Joulukinkkuja

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja sakkuli
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
The pökäle:
upload_2021-12-23_22-50-25.webp


Olosuhteiden pakosta "kaupan" kautta pökäle tänä vuonna. Tuo on vähän siivoiltu kinkku, päällä (oikealla kyljellä) oli nahka sidottuna paketiksi.

Kivikylän Lapin konttorilta, ns. tuppikinkku.
 
Meikä menee perinteisellä joulukinkkujutulla eli pomo lahjoittaa työntekijöilleen kinkun aina joulun alla. Nytten odottaa 8,2 kiloinen Atrian tuorekinkku huomista uuniin pääsyä.
Niinhän siinä kävi kuten arvelinkin. Ei riittyänyt tuo kinkku joulunpyhien loppuun. Äsken otettiin uunista toinen kinkku. Emäntä oli aamupäivällä kaupassa käydessä ostanut tuorekinkun puoleen hintaan kun siinä oli päiväys 1.1.22 ja laittoi sen saman tien paistumaan. Eipä taida tuonkaan parasta ennen päivä ehtiä eteen tulemaan.
Tuskin kuitenkaan loppiaiseksi tarvii kolmatta kinkkua paistaa. Josko vaikka pääsiäisen aikoihin.
 
Ennen koronaa tuli availtua pääsiäisen seutuun mökkikautta bbq-grillaamalla kinkku ja vähän pienellä twistillä (eli vähän pintamaustelua ennen ja vähän soosseja päälle ja kylkeen). Syöjiä kun oli pitkin pääsiäistä useampiakin sukulaisia. Nykyään vähän vähemmän ja tosiaan korona muutenkin rajoittanut menoa kun neljää eri sotea olisi saanut sovittaa saman pöydän ääreen.
 
totta tuokin, mutta kyl mää kaikkee tuolla taantumuksellisien henkilöitymien kokoontumispaikkalla oon kaikenlaista oppinu että hetkon pystyy vittuilemaan
 
Vois siinä olla serkun mies ihmeissään kun tulisit hänen anoppia korvaamaan. Toki savusauna ja kalija voi sitä suhdetta parantaa.
Tästä tuli mieleen erräät häät joissa olin kymmenkunta vuotta sitten. Aamuyöstä sulhanen etsiskeli juhlapaikalla tuoretta morsianta, niin savusaunastahan tuo löytyi ja oli siellä morsiamen äiteekin ja yksi morsiamen miespuolinen työkaveri :D Tässä tapauksessa ei saunominen kauheasti suhdetta parantanut, metelistä päätelleen. Kylläpä tuostakin selvittiin vaan en tiedä mikä on nykytilanne.

Oho, meni vähän offtopiciksi.
 
No eräissä häissä huomattiin sekä bestmanin että kaason katoamiset morsiuparin lisäksi. No ei siinä asioita juur mietitty, enneku alko meteli, kun bestmanin tyttöystävä löysi bestmanin aitasta morsiamen kanssa. Meteli havahdutti myös viereisen aitan asukit, jotka olivat sulhanen ja kaaso...ei se kaason pitkäaikainen poikaystäväkään niin ilahtunut asiasta ollut. Lopputuloksena sille illalle oli että kaason poikakaveri ja bestmanin tyttöystävä lähtivät samalla taksilla jonnekin....
Mutta siitäkin olivat sitten selvinneet, ainakin hääpari on edelleen naimisissa...
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Samankaltaisia viestiketjuja

Takaisin
Ylös