Hydrauliohjaus ja muutakin pähkäilyä moottorinvaihtoon liittyen.

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mika 82
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Koko päivän hieman koittanut pestä ulkokuorta, kun kerran taas maissa paatti.
Nyt vedessä ja pieni koeajo tehty. Aluksi luulin, että koneessa vikaa, kun sammui kaasua painettaessa. Ja uudestaan. Sitten varovasti kaasua lisäten ja samalla ylös trimmaten, jotta potkuri sai ilmaa, niin sitten pääsi ylös. Eli pito on kova tuossa propulsessa. Onko se hyvä vai huono asia, en osaa vielä sanoa.
Kierrokset jäi 5000 ja nopeus 36,5 solmua, eli aivan liikaa nousua. Nyt pistin asteikon puoliväliin ja huomenna uusi koeajo.

Alkaa taas tämä rassaaminen ja säätäminen tympimään, kun mitä parhaimmat veneilykelit parhaillaan..

Kun tarpeeksi harvoin pesee, huonokin lopputulos vaikuttaa hyvältä :D
IMG_20190509_140053.webp
 
Jos muuten hyvä, mutta pitäis saada kiihdytyksen alkuun luistoa, niin voisi kokeilla tehdä exhaust portit potkuriin, jos Propulseen vaan on mahdollista tehdä ne.
 
Jos muuten hyvä, mutta pitäis saada kiihdytyksen alkuun luistoa, niin voisi kokeilla tehdä exhaust portit potkuriin, jos Propulseen vaan on mahdollista tehdä ne.
Eli jotain pieniä reikiä lapojen etupuolelle, jotta pakokaasu sekoittuu veteen? Ei sieltä sitten vauhdissa tule pakokaasua, joka haittaisi menoa?
Tuosta veneen pohjan muodosta jostain luin, että ei olisi kovin trimmattava, tämähän ei ole v pohja varsinaisesti.

Tuo rosterihan oli aika passeli muuten, moottorin kierrokset ok ym. Ainoa vain, että se 40 solmua jäi hieman vajaaksi.
Toki saattaa olla, että ei vaan jaksa.
Pohja hiomalla täysin virheettömäksi saisi varmasti solmun tai kaksi lisää. Nyt vanhaa myrkkymaalia ym. pientä epätasaisuutta.
 
Ei pitäis vauhdissa haitata. Ja on ne joissain potkureissa aika isotkin.

bravoOB1-500x500vents.webp


Vent hole nimellä kuukkeli tuntee paremmin. Jossain olen kuullut myös exhaust port nimen.
 
Pitää nyt tuota vielä testata, että saako pelaamaan. Toki tuolla propulsella on jotain arvoakin, että yksi vaihtoehto myydä pois ja hommata erilainen tilalle.
Tuollaista olis kiva koittaa. Mainoksesta kyllä saa sellaisen olon, että tämähän on fiksu idea. Mutta joku kai mätti, kun ei enää valmisteta.
 
Ei kait sitä aina tartte keulia :D
Nyt tuossa puolenvälin asetuksessa lähti hienosti liukuun, 30 solmua 4100rpm ja huiput 36,5 5500rpm. Ylitrimmaamalla sai kierrokset ylös, mutta vauhti ei kasvanut kuin puoli solmua.
Eikä veneen kulkuasento juuri muuttunut, joka ehkä viittaisi siihen, että pohjan muoto ei ole tarkoitettukaan nopeaan ajoon?
Jos kerran vielä koitan säätää tuota nousua loivemmaksi, jos ei auta, rosteri takaisin ja sillä mennään.
Ja sellainen kävi mielessä, että moottorin sytytysennakon voisi tarkistaa, jos vaikka olisi jostain syystä vajaalla ja 10 heppaa uupuisi.

Ehkä se 40 solmua vielä saadaan tuolla toisen ketjun moskiitolla, jos saan hissin ostettua:rolleyes:

Tossa joku vanha kuva, saa käsitystä tuosta pohjan muodosta.
WP_20170523_07_27_32_Pro.webp
 
Säädin nousua pienemmäksi, ei vaikutusta huippunopeuteen. Sytytysennakko 23-24°, internetistä löysin jostain lukeman 22°. Riittävän lähellä.
Huomasin ohjauksen hieman kampeavan oikealle, ja säädin sitä sinkkievää. Samalla vaihdoin rosterin takaisin.
Taidan jättää leikin tähän. Plotteri näytti 39, painemittari 40 ja kännykän gepsi 40, eli tuomariäänin huippunopeus on 40 solmua :)
Jos vielä jaksaisi hinkata, koittaisi tuuman jyrkempää kolmelapaista, huipputeho jonkun sivuston mukaan olisi 5500rpm kohdilla.
Mutta tämä koeajo yksin tyynellä, sellaista paattia en halua, että joutuu potkurisulkeisiin, jos enemmän porukkaa.
Screenshot_20190510-160521.webp
Video loppuu minuutin kohdalla, unohdin sammuttaa nauhoituksen:
https://photos.app.goo.gl/PuDpW1DDujfvHvT88
 
Eräs hmmm..huippuveneilijä manas et moottorit vie tolkuttomasti bensaa. Olin hänen mukanaan ajelulla, kolmevarttia oli kahvat pohjassa ku lujaa piti päästä. Opetin sitte jotta ku paatti saavuttaa huippunopeutensa, melki kolmanneksen saa vetää kahvoja taakepäin ja nopeus ei laske ku pari-kolme solmua, mutta bensankulutus laskee huomattavasti.....
Tää ei enste uskonu. Oli sitte hommannu irtotankin ja testas. Totes että kahvat pohjassa 20 litraa piisaa 28 minuuttia, mun neuvomalla tavalla piisaa 50 minuuttia.....
 
Eräs hmmm..huippuveneilijä manas et moottorit vie tolkuttomasti bensaa. Olin hänen mukanaan ajelulla, kolmevarttia oli kahvat pohjassa ku lujaa piti päästä. Opetin sitte jotta ku paatti saavuttaa huippunopeutensa, melki kolmanneksen saa vetää kahvoja taakepäin ja nopeus ei laske ku pari-kolme solmua, mutta bensankulutus laskee huomattavasti.....
Tää ei enste uskonu. Oli sitte hommannu irtotankin ja testas. Totes että kahvat pohjassa 20 litraa piisaa 28 minuuttia, mun neuvomalla tavalla piisaa 50 minuuttia.....
Tuon nyt luulisi olevan selvää jokaiselle liukuvalla veneellä ajelevalle mutta näköjään ei
 
Itseasiassa tilasin kiinan maalta polttoainelinjaan kytkettävän virtausmittarin. Ihan vaan mielenkiinnosta. Kiva katsoa, missä menee se taloudellisin nopeus, veikkaan osuvan 24-28 solmun väliin.
Vanhalla 60 yamahalla laskeskelin kulutukseksi noin l/mpk. Siinä ei hirveästi ollut pelivaraa, 5200-5800 matkakierrokset.

Veneissähän pitäisi puhua tuosta kulutuksesta ajettua matkaa kohden, siis jos haetaan taloudellisinta tapaa siirtyä paikasta toiseen. Joku putput paatti voi viedä 5l/h, mutta jos nopeus on 9 solmua, on moni liukuva vene taloudellisempi.

Toisaalta harva menee vesille säästämään rahaa vaan nauttimaan. Kuljetaan sitten hitaasti tai nopeasti.
 
Viimeksi muokattu:
kulutuksesta ajettua matkaa kohden, siis jos haetaan taloudellisinta tapaa siirtyä paikasta toiseen. Joku putput paatti voi viedä 5l/h, mutta jos nopeus on 9 solmua, on moni liukuva vene taloudellisempi.
Näin on, jos vene on kulkuneuvo, jota käytetään ainoastaan liikkumiseen paikasta toiseen. Joillekin näin on, mutta harvemmille. Usein kuitenkin vene on vapaa-ajan viettoväline, jolloin päämäärä ei ole tärkein, vaan matka. Liukuvalla veneellä itselläni ja monella muulla tutulla ei juurikaan ole ajotunnit vähentyneet kesässä, mutta 4-kertaisella nopeudella tulee 4-kertainen määrä maileja kesässä. Kulut on kasvaneet aika paljon, kun uppoumarunkoinen vei 0,4 l/nm ja nykyisellä menee 1,3-1,5 l/nm tuulesta riippuen.

Hitaassa veneessä olet perillä kun saat köydet kotirannassa irti. Siellä pystyy ajon aikaana hoitamaan kaikkea muutakin, kuin ajamaan venettä. Ruokailut, päivän lehtien luvut ym. tuli aina ennen hoidettua ajossa. Nyt liukuvalla ei onnistu. Vessassa käyntiinnin pitää vaihtaa kipparia tai pysäyttää vene, 6 kn vauhdissa ei ollut mitään ongelmaa, pilotti piti suunnan vaikka touhusi välillä muuta. Kunhan muisti seurata muuta liikennettä ja missä ollaan menossa.
 
Hitaassa veneessä olet perillä kun saat köydet kotirannassa irti. Siellä pystyy ajon aikaana hoitamaan kaikkea muutakin, kuin ajamaan venettä. Ruokailut, päivän lehtien luvut ym. tuli aina ennen hoidettua ajossa. Nyt liukuvalla ei onnistu. Vessassa käyntiinnin pitää vaihtaa kipparia tai pysäyttää vene, 6 kn vauhdissa ei ollut mitään ongelmaa, pilotti piti suunnan vaikka touhusi välillä muuta. Kunhan muisti seurata muuta liikennettä ja missä ollaan menossa.
Juuri näin oli meilläkin, kun vielä laiva oli. Perillä oltiin siinä vaiheessa, kun laiturista köydet irroitettiin. Usein ei lähtiessä edes tiedetty, että minne mennään, saatettiin käydä muutama paikka katsomassa ja lopulta sitten päädyttiin jonkin saaren rantaan.
 
Eilen tuli sellainen mielees, kun pitkästä aikaa kerkes ajamaan, ja täyskaasulla kotiin, kun alkoi satamaan. Bensamittari laski vähemmän, mitä olisin olettanut. Ja kun otti kaasua millinkin pois, myös teho laski. Yleensä siellä lopussa on pieni liike, joka ei enää vaikuta kulkuun.
Tänään tutkailin asiaa ja epäilen, että kaikki konit eivät ole olleet tallissa koko aikana. Kuvassa on paaki auki.
IMG_20190602_143153.webp


Sitten säätämään, joku tuntuu mättävän, jos säätää niin, että läpät on täysin auki, jää kaasu ja ennakko päälle tyhjäkäynnillä.
Niin kuin kaasun liikerata olisi liian pieni. Mitään vaihtoehtoisia kiinnityskohtia kaasuvaijereille tai millekään välitangolle ei ole, jos tuo nokan profiili olisi jyrkempi, ratkeaisi asia. Ehkä teen sellaisen uuden, jos en nyt mitään järkevää ratkaisua vikaan löydä.
Ps, tuossa ruuvissa on vasuri kierre :mad:
IMG_20190602_155310.webp
Nyt tilanne on se, että kaasuttimet aukeaa lähes kokonaan, mutta kun kaikki välykset on pois vaijerista, ennakko palautuu vain tuolla lisäpalautusjousella, jonka mustasta kumilangasta tein. Ei tuo kyllä ole toimiva ratkaisu, kahvan sai kiertää niin kireälle, kuin sai, jotta kaasu ylipäätään jää päälle, ja on nyt tietysti älyttömän jäykkä.
 
:D Ei ,kyl nyt ammutaan kärpäsellä härkästä tai sinnepäin. Pitää nyt hieman pähkäillä ,missä vika.
 
Vanha kone, ja siellä kun on joka nivelessä ja puslassa kymmenys liikaa välystä niin se kertaantuu ja ongelmia on edessä. Tavispentti ei huomaa mitään eroa, kun ei koskaan täysillä aja, mutta jos viimeisiä haetaan niin alkaa nuo vaikuttamaan. Tuskin millään säätelyllä paranee, väljät olis saatava pois. Uutta tappia ja puslaa kehiin. Vaan siellä kun ei läheskään joka paikassa ole vaihdettavia heloja, niin menee rakenteluhommiks.
 
Ei kyllä sellaista väljää missään, että noin paljon vaikuttaa, voin kyllä olla väärässäkin. Hion siitä nokasta tyhjäkäynnin kohdalta tavaraa pois, mutta vipusuhteet meni sellaiseksi, että ei meinannut liikkua, siis lukkopihti tyylinen efekti. Eikä kaasu silti auennut täysin.
Mutta nyt o hyvä :D
IMG_20190602_185930.webp
 
50€ ostin kiveen ajetun hondan potkurin 13 1/4x18. Tuntuis aika passelilta, 5500 maksimikierrokset ja 4000rpm 27 matkanopeus. Pohjan pesin ja maalasin hempelin hard racingilla, kaverilta sai maalia.

Silmällä hakkasin suoraksi. Tai siis moskalla, mutta silmällä katsoin suoruuden.
Oli aika kova tuuli, että sitä huippunopeutta ei nyt ihan tullut viilattua, 41,5 jossain mittarissa vilahti.

Mutta varmaan alkaa olla suht optimi ropelli.
Ja tuossa on ne ventilaatioreiät. Mutta aika pienet, kerran sammutin koneen nopeusrajoituksen jälkeen, kun lisäsin nopeasti kaasua.
IMG_20190609_113501.webp
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös