Naakan pesä prkl...

rölli

Kähmy
Ilman aikaisempaa kokemusta pitäisi poistaa naakanpesä savupiipusta.
On kuulemma hankala homma, eli aloitanko dynamiitilla vai jollain
hieman hienovaraisemmalla keinolla:epätieto:
 
Ilman aikaisempaa kokemusta pitäisi poistaa naakanpesä savupiipusta.
On kuulemma hankala homma, eli aloitanko dynamiitilla vai jollain
hieman hienovaraisemmalla keinolla:epätieto:
Jos käytät rautakankea, niin semmonen jossa on lenkki päässä ja siihen naru. En minä vaan appiukko. 😄
 
Yllättävän sitkeätä on pesän rakenne, pari kertaa sellaisen purkaneena. Rauta putkella helpointa lyödä pesästä läpi jolloin se alkaa purkua alaspäin,
 
PAikallisella pitkänlinjan nokisutarilla, jo eläkkeellä oleva mutta tekee tutuille vielä sutimisia tää koulukaveri, on tettänyt neljän tuuman jääkairaan jatkovarsia. Sillä porailee naakanpesistä läpi.
Pienemmät, vastaperustetut eli uoden-pari olleet pesät menee sutarin painomollilla ilman harjaa tai sitte lyhyellä lenkkipää rautakangella. Rojut poistetaan alakautta. SItte se kysyy asiakkaalta " Haluatko että käyn joka vuosi poistamassa naakanpesän vai ostatko multa verkon tonne piipunpäähän..."
 
Meilläkin yritti naakka pesiä🤦. Minä huomasin sen siitä että lämmitys kattilan veto heikkeni. Minähän tietenki latasin pesän täyteen ja vetoluukut auki. Alako vetämään piipun suusta lensi kipinöitä ja hormin nuohous luukusta löyty hiiltyneitä risuja😆. Jotain hyötyä että kattila on niin horo saa tarvittaessa savukaasujen lämpötilan liki 500 astetta liekki menee pitkälle hormiin🤣.
 
Jotain samantapaista meilläkin ilmeisesti tapahtui. Sattui kerran 15 vuotta sitten katse osumaan (7-reikäiseen) savupiippuun, kun sieltä nousi mustaa savua ja pari naakkaa istuskeli piipun toisella reunalla. Katsoivat, kun koti paloi. Öljylämmitys, joten en tiedä miten tuli piippuun pääsi, mutta toista kertaa en mustaa savua nähnyt.
 
Naakan pesä jonka viimeksi rukiin oli noin 35cm paksu, pohjalla keppejä, sitten korsia heinää savea pehmukkeet. Tosissaan sai tehä töitä että purkui ja putosi alas.
Sutari puhui, että on raaka lintu lintu, kun myöhemmin pesinnän aloittava saattaa tehdä pesän aloituksen jo hautovan laji toverin yläpuolelle.
 
Kerran joskus +10v sitten naakat yritti, tekivät tuohon autiolle vanhalle puolelle pesää piippuun. Setä laitto verkon naakkojen päälle ja sen jälkeen naakat on pysyneet kaukana.
 
Jotain samantapaista meilläkin ilmeisesti tapahtui. Sattui kerran 15 vuotta sitten katse osumaan (7-reikäiseen) savupiippuun, kun sieltä nousi mustaa savua ja pari naakkaa istuskeli piipun toisella reunalla. Katsoivat, kun koti paloi. Öljylämmitys, joten en tiedä miten tuli piippuun pääsi, mutta toista kertaa en mustaa savua nähnyt.
Naamat alko tekeen pesään piippuun. Sattu oleen puikattilan hormi ja puukattilan kyljessä öljypoltin. Tangolla muutama reikä pesään, poltin päälle ja ohituspellit auki.pari tuntia se pesä kärys siä hormissa ennen ku sytty palaan kunnolla.
 
Naapurin piipussa oli myös naakan pesä. Hankala, kun vanha peltikatto jyrkkä, eikä kunnon kattotikkaitakaan. Pesä oli piipun suusta n. 4 metriä syvällä. Tehtiin siis piipun kylkeen reikä ja kiskottiin kaikki pesäroskat pois. Iso saavi tuli täyteen niistä pesätarpeista.
Paha eläin, mutta oppii, kun poksauttaa muutaman kerran piipun päällä olevat hengiltä. Eivät tule enää samalle piipulle, tontillekaan.
Tietenkin piipun suu täytyy verkottaa.
 
Tuo on jostain opittua, minun mökin pihapiirissä olevaan isoon haapapuun tikankoloon yrittivät pesiä.
Pari kertaa niitä ammuin ilmakiväärillä, mutta ohi. Sen jälkeen katosivat heti, kun menin pihalle kiväärin kanssa.
Vesisankon kanssa kun meni pihalle, niin samoilla sijoilla ääntelivät.
 
imuautolla lähtee tiukempikin, yläkautta imua ja välillä letkua ylös et saa pitkiä risuja vähemmälle.. rohkee heittää palavan paperin piippuun.. pirullisia lintuja ja tuntuu et lisääntyneet pirusti.. ilmakivääriä lähtevät täälläkin karkuun.. joskus riittää kun avaa hallin oven.. pitääkin muistaa pateja käydä ostamas..
 
Yhdessä paikassa yrittivät imuautolla putsata hormeja, joita oli kolmessa piipussa 18 kpl ja olleet 20 vuotta uunit lämmitämättä.
Sai hieman pintarojua poies...nokisutari teki viikon töitä, osa hormeista jouduttiin tekeen reikä kylkeen, pahimmissa hormeissa pesien vahvuus oli yli kaksi metriä.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös