Mitäs sitä onkaan tullu tänään tehtyä

juuri kävin vintisä kaivelemassa kuntoiluvälineet esille. Alkaa paikkapaikoin olemaan sen verran kinosta, että lyhyvartiset saappaat meinaa haukata lunta, joten otetaas käyttöön kannatinvälineet eli lumikengät. Mulla on kävelylenkillä ollu käytössä alumiiniset hiihtosauvat joihin hommasin aikoja sitten metsäsommat, ihan painoin sauvojen omien sompien päälle ja nippusiteillä kiinni. Niiden kanssa sen kilsan pystyy koirulia lenkittelemään, koirahan menee tietennii kymmennen kilsaa ainakin.
No tossa eilen emäntä näki ku jalka hieman lipsahti, räpätystä tuli riittävästi, niin laitetaampa sitten lumikengät käyttöön, ei muuten lipsu, on sen verran alumiinihammasta pohjassa.
Selän-lonkan vuoksi ei onnistu laittamaan siteitä kiinni, joten tekniikka on jotta yhdet saappaat kiinnitetään siteisiin ja annetaan olla koko talven, sisällä lenkille lähtiessä lämpövuorit jalkaan, lumikengät ulkoportaille ja siinä sujautetaan jalka saappaaseen.
Viime talven kokemuksella toimii hyvin kun ostin normi neljäseiskan tilalle neljäkasit halpissappaat.
 
Kävin herättelemässä viissatasta tuolta taka-takapihalta, jonne se oli vähän kuin unohtunut. Äidin ja kotipaikan juttujen takia ei ole oikein ehtinyt hoitaa oman pihan juttuja ollenkaan.

Valmettiin pitäisi vaihtaa talvipööt tankkiin, kun ei ole mitään muistikuvaa, millaista lientä siellä on tällä hetkellä. Todennäköisesti kesälaatua. Ei vaan meinannut käynnistyä, tai itse asiassa käynnistyi vähän liiankin riehakkaasti ja oli pakko sammuttaa. Sitten ei enää halunnut lähteä ollenkaan.

Tohotin kuumailmapuhaltimella syöttöpumpun kupeeseen, kunnes pumpusta kuului klops. Sen jälkeen käynnistyikin ihan normaalisti. Olen lykännyt pumppuremonttia liian monta vuotta. Jos vaikka ensi kesänä, kun saattaa olla jopa kesälomakin.

Ja eikös prkle vielä toinenkin onkkelma. Hydrauliikassa ei mitään eloa. Ei nouse, eikä seiso. Todennäköisesti öljyn vähyys ja vettäkin saattaa olla kertynyt.

Sain ajettua vähän otollisempaan paikkaan. Huputin traktorin isolla pressulla. Jos laittaisi perjantai-iltana lämpöpuhaltimen sinne alle ja lauantaina vaihtaisi löpöt ja hyd. öljyt.

samaa jumppaa tänään 565 lle ehkä. Hytraulissa ei mitään eloa. Pitää painepuoli kuulemma ilmata.
Tellus 29 on sama kuin hytikka 46 öljy.
 
No nii, marraskuun puuhailun satoa, toki tänään tein vielä pikku fiksauksia.
Eli tähän asti auraillut takalanalla. Viime talvena, kun toi selkä-lonkka kiukutteli, oli auraaminen tyylillä ennen auraamista Panadol ja Tramal ja aurauksen jälkeen Targiniq+ sohva selkään.
Olin jo aiemminkin aatellut etuauraa, mutta jostain syystä jäänyt tekemättä, nyt se sitten iski halu ja tarve sellainen rakennella. Kun en viitsinyt alkaa hydejumppaan valmettiin, funtsin tehdä "vanhan kansan mukaan vanhaan traktoriin" toteutuksen.
20231130_114428.jpg

Eli takaa vetokoukusta menee aisa eteen, aisassa kiinni taittopyörät joiden kautta menee vaijerit traktorin keulalle nostolaitteiden voiman välittämiseksi eteen.
20231130_114415.jpg

Keulalla on traktorin ali tulevassa puomissa toiset taittopyörät vaijereille, kuvassa näkyy myös keulaan pultatut koukut joihin vaijerikoussit on laitettu. Nostolaitteissa nostovarsissa on samanlaiset koukut, vaijerit saa tarvittaessa nopeasti pois. Kuvassa näkyy myös ketju, jolla estetään puomin sivuttaisliike, ketjujen toinen pää on siis puomissa ja toinen pää etupyörien olkavarsissa kiinni.
20231130_114400.jpg

Tässä näkyy sähköllä toteutettu puskulevyn kääntö, Sähkövinssi on halpis 900 kilon vinssi joten laitoin yhdet taittopyörät vielä väliin, eli levyssä kiinni olevat, tuplaavat vinssin vetovoiman. Riittää. Vinssin vaijerin itseasiassa tänään vaihdoin 5 milliseen alkuperäisen tilalle joka meni poikki toissapäivänä kun painatin tienpenkan turvepaakkua pois tieltä ihan auran kulmalla. Kuten kuvasta näkyy, menee vinssille kaksi vaijeria, ei ehkä erota että toinen vaijeri menee rummun yläpuolelle ja toinen alapuolelle, eli toisen kelautuessa
rummulle toinen vaijeri kelautuu ulos mahdollistaen toiminnan.
Itse puskulevyn sain naapurilta, jonka isä oli aikoinaan ostanut johonkin pikkutraktoriin tämän levyn, sovitteet johonkin moottorin alle kiinnittyvät kiinteä kulma vain oikealle. Ei ollut sitten tykännyt kun ei voinut kulmaa kääntää, oli parin talven jälkeen jäänyt johonkin katokseen makaamaan ainakin neljäksikymmeneksi viideksi vuodeksi, koska naapurin mies on nyt hiukan yli viiskymppinen ja sanoi ettei koskaan nähnyt sitä isänsä traktorin keulalla....

20231130_114339.jpg

Kokonaiskuva keulalta tällainen, traktorin vasemmalla puolella on vinssin sähköliitin tehty trukkipistokkeista, lampun vieressä menevä johto on vinssin kaukosäätimen johto, johon katkaisijaan pulttasin kiinni tietokoneen kiintotolevyn magneetin ja sillä se pysyy kojetaulussa kiinni. Johdot kerätään käytön jälkeen vinssin päälle ja suojataan itseasiassa kauppakassilla joka menee nurin päin tuohon vinssin päälle. Traktorin ali tuleva puomi on vanhan traktorivetoisen trailerin runkopuomi 100x100x5 rhs, nuo vinot putkenpätkät jotka toimivat kulmatoppareina olivat myös siinä trailerissa hitsattuna vanhaan hevoskärryn akseliin kiinni. Traileri palveli yli 20 vuotta, vuosi sitten ostin pikkuveneelle autovetoisen trailerin.
Täämönen tapaus tällä kertaa...
 
Huoltoauto on pyhä laite, oman pidän hallillakin lukossa..

Itseasiassa moni uudempi auto kannattaa lukita aina autolta poistuttaessa. Osa autoista pitää itsensä "elossa" siitä huolimatta, että virrat on (mukamas) käännetty pois virtalukosta. Vasta ovien lukitseminen saa boksit kunnon horrokseen.

Muistelee kyllä sitä wanhaa aikaa kun kotipihassa ja mökillä oli yleensä auto lukitsematta ja toisinaan avaimet virtalukossa ihan yötkin läpeensä. Sitten kun käytiin kaupungissa ostoksilla joskus viikonloppuisin, niin hirveä neuroosi iskee isäukkoon - laitoinkohan mä auton ovet lukkoon... Auto jossain kaupungin laidan ilmaisparkissa.
 
Itseasiassa moni uudempi auto kannattaa lukita aina autolta poistuttaessa.
Todella ärsyttävä ominaisuus. Usein valotkin jää palamaan, jos ei lukkoon laita. Jotain hommia kun teet, niin pidä avaimet taskussa koko aja. Autohan toimii työkalupakkina, kun vaikka rannalle menee töihin tai mökillä tai ulkorakennuksilla kun jotain touhuat.
 
Huoltoauto on pyhä laite, oman pidän hallillakin lukossa..
Eipä oma hallin pihassa paljoa ollu eikä sinne sentään kukaan omin lupineen menny. Lomat oli oli poikkeus mutta niinkin kävi ettei se liikkunut loman aikana metriäkään. Viilonloputkin huoltoauto oli mulla omassa pihassa.
 
Piti käydä Iin kärkkäisellä niin tuli samalla tankattua. Kärkkäisen automaatissa oli 0,1c halvempaa kuin viereisellä Nesteellä ja autona jonoksi asti, Nesteellä ei tarvinnut jonottaa. Vähän ihmetytti ihmisten laskutaito hirmuisen säästön äärellä. :)
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös