Polttimo päävirtakytkimen rinnalla on aika hyvä ja kestävä ratkaisu. Jos päävirta on katkaistuna ja vaikka starttia käytetään, vain lamppu syttyy palamaan. Saattaa kuitenkin olla, että muistit häviää, koska jännite putoaa nollaan. Riippuu kuinka herkät muistit on.
Muitakin konsteja on käytössä.
Akusta otetaan pienen sulakkeen läpi suoraan jännite muisteille ja johonkin muuhunkin käyttöön. Linja-autoissa päävirtakytkin on jo vuosikymmenet ollut sähköohjattu. Tätä jännitettä ei johdeta ollenkaan esimerkiksi virtalukolle. Virtalukko saattaa myös olla lukittuna ilman jännitettä. Tästä taas seuraa, että ohjauslukkoa ei saada pois päältä ilman akkua eikä virta-avainta pois lukosta.
En malta olla esittelemättä maavuotojen etsimislaitetta normaalilla 230 V verkkojännitteellä. En suosittele ketään sitä rakentamaan, mutta ennen tämä oli yleinen laite autokorjaamoissa.
Siinä vaihe otetaan hohtolampun läpi eristettyyn kosketinpuikkoon. Vain pieni kärki on eristämätön. Rautalevy maadoitetaan ja tutkittava laite vaikkapa purettu ankkuri asetetaan levyn päälle. Kun puikolla kosketetaan levyä, lamppu syttyy palamaan. Nyt puikolla kosketetaan kollektoria tai vaihtovirtalaturin virtarengasta. Jos lamppu palaa, käämi vuotaa runkoon. Samoin voidaan tutkia myös kenttäkäämien maavuodot. Kun eri käämit irrotetaan toisistaan, saadaan selville vioittunut käämi. Yleismittari ei näytä, kun jännite on niin pieni.
On varmistuttava, että vaihe tulee nimenomaan kosketuspuikkoon, eikä pöytälevyyn. Tässä palaan huomautuksena kuumaan keskusteluun maadoteusta pistorasiasta. Suomalaisessa standardissa vaihe voi tulla kumpaan napaan tahansa, kun pistotulppa käy kummin päin tahansa. Hohtolamppu on erikoislaite, enkä käy sitä nyt selittämään.
Tarkastuksen aikana osiin ei saa koskea. Älkää kukaan tehkö laitetta.