Tyhtiksen sisu kontio 1975

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja tyhtis
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Jostain netistä eilen noita etsiessäni luin, että Leylandissa olisi myös mahdollisesti ollut sovitelevy 54 mm termostaatille.
 
Nyt vetkun ja sisu naamakirja ryhmissä tultiin kanssa tulokseen että ainakin ensi alkuun valmetin tms 83 termari reikään ja vetoja (jos ei tule haasteita toimivuudesta)

Jatkan kuiten etsimistä ja pian sitä saattaa muutakin hyvää tarve osaa löytyä vahingossa.

Mutta paikallinen sisu liike (jossa tietoa ja taitoa ja kirjat vielä näinkin vanhaan) tuumasivat että vaikea paikka ku ei osa numerolla löydä toimittajilta mitään ku ei oota.

Tavo Tampereelle soitin sieltä löytyi mies joka tietää vanhoistakin sisusta aikoi etsiä soitti 3h jälkeen takaisin ja valitteli ettei heidänkään kautta enää saa termostaattia.

ACU-1686-Y02 jos kuulin oikein oli Sisun osanumero sille vielä.
 
Valmetin 905 611 moottorin termari halkaisija muutaman millin pienempi mutta iso osake kotelossa joten uskon ettei haittaa. Ja paperi tiiviste kotelon kannessa.

Tuota sovitelevy hommaa aloin miettii että pitää kurkata pintaa syvemmälle koteloon nimittäin tuon orig termostaatin alempi osa on 54mm halkaisija...
 
Eilen sai sm haettua kotia pitihän se käyä kontioon tutustuttamassa ennen purku töitä.

On niissä vain kummasti kokoeroa hyvin hoksaa kehityksen autoissa kun näillä ajelee ja tuo rinnakkain.

20260811_175949.webp


20260811_180010.webp


20260811_180444.webp


20260811_180450.webp
 
Nyt on kontiossa valmetin 905 raktorin termostaatti paikoillaan (valmet 611 moottorin)
Etsiskelen edelleen alkuperäistä termaria.
Hyvin tuntuu ainakin koeajo lenkin pelaavan noinkin. Lämmöt pysyy kurissa ei seilaa tms ongelmia. Ja hyttään tulee myös kuumaa.
 
Noniin uudella termarilla ajettu kontiolla kuormalla ja ilman tuntuisi hyvin toimivan tyhjänä vähän käy viileänä mittarissa lämmöt noin 75 ja kuorman kanssa jaksaa sitten pysyä sielä 80 nurkilla tasaisesti.
Kaihtimella saa halutessaan sitten kyllä tyhjänäkin lämmöt 80. Joten tuntuisi olevan toimiva systeemi nyt.

Tänään sitten puuhailin tubellesvanteisiin ja 295 renkaisiin jokka jäi sm telilta (siis erikseen 8,25 vanteet joihin laitettiin 295 renkaat)

Tuommoisella kartioterällä pinnapultin reikiin kartiot koska lukkovanteisa on keskitys kartiot? Ja muttereissa kiinteät "prikat" joissa tuo kartiot.

Putsata vanteita ja sutia mustaksi jumpata paikoilleen jos tämä onnistui eikä ravista niin voisi käyttää puhalluksessa ja maalauksessa vanteet.

Onkos muuten tietoa meneekö kontioon taakse 9 tuumasilla vanteilla 295 renkaat vai pitääkö taaksekkin hommata 8,25 vanteet?? Sattuneesta syystä olisi noita 9 tuumaisia omasta takaa.

Jotenkin haluaa tubelles rattaat alle kun autolla tulee ajeltua on hieman helpompaa uusien hommaaminen ja kyllähän nuo sisuskumelliset lämpiää melkolailla kuorman kanssa ei kärsi pidellä pitkästi 80 vauhtia.....

20260913_114834.webp


20260913_114847.webp


20260913_114828.webp


20260913_114742.webp


20260913_114733.webp
 
Sitten olisi myös kontioon rojehtina oviin tarrat ajanhenkeen
Nimi
Puh nro
Paikkakunta

Mietin eikös olisi aikalailla 70 lukua?
Nimi kaarella ylös
Lankapuhelimen kuva /luurin kuva keskelle johon numero (saisi nyky pitkän numeron ns häivytettyä)
Alle sitten paikkakunta vaakaan????

Jotenki ei minusta sovi nykyaikainen vain vaakaan Nimi paikkakunta tätsit???
 
Jos takana on sisäpuolella vaan tilaa laittaa se 9 tuumainen vanne niin kyllä ne voi sinne laittaa, 315 leveä rengas vaatii sitten pakosta ne 9 tuumaiset
 
Jos takana on sisäpuolella vaan tilaa laittaa se 9 tuumainen vanne niin kyllä ne voi sinne laittaa, 315 leveä rengas vaatii sitten pakosta ne 9 tuumaiset
Joo 315 vaatisi jo 9 tuumaisen vanteen mutta kehäkin kasvaa tuossa koossa jo sen verran paljon että alkaa nuo lokasuojat menee ahtaaksi jne ... joten ajatus laittaa myös taakse 295 renkaat. Jäi niitä ylitte kun muutin sm 295-----> 315 kokoon
 
Joo 315 vaatisi jo 9 tuumaisen vanteen mutta kehäkin kasvaa tuossa koossa jo sen verran paljon että alkaa nuo lokasuojat menee ahtaaksi jne ... joten ajatus laittaa myös taakse 295 renkaat. Jäi niitä ylitte kun muutin sm 295-----> 315 kokoon
Ei välltämättä kehä kasva jos laittaa 70 sarjan renkaat niin on pari senttiä matalammat kuin 295/80
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös