Jumiutuneen porakaivopumpun herkistely, pumput ja kaivot

Yhden DIY miehen sähköä kaivolle ratkaisua hieman hirvittelen.
Silloin kun sinne kaivolle olivatten putken joutunu uusimaan, olis ollu "liian kallista" vetää varuilta sähkökaapeli sinne kaivolle, sellanen reilu 50 metriä.
Putkikin oli jostain tutun serkun kumminkaiman kautta saatua viiskymppistä ellei jopa isompaa PEMmiä.
No, kun sitten vanha mako kellarissa tuli tiensä päähän ja käytetty halavalla saatu pumppu tuli kaivoon asennettavaksi, mutta ei olu sähköö ja kaivaminen olis maksanu, keksi tää tyyppi jotta putkeenhan saa läpiviennit lämpökaapelille.....joten sellaset ja sähköjohto sinne putken sisälle....
 
Eppäilen kyllä jotta ompi painovihreepaholainen unohtanna pilkun siitä kutosen ja kasin välistä....tai sitte alkuperäsessä tekstissä on mitta ollu jalkoina....
Joskus mittasin omasta pumpusta, joka oli useamman vuoden jo ollut kaivossa niin 4,5 bar muistaakseni (muutama metri mittarin ja vedenpinna välillä.
Että saattaa se optimioloissa kuuden yli päästä.
 
Tämä pumppu on tyystin muuttunut punnukseksi. Pumppuosa on totaalijumissa, samoin myös moottorin puoli.

IMG_7027.webp


Rauha hänen muistolleen.
 
Sait kuitenkin kaivosta pois.
Pino rattaita pumppuosassa. Sen ilmeisesti pystyy vielä ehjäämään.
Moottori vaikeampi kunnostaa.
 
Lemppasin koko hoidon suosiolla metalliromupönttöön. Ei tuota kohtuuvaivalla saa toimivaksi. Porareiässä on todella paljon ruostetta ja tuolla tuskin mikään kiinteä kapine pysyy pitkään hengissä.

Kasteluveden ottoa varten pitää laittaa pumppu, jonka voi ottaa välillä pois ja huuhtoa puhtaaksi. Ajattelin kokeilla halpaa pärinäpumppua, mutta laittaa sen syvemmälle kuin mihin käyttöohje antaa luvan.
 
Reiän tuotosta riippuen saattaisi toimia imeväkin pumppu.
Nyt kun kurkkasin tuonne pari päivää sitten, niin veden pinta oli arviolta kymmenen metriä syvällä. Keväällä voisi onnistua imemällä, mutta tähän aikaan vuodesta huomaa, että ollaan mäellä. Meinasin jatkaa Puuilon pumpun johtoa toisen mokoman. Jatkokseen pitkästi liimasukkaa päälle, pari kerrosta.

Olisi hyvä tehdä pumppuun jonkinmoinen virtausvahti:
Kun pumppu laitetaan käymään, niin jossakin säädyllisessä ajassa pitäisi alkaa virtaus. Kun se katkeaa, niin pumppu odottaa vaikka varttitunnin ja aloittaa syklin alusta. Näin saisi vettä vähitelle nostettua nestekonttiin, vaikka sitä ei kerralla saisikaan paljoa, eikä pumppu kävisi kuivana.
 
Eikös periaatteessa pumpun maksimi nostokorkeus ala ympäröivän vedenpinnan tasosta.
Se toki on eri asia, mitä määrää, millekkin pumpulle, on sallittua veteen upotussyvyyttä....
 
Ei mistään enään sais sellaista ejektori imupäätä sinne kaivoon laitettavaksi, ei tarvis olla pumpun kaivossa.
 
Lemppasin koko hoidon suosiolla metalliromupönttöön. Ei tuota kohtuuvaivalla saa toimivaksi. Porareiässä on todella paljon ruostetta ja tuolla tuskin mikään kiinteä kapine pysyy pitkään hengissä.

Kasteluveden ottoa varten pitää laittaa pumppu, jonka voi ottaa välillä pois ja huuhtoa puhtaaksi. Ajattelin kokeilla halpaa pärinäpumppua, mutta laittaa sen syvemmälle kuin mihin käyttöohje antaa luvan.
Motonetissä on kohtuuhintainen kaivopumppu. Sellaisen itse laittaisin tuohon. https://www.motonet.fi/tuote/mtx-garden-porakaivopumppu-900-w-rosteri?product=38-8386
 
2025:
Kasteluvettä on toistaiseksi toimittanut Puuilon pärinäpumppu:


noronapärinä.webp


Tuo on ihmeen toimiva kapine. Sellaisenaan siitä ei oikein ole hommaan, koska veden pinta on noin 10 metrin syvyydessä tällä hetkellä. Käyttöohjeen vastaisesti jatkoin sen piuhaa +10 m lisää. Moninkertainen pitkä liimasukka liitoksen päälle. Tällä patentilla nousee noin 250 litraa vettä kerrallaan, mutta 20 metriä on kuitenkin vähän liian matala upotussyvyys.

Tilasin nyt veivarilta tällaisen varsin kohtuuhintaisen (77 euroa postikuluineen) ruuvipumpun:


Tuossakin on sama puute kuin kaikissa muissa halpuuspumpuissa. Verkkojohto on liian lyhyt. Veivari ei kuitenkaan kiellä sen jatkamista, vaan antaa käyttöohjeessa jopa (huonot) ohjeet jatkoksen tekoon.

Tuo olisi tavoitteena laittaa viiteenkymmeneen metriin ja letkuksi ihan puutarhaletkua.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös