olutta 8,10€. Perus pizza 20€. Se suurin murhe vasta jossain tulevaisuudessa, kun siitä lomaosakkeesta ei meinaa päästä eroon (ehkä hinnalla lopulta pääsee, mutta siinä ottaa takkiin).

Mutta käykääpä ihan mielenkiinnosta kuuntelemassa. Myyntitykillä on kaksi asiakastapaamista päivässä ja kuulemma provisiopalkka. Meidän kohdalla ei tullut tiliä, ehkä seuraava asiakas oli parempi.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Samankaltaisia viestiketjuja

Takaisin
Ylös