Saunan kiuas

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja cardaani
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Ompa yllättävän pitkäikäisiä nuokin luonnonkivet näköjään, vaikka lämpenevät sinne 500-700c välille. Mulla on AK:ssa se kerkesin kivisarja. Hyvin on nekin kestänyt, tosin vasta neljä vuotta olleet.

Leviääkö sulla tuhkaa saunaan ensimmäisen löylyn mukana? Mulla pölläyttää aina, vaikka otan arinan puhtaaksi ja tuhkalaatikon alta kaiken mitä saa pois. Silläkään ei tunnu olevan väliä paljonko häkälöylyä heittää. Aina tulee sen ensimmäisen löylyn mukana tuhkaa, joka sitten ajan kanssa kerääntyy joka paikkaan. Ja silmissä on rähmää, eli tuhkaa aina seuraavana aamuna.
eipä tuolta pahemmin tule, ku lopettaa lämmityksen nii punaset hiilet nostelen padan alle. Sitte potkasen tuhkaluukun kiinni ja heitän pari kauhaa häkälöylyjä, ts kauhallinen vettä kiville ja äkkiä kansi kiinni että pölläytyksellä irto tuhkat menee piippuun. Sitten pellit kiinni ja löylytteleen. Jos häkälöylyt erehtyy heittää tuhkaluukku raollaan niin sieltä kyllä pölläyttää ihan huolella tuhkaa lentoon.
 
Noin minäkin teen, mutta silti sen ekan löylyn mukana tulee aina vähän tuhkaa. En yhtään ymmärrä tuota logiikkaa, mistä sitä tuhkaa kertyy sinne häkälöylyn heiton jälkeen. Täytyis varmaan heittää uudet häkälöylyt vielä ennen saunan menoa, josko sitten ampuisi kaiken hormiin.
 
Silloin kun oli kertalämpiävä, heitettiin häkälöylyt, annettiin olla 5-10 minuuttia, saunaan mennessä heitettiin vielä uudestaan häkälöylyt, pelti oli auki sen aikaa kun tehtiin vedet astioihin, sitte pellit kiinni, luukku auki ja jos oli vihta, pesuvadissa lionnut vihta kivien päälle, pyöriteltiin siinä ja vettä perään eli haudottin se vihta.
 
Noin minäkin teen, mutta silti sen ekan löylyn mukana tulee aina vähän tuhkaa. En yhtään ymmärrä tuota logiikkaa, mistä sitä tuhkaa kertyy sinne häkälöylyn heiton jälkeen. Täytyis varmaan heittää uudet häkälöylyt vielä ennen saunan menoa, josko sitten ampuisi kaiken hormiin.
aika jännä, ite en ota ees tuhkia pois laatikosta ku ne on kivampi ottaa kylminä ennen lämmitystä.
 
Sitä minäkin olen jossain youtuben lämmitysvideossa ihmetellyt, kun jättävät tuhkat ja viimeiset hiillokset pesään. Sieltä tuhkalaatikon ja toisioilmaaukkojen kauttahan se kiuas ottaa ilmansa sisään kun löylyluukku on auki.
 
Ei meilläkään mitään tuhkia poistettu heti lämmityksen jälkeen, ennen seuraavaa lämmitystä kyllä.
Siellä kun on pesän suuluukku ja mahdolliset vetoluukut kiinni samoin kuin tuhkaluukku, se sieltä mitään vedä...
 
En oo tutkinut kummasta reiästä se kiuas ottaa ilmansa sisään palotapahtuman jälkeen. Vaihtoehtoja on kuitenkin tasan samat kaksi kuin palotapahtumassakin. Tuhkaluukun kautta, joka ei kiinniollessaan ole mikään tiivis, tai toisioilma-aukkojen kautta. Veikkaan että molemmissa virtaus käy kun löylyluukun avaa.
 
En oo tutkinut kummasta reiästä se kiuas ottaa ilmansa sisään palotapahtuman jälkeen. Vaihtoehtoja on kuitenkin tasan samat kaksi kuin palotapahtumassakin. Tuhkaluukun kautta, joka ei kiinniollessaan ole mikään tiivis, tai toisioilma-aukkojen kautta. Veikkaan että molemmissa virtaus käy kun löylyluukun avaa.
pitääki kokeilla onko vaikutusta jos jättää luukun raolleen, ts tuleeko sitte tuhkaa ilmaan ja jos tyhjää tuhkat, niin millanen vaikutus löylyyn on.
 
Ja minä voisin kokeilla jättää sen tulipesän luukun auki, josko se ottaisi ilmansa siitä, eikä tuhkalaatikon kautta. Ensin koitan kyllä noita toisia häkälöylyjä vielä.
 
Lapsuudenkodissa oli aikoinaan aitokiuas ehkä johonkin vuosituhannen vaihteeseen. En muista, että sen kanssa olisi ollut tuhkaongelmaa, eikä sieltä kyllä hiiliäkään mihinkään roudattu eikä tuhkia tyhjennetty kuin juuri ennen lämmitystä. Sen muistan, että joskus ysärin lopulla isäukko vaihtoi siihen kivet ja vissiin latoi liian tiiviisti ja laittoi kiviä liikaa, niin lämmitysaika piteni huomattavasti ja saunaan tuli nokiongelma kun kivet ei lämmenneet tarpeeksi siitä löylynheittoluukun alta

Tais ne ekat kivet olla reilu 15 vuotta, lämmitetty vähintään kerran viikossa paitsi kesällä. Se sitten lähti annetaan-osaston kautta pois ja tilalle tuli jatkuvalämmitteinen melko perus pliisu. Koitin kerkesin kiviä käskeä ostamaan ja piippuun kivikoria, mutta oli Sulo Vilen oli vastassa. "Nää kivet tuli tähän ilmatteeks" ja "eikös siihen kivikoriin joudu ostamaan lisää kiviä".

Oli kyllä kiva kiuas. Hyvin kun lämmitti niin löylyä riitti. Ja muksuna tuli myös otettua vielä aamulöylyt seuraavana päivänä. Ihan täysin saunontavalmis kun käy ensin nappaamassa luukun auki, sitten riisuuntuu ja suihkuun, niin saunassa on mukavan lämmin - ei kuuma. Ei siis mitkään 110C Timppa saunoo, mutta varsin mukava aloitus aamuun.
 
Oli kiukaan vaihtoaika tuossa joku vuosi sitten. Mietin AK:ta, sellainen oli mökillä nuoruudessa. Järven rannalla, iso löylytila ja olihan komeet löylyt!

Omaan pihasaunaan (5*5m löylyhuone, n 2m korkea vanha riihi) laitettiin 2015 joku tehtaanlainen 36 kuutioseen passeli, joka piti olla todella jykevä ja lähes ikuinen. No sen 4 vuotta se kesti ja lopuksi kun vaihdoin kivet, että antaisi ehkä vielä löylyä kun putsaa roskat pois, totesin ettei ole ehjää kun peltikuoret ja nekin pahasti ruosteessa. ”Mahtavan vahva” pesä oli palanut takaosasta puhki ja katto oli enää seitinohut kivet leijui siis jonkun saunahengen voimalla ilmassa…

Katselin mitä löytyy teollista (kun en nyt sillee metallimies ole) hinnat oli melko suolasia 2k-> ja jos kestoon, mitä edellisellä oli, tulee saunomiselle nopsaan hintaa. Lisäksi kun noissa on aivan naurettava pesä, joku 35cm 150mm koivusta 4:n osaan halkaistu menee just muutama.
Tuosta suivaantuneena ajattelin että kyllä tuolasen ”Hiki-kiukaan” nyt itse kemppiliimaa kasaan kunnon materiaalista.

Kipasin rautakaupasta plasman ja puikkokoneen sekä tykötarpeet.

IMG_8925.webp

Mustaa rautaa paikallisesta verstaasta; 6mm 150/100mm putkea ja 600/10mm vanha teollisuus savupiippu tmv pesäksi. Tuosta jäi vielä toinen mokoma nurkkiin jos tämä joskus pettää…

IMG_8931.webp

Hissutusharjoittelua, saumat on mitä on. Minulle riittää että pysyy kasassa kun eipä tähän mekaanista rasitusta tule ja suunnitelman mukaan ei jää näkyviinkään.
Savu kulkee tuon neliskanttisen virityksen läpi edestä takareunassa olevan piipunkautta katolle = tehokas kun on paljon kuumenevaa rautapintaa.

IMG_8938.webp

Runkovalmis siirtymässä sijoituspaikkaan. Päätylevyt 8mm mustaa.

IMG_8961.webp

400kg kiviä ja jokunen tiili verhoiluksi ja eikun saunaan.

Kiva kun pesään menee puuta severran ettei tarvii jatkuvasti lisätä.
Lämpeää nopeasti: -20:stä pari pesällistä, kesäkeleillä pesällisellä kylpyvalmis.
Parhaimmillaan n 55-60 asteisena. Löyly on tooodella pehmeä ja piiiitkä, siis samanmoista kuin AK:sta irtoaa. Ääni ei ole yhtä kumea, mutta hyvin pöhisee ja sihisee. Kuumemmassa ei voi olla kun se löyly jatkuu,jatkuu niin aika pian miettii miltä kinkusta tuntuu savusaunassa kun alkaa läski tirisemään :oops:

Asennus oli kevättalvella 2019. Eli sen 5 vuotta mennyt eikä edes pintaruostetta ole ja kauankohan mahtaa ottaa tuolasen 10mm pesän palaa puhki?
Hintaa tuossa tuli lähinnä laitteista, plasma ja puikkokone, olikohan 500.- ainekset kymppejä. Säästöä siis reipas 2k ja sain vielä laitteetkin kuoletettua kerralla pois.
 
Kyllä se 10mm varmasti kestää maailman tappiin, kun saunassa käyttöaste verrattain matala. 4 vai 5mm mitähän tuo entinen oli kesti ~20 vuotta mutta 10mm kestää varmastiyli tuplat.
 
Kyllä se 10mm varmasti kestää maailman tappiin, kun saunassa käyttöaste verrattain matala. 4 vai 5mm mitähän tuo entinen oli kesti ~20 vuotta mutta 10mm kestää varmastiyli tuplat.
Mökillä ukin joskus -79 aikoihin 450mm kaukolämpöputkesta tekemä kiuas. Pintaan vedetty Horna-alumiinimaalia. Nyt on kivipesän pohjassa pari pientä reikää, joten ei kestänyt kuin reilut 40v mökkikäytössä.
 
Mökillä ukin joskus -79 aikoihin 450mm kaukolämpöputkesta tekemä kiuas. Pintaan vedetty Horna-alumiinimaalia. Nyt on kivipesän pohjassa pari pientä reikää, joten ei kestänyt kuin reilut 40v mökkikäytössä.
No tuossa Kastorin kiukaassa oli jo nyrkin mentävä reikä ja vääntyny ihan muodottomaksi.
 
Vaihdoin äskön kesämökin ulkosaunan kiukaan uuteen Harviaan, entinen läpimätä Helo 16 oli kyltin mukaan valmistettu 2003. Halppis kiukaan ikä on siis max 20v ulkosaunassa.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös