Mitäs sitä onkaan tullu tänään tehtyä

Eilen kahden aikaan aloitettiin istutus, nyt on 2400 tainta maassa. Tuonne pitäisi vielä mennä toiset 2400, ja sitten olisi sukulaisen palstalle 1600 tainta. Mukavaa hommaa.
 
Nyt on kyllä parhaat mahdolliset kelit.
Joo, ei paljon tästä voi parantua. Sopivan pilvistä eikä liian kuuma. Eikä ole ötököitä, myöhemmin tuolla olisi hyvät edellytykset.

Muokkausmies oli löytänyt lapionkin. Liekö hukkunut joskus 80-luvulla salaojituksen yhteydessä. Taidan jättää sen tuohon maamerkiksi, niin siihen voi sitten muutaman vuoden päästä pajukkoa sahatessa vetästä raivaussahalla.
PXL_20250516_111521619.webp
 
Ei tämä oo ku vain 4m leviä. Ja kokoleveydeltähän tuossa on rengasta. Reunimmaiset ja kaks keskimmäistä nousee ylös kuljetus asennossa.

Nyky kylvömäärät kylvää ihan hyvin tälläkin kun kumminkin pitäs ennemmin olla äes kalustoa levittämässä että pysyis edellä. Kumminkin tälläkin sen 40-50ha pyyhkäisee yhteen päivään ihan kevyesti. Taitaa viimekesällä parhaita päiviä olla reilu 60ha 24h aikana. Kyllähän se seuraavalla vaihtokerralla levenee 6m mutta katsotaan nyt kun ei näillä hinnoilla oikein viljanviljelyyn investoida vain pikemminkin rehualan suurennusta suunnitteilla.

Tässä Perttulassa elellään kyllä melko keskellä muutaman tilan viljelysmaita ja näkee melkoisia kalustoeroja ja myös tapoja asioiden tekemiseen.

Meidän takapiha on muistaakseni kokonaisuutena joku 45ha. Tällä naapurilla on omassa hallinnassa viljeltyä/puitavaa kait joku yli 300ha ja urakoi vähän muillekin. Viljelysmetodien propellihattu. Meidän aikana hommasi Tume Geminin, joka muutaman vuoden jälkeen vaihtui Multivan hiustenkuivaajaan (sama toimintaidea kuin sulla koneessa). Käytännössä melkein kaikki on mennyt ja menee suorakylvönä maata muoksimatta.

Sit on tuo lähinaapuri, vanha perinteinen isäntä. Pienet on maat ja nostolaitekoneet (jyrä ei taida nousta, kiinteä traktorin levyinen). Keväällä äestys, kylvö, jyrääminen, syksyllä kiinteäpöytäisellä puimurilla puinti ja sen jälkeen muutama-auraisella auralla maa mustaksi.

Sitten on tuo välimalli, ei ihan seuranta-näköetäisyydellä. Melko perinteistä viljelyä, mutta tehtynä tehokkaasti, kalustoa kun on. Joskus mielenkiinnosta seurasin, niin jos pellot on syysviljalla, niin käytännössä puinnin jälkeen melkolailla puimurin perässä paalataan oljet ja kerätään/kuljetetaan pois, kynnetään pelto, äestetään pelto ja kylvetään. Yhden päivän (vuorokauden) aikana.
 
Pakoputkea piti alkaa korjata vitosta mutta eipä siellä vikaa ollutkaan, pikkusen vasaralla koputtelua ja liitoksen kiristin uudelleen kiinni hieman eri kohtaan.
Käsijarrun säätö ja yhet vanhat nastarenkaat nastattomiksi ni eiköhän sitä saata tiistaille alkaa varailla aikaa.
 
Taivuttelin jotain kannattimia harsolle kasvulaatikoihin. Hydeputki on ihan oiva materiaali tuollaiseen, löytyi hyllystä tarvittavat 18 metriä ja jäi vielä yksi kanki ylikin.
PXL_20250517_153516836.webp

PXL_20250517_153905818.webp
 
Sorvuuttelin hussen leikkuupöytään lisää palikoita. Hihnankiristimen levyn kiinnitysreikä kulunut soikeaksi. Käpyterällä seuraavaan sopivaan mittaan ja nailonista uusi holkki jonka sisään alkuperäisestä holkista laakeri. Parin tunnin työllä säästi taas 45 euroa. 😁

Toki tuli harjoitettua muutakin kuin hiiren napsuttelua, eikä kertaakaan käyneet työasiat ajatuksessa koko aikana, että ihan win-win.
Joku maksaisi moisesta terapiasta ihan setelirahaa.

On muuten typerä toteutus siinä teräpöydän hihnankiristimessä.
 
Ensimmäinen kisapäivä Botniaringillä takana. Olihan työntäyteinen. Tiimikaveri oli hankkinut Locostin jolla eka kisa. Vapaissa harjoituksissa alkoi kone köhimään ja kohdistui lopuksi kammen asentoanturiin. Tuo vaihdettiin ja alkoi käymään. Aika-ajossa kone sitten hirtti kiinni. Kolme tuntia meni vaihtaessa Yamahan moottoripyörän koneen/vaihdelaatikon vaihdossa ensikertalaisilta. Ehti kisaan mukaan mutta sekin porsii lähdön aikana ja nostettin kädet ylös. Tiimin toisesta autosta Samarasta petti etuvanne ja ulos radalta. Neuvostoliitolaisvalmisteisesta magnesiumvanteesta löytyi väsymismurtumia eli muutkin vanteet pitää vaihtaa turvallisuuden vuoksi. Noita 98millin jakoisia vanteita ei varikolta löytynyt joten keskeytysilmoitusta kehiin. Tiimin kolmas auto eli pojan Micra on täydessä kunnossa huomistakin kisaa varten. Aika tyhjän näköinen meidän varikko on tällä herkellä.
20250517_190451.webp
 
Todettu että ryobin mopo kakkospykälällä ei ole enää yhtä vahva kuin se viime syksynä oli.
Arvauksia tavasta otetaan vastaan.....
 
Viisi pihapuuta kaavettu ja karsittu , tyveltä noin 30cm koivuja , 14 kantoa jyrsitty pois , ajettu risua joku kärrikuorma polttokasaan ja jatkettu muita keskeneräsiä hommia.
IMG_20250517_120450_955.webp
IMG_20250517_121453_044.webp
IMG_20250517_125146_174.webp
IMG_20250517_144249_103.webp
IMG_20250517_201605_220.webp
IMG-20250517-WA0042.webp
IMG_20250517_203300_641.webp
 
Tänään olen käynyt kaverin austinin kyydissä, jonka jälkeen olen aloittanut uudestaan Lopen kunnan karhujen kaatamisen. Nyt tämä edellä mainittu aktiviteetti on kulminoitunut humaltumiseen ja saunan lämpötilan monitoroimisen aiheuttamaan armottomaan hikoiluun.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös