Seuraa alla olevaa videota nähdäksesi, miten asennat sivustomme verkkosovelluksena aloitusnäytöllesi.
Huom: This feature may not be available in some browsers.
eli ei tätä tosiaan ole varaa myydä koskaan. Se on käytettävä loppuun asti ja vielä lopuksi tuhkatkin leviteltävä koppiin kun ei tämän jälkeen ole arkkuun varaa.Kävikö tässä just niin, kuin olen monelle harrasteauton tai koneen tai veneen ostajalle sanonut? Huonosta aihiosta maksat aina liikaa ja hyvästä harvemmin, vaikka hyvä tuntuisi ylihintaiselta.Aika vaikea olisi kyllä uskoa, jos joku väittäisi omistavansa kalliimmaksi tuleen 865:n kuin mitä tämä tulee olemaan valmistuttuaaneli ei tätä tosiaan ole varaa myydä koskaan. Se on käytettävä loppuun asti ja vielä lopuksi tuhkatkin leviteltävä koppiin kun ei tämän jälkeen ole arkkuun varaa.
Vaihteisto on nyt onnistuneesti suolistettu ja oikeassa elämässä myös koottu. Mennään kuitenkin askel kerrallaan, eli purku:
https://juubi.hlan.net/index.php?page=tractor/865/GearboxDisassembly
Kävikö tässä just niin, kuin olen monelle harrasteauton tai koneen tai veneen ostajalle sanonut? Huonosta aihiosta maksat aina liikaa ja hyvästä harvemmin, vaikka hyvä tuntuisi ylihintaiselta.
Itse olen kovasti päättnyt, että isoja työmaita en hanki, ellen nimenomaan tekemisen ilosta halua tehdä. Monesti vaikka ilmaiseksi saisi, niin lopputulos on kalliimpi kuin valmiiksi ehjä. Jos on vähäinen tarve ja hyväksyy viat, mitä korjataan tarpeen tullen, on huonompikin aihio vaihtoehto. Mutra harvoin huonosta kannattaa uudenveroista alkaa tekemään.
Ei hätää, tästä on tulossa markkinoiden kannalta katsottuna arvoton sekasikiöTuo kun aikanaan valmistuu, niin pakkolunastavat Valtran museoon![]()
Ensimmäinen auto oli "ehjänä" ostettu, johon sai sitten tehdä ihan sen edestä kuin olisi romuna hankkinut. Pakettiauton ostin "ehjänä", no sen oireet korjattiin myyjäliikkeen toimesta ja varsinaisen vian sain kiinni nyt vasta paljon myöhemmin.
Kuis paljon tässä oli tunteja alla? Omaan 565 entisöintiin kun vertaa jolla on varmasti menty yli kymppitonni tunneissa niin ei pahastikkaan ollu vaihteiston osat noin kulunut vesiöljyillä vaikka on vanhaa meltorautas osat verrattuna tämän päivän karkaisuosaamiseen. Pakosti tuolla on menty ilman öljyjä kenties. Uskallatko paljastaa vaihteistorempan hintahaarukkaa? Itte uusin vain laakerit ja tiivisteet, pinioni ja lautaspyörä olisi pitänyt uusia mutta ei rahallisesti oikein pystynyt. Pari tonnia ja ylikin meni ittellä heittämällä 565 sen vaihelootan, perä ja naparemppaan.Kylläpä sitä tässä on enimmäkseen kaikki hajalla. Pinjoniakselin läpikäynti:
https://juubi.hlan.net/index.php?page=tractor/865/GearboxPinionShaft
Noin 8800 tuntia on mittarissa, eikä nyt mitään erityistä syytä ole ilmennyt etteikö vastaisi todellisuutta. Kyllä tämä on varmasti ollut huonolla huollolla kun liukulaakerit olivat tuossa kunnossa. Riittääkö tuohon tuhoon sitten öljyjen vaihtamattomuus vai onko tosiaan lisäksi pyörinyt hetken kuivana.Kuis paljon tässä oli tunteja alla? Omaan 565 entisöintiin kun vertaa jolla on varmasti menty yli kymppitonni tunneissa niin ei pahastikkaan ollu vaihteiston osat noin kulunut vesiöljyillä vaikka on vanhaa meltorautas osat verrattuna tämän päivän karkaisuosaamiseen. Pakosti tuolla on menty ilman öljyjä kenties. Uskallatko paljastaa vaihteistorempan hintahaarukkaa? Itte uusin vain laakerit ja tiivisteet, pinioni ja lautaspyörä olisi pitänyt uusia mutta ei rahallisesti oikein pystynyt. Pari tonnia ja ylikin meni ittellä heittämällä 565 sen vaihelootan, perä ja naparemppaan.
8000-sarjaan reman aski on maksanut 2018 vuonna noin 8000€ alvilla, eli olisiko alv 0 hinta sitten lähellä tuota tänä päivänä.Paljonkohan reman - laatikko maksaa? Tai olisiko hajua jopa 8000 tai alkupää T-Valtrojen laatikon hinnasta?
Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi
Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.
Luo käyttäjätili
Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.