Fordson Dexta 1961

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja TommiK
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Mietiskelin tuossa jo joskus aikasemmin itekseen , millasen raktorin meinasit hommata sitte niihin mehtä ja polttopuu hommiin ? Vai raahitko viijä risujen raavittavaks Foortin.
Minä oon vähän miettinyt samaa.

Joko se olis itäblokin vuoro. Sieltä joku Setori, niin ei ainakaan osien saatavuudesta jää hommat kiinni.
 
1738687136914.webp
 
ehkä kansikauppaan, muutamat venat 2.6-2,8mm, loput 3.3-3.5mm pureutuneet kanteen. 3.556mm on ehoton maksimi. ruostetta aikalailla liikaa.
276€ alvin kanssa koko roska uusi, venttileineen jousineen kasattuna. Ton jos nakkaa koneistamoon että laittakaa se kuntoon 476€ tulee korttikoneeseen lukemaksi.
Joku kevytehostus; harjaa ruostetta ja ylihioo kannen pinnasta 1mm pois, ongelmaksi muodostuu yli 1mm korkeusero venttiileillä. Jousetkin sormin painettuna aika löysät ja uudet ohjurit kummiskin laitattaa. tääkin ehostus painuu 200:taan.

Kammion reikä taskulampun yläpuolella tehokkaasti syö puristukset pois, suuttimelta tulee suorareikäyhteys männänpäälle. Näyttää tyhmältä keksinnöltä tommonen kansi.
Mihkähän tommosta kammioo edes tarttee, mikä lie sen perimmäinen tarkoitus ollu :eyepop: kun diesel ilma mixtuurin voi tehdä männänpäällä.

Snapshot_632370392.webp


Snapshot_632370391.webp


Snapshot_632370393.webp
 
Eikös tuossa vastaavasti taas ole tasalakinen mäntä? Monissa muissa on männässä palotila.
 
Rautaputken paksuus on ehken pari mm, kromiputki ehken millin.
Ja ihan lohkon tasalla niiden kuuluukin olla.
 
Kyllähän se monesti vielä paremmalle näyttää kun sopivasti tekee koneella töitä maalauksen jälkeen niin tulee vähän sopivaa käytön jälkeä niin paranee vain. Eikai siellä metsässäkään pakko konepellillä ole jokaista puuta kaataa... Kyllä näitä veteraani koneita aivan tarpeeksi muutenkin romuttamo kuntoon ruostutetaan.


Tommi tekee kumminkin nämä maalaushommat niinkuin kuuluu eikä mitään myyntimaalauksia ole. :peukku:
 
Kromiputkissa on valurautaiset männänrenkaat, valurautaputkissa taas on kromatut männänrenkaat.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös