Polkupyörän ketjut/rattaat, vaihteet, navat …jne.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Trakpa
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Aika annelista on toi profiili kyllä mitä tuosta kuvasta sai selvää. Mä ehkä hiplaisin jo hiiren selkää...
 
Jåå å sähkärin takanavan suunnalta alkanu kuulua outoa ääntä...just ku mainitsin jotain noista halpis osista prkl
 
Range extenderiä vähä tekis mieli, iso valonheitin kun menee piiloon, alkaa muuten lämpötila tippuun jo aika vinhasti. Rajansa paljonko voi vetoa lisäämällä paikata lämpötilaa :burnout:


1757074501581.webp
 
Koeponnistin bike24 nettikaupan pikatoimituksen. Perjantaina klo15 tilasin pyöräilykengät ja eilen puolen päivän aikaan toi kuriiri pihaan. Kymppi tuli lisää hintaa tuosta express-toimituksesta.
 
Koeponnistin bike24 nettikaupan pikatoimituksen. Perjantaina klo15 tilasin pyöräilykengät ja eilen puolen päivän aikaan toi kuriiri pihaan. Kymppi tuli lisää hintaa tuosta express-toimituksesta.
Houkuttelevaa :haisemaan:

Minullaki tuli bike24 perille, vaikka osote oli vähä niinkun sinnepäin. Kuva toimitetusta paketista, jota en saa auki, koska paketin tiedot ei täsmää. Päälle vielä sähköposti, jossa käskettiin nauttia tilauksen sisällöstö kuriirilta :eka: Mahdollisuuksia monia, mutta homma meni kuitenkin maaliin.

Semmonen pinnakireällä mittari vissiin tarviis olla, kun ostelee pienemmissä erissä, niin harrasteen kustannukset pysyy kurissa :baghead:
 
Eipä ole ollut Vittorian renkaista kokemusta, mutta pojan 27,5 tuli sellainen nyt taakse kulahtaneen ja pykineen tilalle, oikeastaan pääsyy oli vanteen löystyminen ja kierous eli pyöräsepällä kävi ja oikaisu maksoi 40€. Muista hiluista toki tuli enemmän kun ulkokumin lisäksi uutta meni takapakka ja ketju, varsin valmiita molemmat. Pojalle hommattiin Orbean pyörä uutena ja aika tyytyväinen olen ollut siihen että mentiin suht pitkästi ennen remonttia
 
Ei nyt suoraan fillariaiheinen, mutta miten @james_III ne JBL Endurance luurit mahtaisi sopia kuulosuojainten alle?
Kuvissa näyttää, että voisi onnistua, mutta on hiukan arvokkaat ostaa vaan testattavaksi.
Nykyiset napit pukkaa itsensä ulos korvasta ja heiluvat sitten suojaimen kupissa.
 
Ei nyt suoraan fillariaiheinen, mutta miten @james_III ne JBL Endurance luurit mahtaisi sopia kuulosuojainten alle?
Kuvissa näyttää, että voisi onnistua, mutta on hiukan arvokkaat ostaa vaan testattavaksi.
Nykyiset napit pukkaa itsensä ulos korvasta ja heiluvat sitten suojaimen kupissa.
Eipä tullu mieleenkä, mut juu, sama juttu, että napit tippuu kuulosuojaimiin. Menin ja tein ihmiskokeen, aiheessa pysyttäessä, 43 minuuttia ryhmäpyöräilyä Puuilon "seklerit" päässä :vipottaa: Mielestäni mahtuu olemaan, silmälasinsankojen kanssa samassa nipussa. Jotaki extra tuntemuksia oli, kun laitto kuulosuojaimet päähän, mutta ei ne kyllä yllättäen pehmusteen alle jääny taikka ainaka minulla mihinkään painaneet. Menee melki ulkokäyttöön tarpeen ilmetessä :peukku:
 
Vaihdoin läskiin stemmin ja edellisen hattu ei käynyt + piti saada yksi korokerengas lisää tuhon yläpuolelle. Ei ollut kuin nailonia ja huomenna töiden jälkeen pitäisi päästä ajamaan. Täytyy huomenissa hakea mustaa pomia ja sorvuutella hiukan nätimpi. Upotus tuolle pultinkannalle ja samalla hukata nuo hiilikuiturinkulat tuolta alapuolelta.

IMG_1273.webp
 
Jatkoin JBL luurien testausta, menee kypäräpipon allakin aika mukavan huomaamatta, tuulen suhinointiin ei vaikuttanu puolesta eikä vastaan. Hipasu koskettimet vähä huonot, helpompi komentaa ihan puhelimella, kun yrittää tehdä virheetöntä kaksois- taikka peräti kolmoisklikkausta.

Tubeless litku ei joko toimi pakkasella taikka sitte se on menny vanhaksi, ulos kupli niinku saippuakuplia. Olipa villejä käännöksiä, ennenkun ekaa kertaa kopsahti vanteelle ja tajusi alakohdan paineen menneen yläpuolelle :outs: Siinä kohtaa ollukka sitte enää kun leuka rintaan ja pumppua esille.

Onkoha olemassa semmosia etulamputtimia mitkä pystys oleen samalla latauksessa virtapankilla, kun ovatten päällä? Sit jos olis vielä USB-C :eyepop:
Toki jotenki vois kokeilla hakkeroida ton nykysenki, käyttöö kuitenki niin vähä :sahaa:

1760725209834.webp
 
Jahs, komento takasin, motonetin alelaarista pari suvee takaperin käteen tarttunu Fastr 1600 ainakin indigoi lataamista vaikka etureuna on kirkkaana, jatkamme harjotteita.


Tuommonen olis kaiketi hyvä, mut ei ny ole semmosta, kun ei ole edes eturenkaassa ilmaa :persauki:

1760771502852.webp
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös