Focus 2 ei lataa.



Tuubi halus että näen tän, tääs alussa noin kymmenessä minuutissa esitelee sen smart chargerin toimintaa,
n, 15min han kertoo sen heräte johdon arvoista, sehän vissiin täs nyt mun pitäis rupee ettii? Eikö se aika korkeita voltteja tehny, ja ihan tyhjäkäynnistä?
Siinä, hänhän selittää mitä se tekee kun menee vikatilaan, eli sen pitäis ladata joku tasalukeman, sitähän se ei tee vaan kuten olette nähneet, se lakkaa täysin, mutta resetin jälkeen, lataa
 
Theres a lot of topics on smart charge so this is a guide to testing the system and how it works


First things first, check the battery, not just condition, but correct type. A lead acid battery will not work properly with smart charge, it must be Silver Calcium! Easy to over look.

Nyt ihan kuukletin jospa johtoja, missä ne ois? Vaan tujotta siellä moottoritilaan, sulakerasia siististi tuos, siitä hirvee johtonippu tonne, joopa.

Another point to add is, never, ever, jump start a Smart Charge vehicle with a flat battery.
Sekin on mun hallussa joskus tapahtunu,

Lähde

Huo melko suorana tyrmäs väärä akku, mutta oisko kuitenkin syyskuun jotain loppuu lokakuuta kun vaihdoin sen, ja pikkujouluaikoina se lakkas lataamasta, silloin ensimäisenä kertana, silloin en akun irroituksesta tienny. Hopee akku ois 130v , minne/kelle tahansa on useta satoja. hmm

Tänään pikku ajoja, eikä lataus valo palannu lainkaan
 
Viimeksi muokattu:
Ja nyt jostain en vaa lödä mistä, niin se kolmi napa töpseli irti, niin se laturi on "tyhmä" ja tuottaa vakio 13,75v

Vuosia, ajoin se laturi valo paloi ja auto toimi. Aijon tehä sen, kunhan hieman lämpenee
 
Siitä kun se toinen akku nyt kuitenkin jäi siihen, niin totesin että eiliseen asti että autohan on toiminnu, en juhlinnu, vaan pesulipun kun oli kohtuulinen pakkanen, olihan se likainen. Kun sitten 5 eri asiaa jne eestaas, jätin sen ovet auki että listat kuivuu eikä jäädy kiinni. Tänä aamun se oli virrato 2v??

Akun navat oli kiinni ja todelakin akku tyhjä, ei vain irtoliitos tms. Noh, toinen akku ja kaapelit siinä, lataa se, ja lähdin. 15min ajoo ja kaupassa kynit, käynistyi se ja normaalisti, Mikä hittoa oikeesti?
 
Niin, mutta sisävalo sammuu kylläå x minuutien jälkeen. Ja joskys ilta myöhään hain polttopuuta ohi sen auton, olisin nähnyt jos sisävalot ois palnneet
 
Jos autossa jokin tyhjentelee akkua, niin pitäisi varmaan mitata akusta lähtevää virtaa. Sitten sulakkeita irrottelemalla ja takaisin laittamalla voisi hakea, että mihin se virta menee.
 
Monet autot nykyään jättää kuluttajia päälle, ellei ovia ole lukittu. Tuo kuivattelu on hankalaa, kun ovia ei voi jättää auki, pitäisi olla ylläpitolaturiin kytkettynä.
 
Tuskin ainakaan bensakoneisessa Focuksessa moottorinohjaimeen ylläpitovirtoja jää.
Takaluukun valo on oikeastaan ainoa mikä voi jäädä päälle niin ettei huomaa.
Ja sitten tietysti se laturi..

Pääkytkin. :peukku:
 
Monet autot nykyään jättää kuluttajia päälle, ellei ovia ole lukittu. Tuo kuivattelu on hankalaa, kun ovia ei voi jättää auki, pitäisi olla ylläpitolaturiin kytkettynä.
Nykyautoista ei ole kokemusta mutta -05 ja-10 Volvoissa valot sammuu kuten -08 kahdessa Audissa ja -14 Passatissa. Myös takaluukku on ollut auki. Ainakin kun meillä on tallissa muutamia päiviä olleet kuivamassa ovet auki. Ainakaan ongelmia en ole huomannut.
 
En sitten kaiketi riittävän pitkään ole odottanut, että käy nukkumaan lukitsematta ovia.
 
Työkaverilla oli ford Cmax ja siinä oli myös ongelmana akun tyhjentyminen eikä tullut kuntoon laturin tai akun vaihdolla. Hänellä jäi ongelma lopulta selvittämättä kun auto meni vaihtoon. Ongelma oli juuri tuollainen että yleensä oli lataavinaan mutta akku oli vähän väliä tyhjä.
 
Toimii ja ei toimi, elän sen kanssa.


Uusin joka ei nyt niin, mutta, jäähdyttäjän puhallin on sata päällä heti kylmänä. Oli siten AC päällä tai ei. Siis luulin ensin että sen takia se on täysillä, mutta muu syy on. Mittari on ok järkeviä lukemia ja nestettä on, lämpöä tulee koppiin.
 
Toimii ja ei toimi, elän sen kanssa.


Uusin joka ei nyt niin, mutta, jäähdyttäjän puhallin on sata päällä heti kylmänä. Oli siten AC päällä tai ei. Siis luulin ensin että sen takia se on täysillä, mutta muu syy on. Mittari on ok järkeviä lukemia ja nestettä on, lämpöä tulee koppiin.
Jostakin se puhallin ottaa käskyn, jäähdytimen puhaltimen anturi vois olla syyllinen. En sitten tiedä, millainen ja missä sijaitsee Focuksessa .Vanhoissa autoissa se on syylärissä. jossakin laitaa. Siellä alhaalla.
 

Luo tili tai kirjaudu sisään kommentoidaksesi

Sinun täytyy olla jäsen voidaksesi jättää kommentin.

Luo käyttäjätili

Liity Konekansalaiseksi. Se on helppoa ja ilmaista! Rekisteröityneenä et näe mainoksia, voit käyttää hakua, näet alueita, joita nyt ovat piilossa...jne.

Kirjaudu sisään

Oletko jo Konekansan jäsen? Kirjaudu sisään tästä.

Takaisin
Ylös