Älytöntä

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Josva
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Tai dynamiittinipussa yksi nalli, sitä ei voi vetää pois sieltä nipusta ja laittaa vaikka rukkasen tai kengän sisään.
 
Nuori työntekijäni parkkeeraa aina Bimmerinsä näin. Kysyin miksi?
Kuulemma etupyörät ottaa lokasuojaan kiinni jos kääntää liian paljon, eikö tämäkin ole vähän Älytöntä tuunaamista?
bimmeri.webp
 
Viimeksi muokattu:
Niin..... pyörien on mahduttava tasaisella alustalla kääntymään, mihinkään kiinni ottamatta "laidasta-laitaan"
 
Ja tuollaiset alustanlasku mötöstykset, on jokapäivä vaarantamassa liikennettä.
Lisää valvontaa ja uusintakatsastuksia, pikku sakot ja muut ei vaikuta.
 
Jarrutat ja väistät hirveä > lentelee renkaankappaleita tai lokasuojia.

Tarvittaisiin lisää kummelin Pikku Henryjä, jotka kertoisivat että
- sä oot häpäissy ittes
- muut nauraa sulle
 
Ite kun olen monestakin syystä joutunu ennemminkin korottamaan ku madaltamaan autojani niin hauskana muistuu jonkun laisahdus. -Vain kääpiöt madaltavat autojaan. Älykääpiötkö:)

Toki madaltaminenkin kuuluu osaan kehityskaartamme, suunnittelimpa itsekkin joskus hankkivani -64 vuosmallin kuplavolsuuni pienempihalkaisijaiset vanteet ja renkaat. Sommoset olin nähnyt rallikrossikuplas. No onneks jäi suunnittelun asteelle
 
Pärjää töissä kuitenkin auttavasti?
pärjää, ihan fiksun oloinen nuori ihminen. Tuhlaa vain kaikki rahansa bimmeriharrastukseen, BMW,tä on useita ja kaikki tuunattu mielestäni ajokelvottomiksi. Monesti on jäänyt tienpäälle yliviritettyjen koneiden lauetessa, rengas ongelmiakin tuntuu olevan. Ei niillä kovin kauaksi uskalla lähteä.
 
Ite kun olen monestakin syystä joutunu ennemminkin korottamaan ku madaltamaan autojani niin hauskana muistuu jonkun laisahdus. -Vain kääpiöt madaltavat autojaan. Älykääpiötkö:)

Tästä muistuikin eräs tapaus kun mihin törmäsin töissä. Pispalassa oli tietyömaa meneillään ja olivat vähän suurpiirteisiä kun tekivät sivu/pihateiden väliaikaisia liittymiä. No sieltä aamulla eräs asukas lähti uudella M-sportilla ja siinä risteyksessä kun tämä pikkutie laski jyrkästi siihen isommalle niin puskuri ynnä muuta hajalle.
Urakoitsija ja kaupunki sitten meinasi että on madallettu ja laiton auto ei siinä ota alkuperäis kuntoisen auton mikään osa kiinni ja he on ne testannu.
Vähän aikaa tämä auton omistaja oli tätä kuunnellu jonka jälkeen hankki dokumentit että auto on sellanen kuin tehtaalta tullut, mittautti maavarat ja kylkeen sitten lakitekstit. Oli siinä jonkin aikaa nikotelleet kun olivat nämä dokumentit saaneet eteensä.
Kallis oli kuulemma remontti.
 
On minullakin ollut auto joka oli madallettu maksimiinsa, C2 - Kadetti, etupää lepäsi miltei pohjaanlyöntikumien varassa, erään kerran sitten ensilumen tullessa silloisen asuinpaikan parkkipaikalle kurvatessa ooppeli otti ja puski ittensä parkkipaikan erottelukiveyksen päälle jääden etupalakista ikävästi nakeriin, vetoapua tarvittiin :D
 
pärjää, ihan fiksun oloinen nuori ihminen. Tuhlaa vain kaikki rahansa bimmeriharrastukseen, BMW,tä on useita ja kaikki tuunattu mielestäni ajokelvottomiksi. Monesti on jäänyt tienpäälle yliviritettyjen koneiden lauetessa, rengas ongelmiakin tuntuu olevan. Ei niillä kovin kauaksi uskalla lähteä.

Harrastukset on väärät jos ei kaikki rahat mene väittävät :D

Kaveri kans noita bemareita harrastaa, tykästynyt E34:siin useempi löytyy 520 :sta M5 seen Sekä turbomini
Tossa useemman sällin porukka ja varaosat hommaavat ostamalla autoja niin lopulta ei hirveästi jää osille hintaa ja on siinä useemman kerran niinkin käynyt että pilkkahinnalla ostettu auto onkin päätynyt ajoon kun viaksi paljastunut joku halpa ja yksinkertainen vika. Myyty hyvällä voitolla eteenpäin.
Tää samainen poppoo osteli varsinkin 535:sia muutama vuosi sitten kun oli hinnat kohdillaan. Eipä ole enään ja kyseisten bimmereiden moottori ja voimansiirto aika haluttuja kestävyyden takia. Helppoja viritettäviä.
Tän kyseisen työkaverin veli multa osti useempi vuosi sitten 535 turbon. Koitettu houkutella jos vaikka se ja M5 oli jossain kohtaa varttimaililla rinnakkain. toi turbo on edelleenkin katulaillisissa säädöissä.
 
D- mallin Kadettissa on jo keulassa aurauslevy valmiina, hyvä sillä sitten madallettuna on aurata . Mutta kun jää jokapaikkaan nalkkiin.
 
mielestäni ajokelvottomiksi

Meitä on moneen junaan. Muistan miten joskus alkusyksystä meinasin jo kommentoida viestiisi miten Lapin-reissuun auton pitäisi olla mukavuuspainotteinen tinkien kaikesta muusta. (sori karrikoin ja yleistän, en nyt keksinyt missä yhteydessä ja threadissa tuosta mainitsit)

Itse reilu 6v takaperin ostin harrasteliikuttimen Oulusta. Lie foorumia seuraavalle itsestäänselvyys, eli Audin 2.2 litrainen turbo-vitonen farmarikorissa (vetokoukulla toki). Pakoputki oli ja on mallia 3-4" putki hyvin virtaavalla mutta sitäkin vähäisemmällä vaimennuskalustolla. Oulusta ajelin auton lyhyitä tankkaus- ym taukoja lukuunottamatta Nurmijärvelle kertaistumalta ja muutaman ensimmäisen ajokilometrin jälkeen lopun reissun äänentoiston sai hoitaa rivivitonen, kuten niin monasti myös tuon reissun jälkeen. Tuossa "saundissa" ja paikoin raa'assa voimassa (toki liian vähäisessä) on se jokin.

Nykyinen käyttöauto on tehtaan jäljiltä etupyörän edestä tällä korkeudella:
upload_2018-11-14_19-36-14.webp

Eli sisälokarin etureuna KARHU-tekstin puolivälissä ja puskurin alaosan muovit tölkin yläpinnan alapuolella. Etupyörän yläreuna on aika tarkkaan pyörän kaaren tasolla, mutta toki OEM-varustein ja autovalmistajan preferoimin renkain mitään ongelmaa ei pääse syntymään. Silti voisin koska tahansa (kesärengaskeleillä) lähteä tuolla heittämään Lapin-reissua. Ajo-ominaisuudet ja ajettavuus, auton äänimaailma, hyvät ja monipuoliset penkit, yleinen fiilis... Ne on mulle sitä mukavuutta. Ja noissa jakkaroissa kestää kyllä tasan sen mitä yhdellä tankilla pääsee. Jos jotain kaipaan, niin voimaa ja vääntöä saisi olla lisää ja kattoluukun voisin vaihtaa parkkitutkaan.

Ja jotta ei jäisi väärää kuvaa, niin en arvosta pilalle madallettuja kapistuksia tai överi-madalluksia juuri muutenkaan. Sopivat, auton luonteeseen kuuluvat madallukset on ok, samoin esim. valmistajien suosittelemat madallussarjat. Toisaalta taas sattuu silmään madaltamattomat katiskat, joissa on iso vanne ja matala kumi ja 10-15cm kumin pinnasta pyörän kaareen.

PS. Ja Lapin-reissu kesärengaskelillä siitä syystä, että mulla ei ole mitään käsitystä Lapin talvesta ja tienhoidosta. Enkä ole tehnyt sopimusta Lapin teiden talvikunnossapidostakaan, joten...
 
Ei tommosessa madalluksessa ole mitään pahaa, ellei autosta tehdä ajokelvotonta. Joskus pitää kuunnella tuota äänimaailmaa, pari tuntia sitten kuuntelin vanhojen B-ryhmäläisten äänimaailmaa. Kyllä siinä nouse iho ”kananlihalle”, ainakin mulla.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös