Mitäs sitä onkaan tullu tänään tehtyä

Piti kiukaan omatekosta harjateräsarinaa vähän korjata, neljä poikkipienaa oli menny piikeiksi, eli siis rauta hävinnyt. Parempi kun valuarinat, niillä ei tahtunu paljon yli vuotta päästä. Ja helppo korjata ne huonoks menneet.
Tossa se teos syyskuussa 2023...
IMG_20230917_230914.webp
 
Joonan harja konetta kommentoin.
Kun tuonne lipsahtaa harjan ja suojan väliin jotain, tulee se yläpuolelta kovaa käsille, tai munille. Ottaisin suojasta pätkän pois alareunasta, jolloin ei ole niin isoa väliin menon vaaraa.
Muuten tuo on hyvä moneen putsaukseen.
Muutetaan kun on seuraavan kerran joutava päivä tai tulee muutenvaan pakollinen tarve tehä jotain.
 
Aamusta ekana klo 8,00 katsastukseen 36 vuotiasta Mitsua, kesäkulkinetta. Toimistossa oli rauhallista, annoin avaimet katsastusmiehelle. Saatesanoilla, tuohon autoon tämä avain on laitettava virtalukkoon, ja avainta kääntämällä käynnistettävä. Ei käynnisty mistään napista. Toimistovirkailiakin nauroi pitkään, samoin katsastusmiehet. No hyvinhän se ajelu näkyi katsurilta sujuneen, ajoi ulos, sanaili tässähän tämä, ei mitään vikaa. Mielestäni oli,:raaps: käsijarrulla heittoa 4% mistäköhän tuo, muut käyttöjarrut oli onnistunut polkemaan nolla poikkeamaan. Katsuri ihmetteli, minkälainen tämä on, kun antaa vähäpäästöisen arvot kirkkaasti, vaikka ei ole merkitty vähäpäästöiseksi.
 
Kävin vähän kaveria jeesaamassa. Oli tullu ongelmia robsonin kanssa ja kun ikää on sen 20 vuotta niin kunto vähän niin ja näin. Oli jääny johonkin mökkitiellä jumiin ja menny koskeen tohon niin ongelmat alko. Juu puretaan pois. Jahas täällä mikään suostu aukeen :kiroaa:
Hain sitte plasman, leikkelin turhat osat pois ja tulppasin pahemmin vuotavan puolen ( loppu tulpat kesken)
 
Kotiuduin reissulta. Rantasauna ja parit sihit grillimakkaran kera.
Jokivesi oli jo 19 asteista. Tuli uitua oikein kahteen otteeseen.
 
Vaihdoin vaimon Aurikseen jarruvalopolttimon. Oli vaikeaa työskennellä, tehdä mitään normaaleja toimenpiteitä (nykäistä tai lasauttaa kämmenellä), että saisi takavalon kotelon irti. Heti vaimo sanoi, että särkyy, ettei noin voi tehdä, eikä takavalopolttimoita voi vaihtaa itse, kun omistajan oppaassa ohjataan korjaamolle ko. kohdassa.

Sanoin, että pitää kai sitten katsoa Youtubesta. Kävin talossa sisällä, viivyin hetken. Vaimo kysyi, mitä siellä sanottiin. Sanoin, että siellä oli ensimmäisenä ohjeena, että vaimo pitää saada työmaalta pois, että voi toimia normaalisti.

Vaihdettu.
 
Vaihdoin vaimon Aurikseen jarruvalopolttimon. Oli vaikeaa työskennellä, tehdä mitään normaaleja toimenpiteitä (nykäistä tai lasauttaa kämmenellä), että saisi takavalon kotelon irti. Heti vaimo sanoi, että särkyy, ettei noin voi tehdä, eikä takavalopolttimoita voi vaihtaa itse, kun omistajan oppaassa ohjataan korjaamolle ko. kohdassa.

Sanoin, että pitää kai sitten katsoa Youtubesta. Kävin talossa sisällä, viivyin hetken. Vaimo kysyi, mitä siellä sanottiin. Sanoin, että siellä oli ensimmäisenä ohjeena, että vaimo pitää saada työmaalta pois, että voi toimia normaalisti.

Vaihdettu.
Just tuossa ennen suihkua ja iltapuuhia vaihdoin ajovalopolttimon ja kysyin hellun mukaan seuralaiseksi, vaihtui mutta eipä hän vaimo olekkaan. :virne:
 
Joskus on ollut tilanteita, että Naisen tai tyttösen käsi on ollut pelastava tekijä jonkun ahtaan paikan hommassa.
Itte en muista mutta velimies kuka paljon teki remonssia aikoinaan kertoi.
 
Ruohonleikkurin kävin hakemassa riiheltä. Huskin tapaan eka startilla lähti kuin eilen olis jätetty, akkuakaan ei ole ladattu tuosta varmaan koskaan ulkopuolsella laturilla. Ja taitaa olla orkkisakku, 10 vuotta vanha. Ei ne pienkoneiden akut kestä... :kiroaa: Mutta eipä terät lähtenytkään pyörimään. Oli hihnan kiristimen linkku ruostunut jumiin. Ei ole nippaa ja pesussa oli syksyllä varmaan vettä mennyt ja ruostunut vaikka jotain deodoranttia sinne yritin ruiskutella. Siis ei kiristinrulla, vaan se nivel, missä kiristin käntyy. Ja on runkonivelen tapissa, eli vissiin pitäis kone katkoa, että saa irti. Nyt tehtiin pielavetinen, WD40 ruiskuttelin ja rengasraudalla heiluttelin. Kun sain liikkeelle, sillein, että tapasi hihnaan, niin kikkailemalla kone käyntiin terät päällä. Sehän heiluu koko ajan kun siihen hihnaan tapaa. Välillä suihkutin öljyä lisää ja niin alkoikin toimia. Hösseliä suihkutin lopuksi, jos siitä vähän imeytyisi voidetta väliin. Pitää alkaa tuota joka ajon jälkeen nyt öljyämään. Pääsee tyttö leikkurin kuljettajaksi huomenna koulun jälkeen. Sen jälkeen pari kuormaa kävin Terrillä lumppia keräämässä. Niitä on loputtomasti.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös