Mitäs sitä onkaan tullu tänään tehtyä

Olen joskus hitsaillu Kuusakoski OY:n lavoja, ristus kuinka solmussa ne voi olla, lekalla ei tee mitään.
Materiaalin käsittely koneella sipulikouralla hakkaamalla alueelle ja kikkailemalla loput.
Suuri syy näitte lajittelukippojen rikkoontumiseen on se että näitä nostellaan täytenä materiaalikoneen kouralla selkäpellistä
 
Sorviin vaihdeltu 7.5kw moottori, edellisen 11kw moottorin tilalle. Nyt kestää tallissa nallit pyöräyttää moottori käyntiin tähti-kolmiokäynnistimen avulla. Pikaliikemoottori saateltu toimintaan, öljyt vaihdeltu karalaatikkoon ja öljynsuodatin vaihdeltu.

Ei tarvis enää kuin saattaa se lopulliselle sijainnilleen, mutta siinä se temppu sitten onkin...
Katsellaan huomenna miten sorvin saa liikkumaan.
 
Siinä ne pohjat alkas oleen, ei nyt ihan just, mut eiköhän rakoliiterille vältä. Nyt vaan bitumikaistaa harkon päälle ja lähtee kasaileen. Tosin pitää ensin ährätä trukkipiikit Vammakseen et saa palaset tonne alapihalle.
Ihan mukavan kokonen jää toi katostila siihen keskelle, siinähän mahtuu tekeenkin jotain.
WhatsApp Image 2026-07-23 at 23.44.52.webp
 
Viimeksi muokattu:
Otat sellasen tyhjän 400g jauhelihapakkauksen muovirasian, ja laitat magun sinne rasiaan. Sit kun magun nostaa sieltä pois, se alapuolella oleva siili putoaa pois....
Oikke hyvä idea. Vaan pelkään jo valmiiksi magneetteja, kun niitä aina väliin on joutunu käpisteleen. Nytkin tallissa leviää taas joku magnetoitumisepidemia lastuavissa työkaluissa ja on levinny jo käyttötönäriinkin. Ja vasta oon paristi käyny kaikki demagnetointikelalla läpi, ei auta kun puolisen vuotta, enkä keksi mistä se aina palaa takas. Sorvin pakkakin on kun siili raudan käsittelyn jälkeen. Ja terät, sekä saatana poratkin.
 
Otat sellasen tyhjän 400g jauhelihapakkauksen muovirasian, ja laitat magun sinne rasiaan. Sit kun magun nostaa sieltä pois, se alapuolella oleva siili putoaa pois....
Mulla on "lattiamagneetti" tehty puretun mikroaaltouunin magneetista joka on laitettu keppiin ruuvattuun koiran nami ämpäriin, toinen on samoin keppiin ruuvatussa dronningholmin mansikkapurkissa. siinä magneetissa on kiinni narulenkki kolla sen voi nostaa purkista pois jolloin roinat tipahtaa.
 
Mulla on "lattiamagneetti" tehty puretun mikroaaltouunin magneetista joka on laitettu keppiin ruuvattuun koiran nami ämpäriin, toinen on samoin keppiin ruuvatussa dronningholmin mansikkapurkissa. siinä magneetissa on kiinni narulenkki kolla sen voi nostaa purkista pois jolloin roinat tipahtaa.
Mulla on kans hitsaus magneetit muoviämpärissä. Sitä kun heiluttelee pitkin lattiaa niin lähtee lastut kätevästi.
 
palkkaduunipäiviä eilen ja tänään, ehtoolla aloitettu lattialautojen ruuvailu paikoilleen kun sai keittiöolohuone siirtymän rakenneltua kun lähti ovenkarmit siitä poies, tavoite kopistaa ko hommaa viikonloppuna ja niinkauan kun tarvis
 
Ei tänään mutta tässä päivänä eräänä seurasin nahka tatuoijan työskentelyä kahdella eri tekniikalla. Oli mielenkiintoista.


 
Vielä tuota asuntoautoa rukkasin, kaikki ikkunasalvat - aukipito zydeemit wd40 herkistelin. Ne on sitten insinööritaidon mallinäytteitä eli täysin perseestä suuniteltu - toteutettu. Sitten säätelin - korjailin niiden kasettiverhoja jotka kuuluu samaan kategoriaan, lopuksi ehjäsin kuumaliimalla - asennuslevyillä mukamas laatutuote Thulen tasauskiilat joista toinen meni katki poikki viime kesänä. Tulevana viikona se taas lähtee minne lie tienpäälle? Nyt se on taas ehjätty - valmis reissuun.

On päiväkahvin - runsaasti täytetyn leipäpalan aika. Vielä pitää parituntinen käydä tihnetimässä verstaalla - ulkona ennen saunaa. Raivausaha pitäisi huoltaa kuin ajoleikkuriakin, kyllä maalla tekemistä riitää kunhan vain saa itsensä innostumaan jostain.
 
Pari tuntia käppäilty saaressa. Syötiin eukon kanssa hillasuo tyhjäksi, 2kpl marjoja löyty. Onneks pohjoisrannan isäntä tarjos parit evakkomallin peltisämpylät ni jakso samoilla takas omalle puolelle saarta. Kourallinen kanttarellejä ja vajaa litra mustikoita. Maisemasta vois kuvitella että ollaan kauempana ku 22km tsadin kauppatorilta😁
20260724_125238.webp

20260724_125757.webp
 
Tulikin vielä kolmen tunnin kiipeily-asentelukeikka, eli tuohon valkoiseen pötikkään liittyvä laitteisto se mukaanlukien vaihdoin toiseen. Toi on muuten meikälaisen turakoima liukupuomi kiinnikkeineen taitaa olla reilu 10v takaa


IMG_20260724_144048.webp
 
Ylijohtaja @borg :in antamien neuvojen mukaan putsattu tankin sisuskaluja.

Lähtökohta:

IMG_9439.webp


Hananreikien tulppaus nahanpalalla ja vanhalla parvekelaatikon kannattimella:

IMG_9639.webp


Tunnin oli aineet sisällä, vähän väliä kääntelin sitä että pysyis ympäriinsä kosteena ja seisotin sitä eri asennoissa, kauiten kuitenkin ”oikeinpäin”.
IMG_9640.webp


Melko hyvä siihen nähden että sisällä ei ollut muuta liikkuvaa kuin neste. Osa roskista oli niin pieniä että menivät turhan harvasta sihdistä läpi, osa siihen jäi.

IMG_9641.webp


Ällin tohon hommaan sain siitä, kun tankissa käynyt bensa jätti kahvinsuodattimeen ruostekerroksen niin tukkiihan se sit kaasarinkin..

IMG_9596.webp
 
Tulikin vielä kolmen tunnin kiipeily-asentelukeikka, eli tuohon valkoiseen pötikkään liittyvä laitteisto se mukaanlukien vaihdoin toiseen. Toi on muuten meikälaisen turakoima liukupuomi kiinnikkeineen taitaa olla reilu 10v takaa


Näytä liitetiedosto 170764
Komee teline. Mitä tuo mittaa? Ja onko tuo irti oleva letku paineilmaa vai mikä?

Mitä nuo rakennustelineet tekee keskellä mettää?
Ne on tietysti käpyjen keräilyä varten.
 
Irtoletkusta en ole varma, väristä päätellen vanha alipaine letku.

Tuo valkoinen pötikkä on LCor 7200 nopea hiilidioksidi vesihöyry analysaattori eli 20Hz taajuudella pystyy mittaamaan pitoisuutta ja edempänä ultraääni tuulimittari eli akustinen anemometri, niin ikään nopeasti mittaa ilman liikettä ja kolmiulotteisesti.

Muissa telineissä on kaikenlaisia puihun liittyviä mittauksia.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös