Mitäs sitä onkaan tullu tänään tehtyä

Leikkelin alapihan potuista varret poikki, ihan saatanan nopeesti iski rutto niihin. Muutamassa päivässä hyvä kasvusto ruskeena ja hengetön. Saatto nyt ehtiä jo mukuloihinkin asti kun oli noin ärhäkkä.
Loppuajan sit siirtelinkin työkaluja eestaas työmaalla, kun taas sateli vähän väliä. Sain kuiten yhtä pätkää vaille sivuräystäiden laudat laitettua ja oikastua ropelit kattovasat siinä. Hidasta hommaa, kun 2/3 vasoista on kierteellä.

Yhdessä aluskatteen asennusohjeessa oli et kate leikataan auki harjalta. Minkähän takia? Ite en oo koskaan leikannu, mieluummin antanu olla ummessa.
 
Tell me a good met them to Nut, goodo me. Mitkä toimii paremmin Nytkö toimii paremmin melko keskinkertainen pomppivat Zetori

Tänään on siis testattu puheentunnistamista tuntuu toimivan pienin varauksin välimerkkiä tämä ei kyllä osaa ollenkaan.
 
Puutarha hommia, lapiolla, hydraulisella

20260804_165613.webp


20260804_153253.webp
 
Tosta oli hyvä lähtee suunnitteleen aluskatteen laittoa, kun sai väänneltyä kattovasat suunnilleen suoraan räystäslautojen ja ekojen ruoteiden avulla. Tuon tammen maksimaalinen säästämisyritys kyllä haittaa vähän töitä... Kamera tekee kyllä jonkun väännön tohon kuvaan, ei tuo oikee reuna putoo tollai alamäkeen.
WhatsApp Image 2026-08-04 at 18.41.16.webp

Eri lappeille kokeilin erilaisia tekniikoita sille aluskatteelle, kumpikaan ei oikeen yksin laittaessa toiminu. Se alapinta kun on karvanen, niin ei oikeen luistele raakapuun päällä. Ei menny ihan oikosena ja kaikki pussit samanlaisina. Kelpaa tähän.
Harjalle pitää vielä laittaa kapee soiro aluskatetta kunhan saa vähän ruoteita alustaksi.
Ja miettiä, mihin mittaan teen ton välikön kattolipan tuolla takapuolella. Siinähän on säätövaraa, jos alkaa tuntumaan liiankin pitkältä. Tolla parin metrin lisämitalla suojais kyllä aika hyvin.
 
Pahimmin ropeliin kattovasaan piti jättää erityisjärjestelyllä jänkäys päälle odottamaan ruoteiden naulausta, tuo ei suostunu oikeemaan (tai siis pysymään) suorassa pelkän räystäslaudan avulla.
WhatsApp Image 2026-08-05 at 03.35.31.webp
 
Pahimmin ropeliin kattovasaan piti jättää erityisjärjestelyllä jänkäys päälle odottamaan ruoteiden naulausta, tuo ei suostunu oikeemaan (tai siis pysymään) suorassa pelkän räystäslaudan avulla.
Näytä liitetiedosto 171187
Eipä ne oikene,nimim.kokemusta on.Täällä aikoinaan sama homma.Laitoin kolmion mallisia tukipaloja yläjuoksuun ja harjalle.Lankunpätkään kolo ja kaveri väänsi kun ruuvasin paloja.Ihmeen hyvin oikesivat.Jonkinverran vaivaa ruohoa leikatessa liiterin takaseinän lomalaudoituksessa kun laitoin kymmenkunta vajaakanttista lautaa väärinpäin.Sen kanssa pärjää.
 
Pappiksen viimeisetkin osaset sai muovipohjamaalia, kittiä ja hiontaväriä pintaan. Sääennuste lupaa seuraavat 3 päivää 50mm vettä niin tulee rojektiin tauko. On se kyllä kiva maalata kunnon ruiskulla, säädöillä tuntuu olevan vaikutuskin. :)
 
Pressutallin päätyyn pari pallo-kuminauhalenkkiä lahonneiden tilalle ja uudet sisäkumit vannenauhoineen torakan eturenkaisiin.
 
Ylkää painant päivätyös ja sielt kattomaan riistapelto mikä tarkistamatta,ni sekii on hyvä. Työ pöydän suuren valutyön muotti pois ja kurahan on jähmettymäisillään🙂 saunaa ja kuutee päivätyöhön takasii🫡

20260805_174201.webp


20260805_174243.webp


20260805_203132.webp
 
Ramilla lasketellu reippaan satatonnia nappularenkailla , jos haluaa keskustella huutamatta nii otetaan toinen kulkuneuvo.
Hiluksissa oli Insan Saharat alla, kestopäällystetien laidassa kun oli työmaa niin kaverit kuulemma arvuutteli vuoronvaihdolla että tuleeko puutavarayhdistelmä vai hiluksi:autoilee:
Ei kuulemma rengasäänistä erottanut kumpi...
 
vajaa muutama päivä ruuvattu kiuashommia ja välissä käyty ajeleen hiukan sähköhommia. Täytyy toivoo ettei perkelöityisi tämä. Kytkinlevyä en löytänyt mistään joten ajeltava Sääksjärven suuntaan ehkä perstaina.

Tää on cootut teoxet: Kansi Humppilan 414:stä, lohko Leivonmäeltä, suutinrungot omasta 276:sta, kärjet Orimukselta, kampiakseli ja vauhtis ja kanget 276:sta ja nokkakeppi ja öljypumppukin tulee oleen. Kannessa uudet venttiilit, holkitukset ja tasopinta koneistettu, lohkossa männät, liuskat uutta, tasopinta koneistettu suoraan ja kohtisuoraksi putkiin.

Niin ja varsinaisessa koneessa takapyörät Janakkalasta, etuvanteet Rengosta ja päällirenkaat Jyväkylästä (Paussu) etuakseli 434:sta Pedersörestä.


IMG_20260805_200850.webp
 
Tänään satokin vettä sit ihan tasaseen koko päivän. Aluskatteen alla pysty vaan jo puuhasteleen, ei ole kun vähän rakoa harjalla vielä, mut sieltä ei paljon vesi päässy alas asti.
Niinpäs siinä suojassa sahailin oviaukot valmiiksi ja pistin karmipuut sivuihin, muita karmeja siihen ei tuliskaan. Pitänee vähän ite säätää sitä toteutusta.
 
Hiluksissa oli Insan Saharat alla, kestopäällystetien laidassa kun oli työmaa niin kaverit kuulemma arvuutteli vuoronvaihdolla että tuleeko puutavarayhdistelmä vai hiluksi:autoilee:
Ei kuulemma rengasäänistä erottanut kumpi...

Rengasmelu on koventunu melko reilusti kun eturenkaat alkaa kulua ja jokatoinen pala häviää pinnasta , pitää vaihella etuset taakse nii kuluu tasasemmin.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös